Депутати взялися радикально вирішити мовне питання. У вівторок проект Закону «Про мови в Україні» зареєстрували у Верховній Раді троє депутатів — Олександр Єфремов з Партії Регіонів, комуніст Петро Симоненко та Сергій Гринивецький з Блоку Литвина. Якщо його підтримає парламент, то Україна де-факто стане двомовною. Російська мова буде використовуватися у всіх сферах життя. Поряд із цим гарантується вільне використання інших регіональних мов, до яких законодавці відносять білоруську, болгарську, вірменську, гагаузьку, ідиш, кримсько-татарську, молдавську, німецьку, новогрецьку, польську, ромську, румунську, словацьку і угорську. Дія поширюється на ті мови, якими користуються не менше 10% громадян, що населяють певну територію.
Окрема стаття законопроекту присвячена функціонуванню російської мови, якій надається особливий статус. Депутати пропонують визнати україно-російську двомовність «важливим надбанням українського народу» і відзначають, що російською мовою розмовляє більшість громадян України. Розширення прав російської мови на Україні було однією з передвиборних обіцянок Віктора Януковича, але для того, щоб надати їй статус другої державної, довелося б вносити зміни до Конституції. Пропонований закон, по суті, вирішує цю проблему: єдиною державною залишається українська, при тому, що скрізь можна буде говорити по-російськи або будь-якою іншою мовою, зрозумілою більшості населення в регіоні. Ймовірно, саме наближення місцевих виборів змусило владу згадати про свої передвиборчі обіцянки — врешті-решт треба ж щось пред’являти виборцю на південному сході держави.
При цьому вірогідність ухвалення закону можна оцінити досить високо, тому що в числі його співавторів є представники всіх трьох партій коаліції (до того вважалося, що опирається прийняттю законів про мови саме фракція Литвина). Також варто відзначити, що з багатьох позицій (в освіті, ЗМІ та й взагалі ідеологічно) нинішній законопроект куди більш радикально розширює права російської мови, ніж законопроекти, які раніше представляли регіонали.
Що змінить новий закон про мови
Якщо приймуть закон про мови, то на телебаченні зникнуть квоти на українську мову, мову навчання у вузах будуть вибирати студенти, а дублювати фільми можна буде російською.
ОСВІТА
- У всіх загальноосвітніх середніх школах забезпечується вивчення української та російської мов. Обсяг вивчення російської мови визначається місцевими радами.
- На початку навчального року учнями (для неповнолітніх — їхніми батьками) і студентами при вступі до державних ВНЗ обов’язково подається заява про мову навчання.
- Державні вузи і школи при достатній кількості заяв (якій саме — закон не уточнює; ймовірно, це вирішить Міносвіти) повинні сформувати групи (класи) навчання за мовним принципом.
- Мову навчання в приватному вузі визначає його власник.
- Здача тестів та іспитів повинна проходити на мові навчання (окрім тесту з української мови та літератури).
ЗМІ, КІНО І РЕКЛАМА
- Для державних загальнонаціональних телерадіокомпаній — не менше 60% мовлення українською мовою та не менше 20% — російською.
- Приватні телерадіокомпанії України можуть самі вибирати мову мовлення (тобто скасовується квотування передач українською мовою).
- Виготовлення копій фільмів іноземного виробництва для прокату в Україні може бути мовою оригіналу або дубляжу (субтитрів), державною мовою, російською мовою, іншими регіональними мовами.
- У рекламних оголошеннях використовується мова на вибір рекламодавця.
СУДОЧИНСТВО
- Мовою судочинства буде українська, але на певних територіях слухання можуть вестися і на інших регіональних мовах.
- Досудове розслідування, дізнання і прокурорський нагляд можна буде вести українською або російською мовами, нотаріальне діловодство — українською (з можливістю перекладу на іншу мову).
Сегодня
Comments are closed.