Соціум

Асканія-Нова живе не лише заповідником. Як “Репортер” степами Херсонщини мандрував

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Асканія-Нова живе не лише заповідником

Певно, далеко не всі знають, що в Україні збереглася єдина у Європі ділянка степу, яку ніколи не обробляла людина. Зараз там живуть зебри, антилопи гну, олені, верблюди, буйволи, поні, лами, а також найдавніші копитні, ровесники мамонтів — сайгаки. Важко повірити? «Репортер» бачив сам.

Гроші на розвиток

Селище Асканія-Нова Чаплинського району розташоване у північно-західній частині Херсонської області. Відоме воно своїм  біосферним заповідником та інститутом тваринництва. У липні минулого року селищна рада Асканії-Нова об’єдналася з Маркеєвською сільською радою і стала центром територіальної громади. До неї увійшли сім населених пунктів. І хоч новоутворена ОТГ геть невелика, за офіційними даними, там мешкають 5644 особи, вона таки дуже самодостатня.

Голова громади Віталій Свінціцький каже, що на сьогодні в районі вже створили чотири ОТГ.

«Але ще є одне село, яке ні до кого не доєдналося, хоч мало б до нас, сусіднє –– Хлібодарівка, — розповідає Свінціцький. –– Справа в тому, що у нас є чиновники, які ностальгують за минулим. У селах розповідають, що коли був район, то було добре… Але таких лише кілька людей, загалом реформа пройшла нормально. І хоча за перспективним планом було три громади, ще одна утворилася за згодою людей».

Переваги від об’єднання місцеві відчули практично одразу, переконує голова. Адже, якщо раніше бюджет одного села був 2 млн 400 тис грн, то тепер на ОТГ (два населені пункти) — 33 млн.

«Після виборів я працював над тим, аби зробити освітлення, водопостачання, почати ремонт доріг, –– говорить Віталій Свінціцький. –– Зараз вкладаємо гроші в усі села рівномірно. Найбільша проблема з водою, адже водогонам — від 40 до 100 років. Тому в першу чергу будемо займатися водопостачанням. Далі –– ФАПи, дитячі садки, школи. І потихеньку переходимо на альтернативне паливо».

 

Без футболу ніяк

Чи не найбільше Свінціцький пишається новозбудованим стадіоном. На ньому тепер грає місцевий футбольний клуб «Колос», який вважається одною з найсильніших аматорських команд Херсонської області. До 2000 року голова й сам грав, у центрі півзахисту. Після завершення футбольної кар’єри став президентом і головним тренером «Колоса».

«На будівництво стадіону з бюджету ми виділили 100 тис грн, –– каже він. –– Приблизно стільки ж дали наші підприємці, дехто помагав будівельними матеріалами. Найбільшою проблемою було виростити траву, цим займалися працівники апарату селищної ради».

Футбол в Асканії-Нова дуже люблять, грають і чоловіки, і жінки, і діти. Кажуть, тутешня футбольна інфраструктура –– одна з найкращих на Херсонщині. Окрім трав’яного, є ще поле зі штучним покриттям.

«Цей стадіон робився не просто так, –– відчутно хвалиться Віталій Свінціцький. –– Тут гратиме команда професіоналів, бо плануємо увійти в другу лігу. А цього року ми провели Кубок з футболу серед команд ОТГ та дитячий турнір. Також Асканія брала участь в обласній спартакіаді серед збірних команд державних службовців і зайняла там дев’яте місце із 21».

 

Акцент на туризм

Окремої уваги в Асканії-Нова заслуговує біосферний заповідник, який належить до семи природних див України. Його площа складає 33 тис га, третина з яких –– абсолютно заповідна степова зона, якої ніколи не торкався плуг. Створив його в кінці XIX століття барон Фрідріх Фальц-Фейн, предок німецьких колоністів, які освоювали південні українські степи.

На території заповідника є унікальний дендропарк площею близько 200 га. Він розбитий відповідно до строгого плану і суттєво відрізняється від дикої степової зони. По всій території прокладена складна система зрошення, кожне дерево живить артезіанська вода. У парку близько 150 видів дерев і чагарників, між ними –– мальовничий ставок, де плавають качки, білі й чорні лебеді, журавлі…

Є там і зоопарк. Павичі там ходять просто між відвідувачів, антилопу можна погладити через паркан, а якщо пощастить, у вас плюне лама. Видно, що за вихованцями тут добре доглядають і місця у вольєрах хоч відбавляй.

Якщо ж вийти у степ, то можна зустріти зебру, верблюда, антилопу, оленя, ламу, коня Пржевальського, бізона, буйвола і багато інших тварин. Загалом там живе понад трьох тисяч видів тварин. З них 69 видів занесені до Червоної книги України, 295 охороняються Бернською конвенцією, 104 –– Боннською конвенцією, а 12 –– занесено в Європейський червоний список.

За рік сюди приїжджають тисячі туристів, однак, на жаль, на довго не затримуються. Адже в самій Асканії-Нова немає де зупинитися, геть не розвинений готельно-ресторанний бізнес. Та Віталій Свінціцький переконує, розвиток туристичної галузі –– один із пріоритетних напрямків роботи селищної ради. Каже, невдовзі тут буде все, аби турист приїхав і захотів лишитись на кілька днів.

Матеріал підготовлений у рамках прес-туру, організованого координаторами американського проекту DOBRE

 

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.