Погляд

«Визначити, чи підробляли результат ЗНО, можна було за дві години, а з цього зробили два місяці терору», – Богдан Томенчук

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Ситуація навколо ЗНО стає дедалі критичнішою. Ще у липні Генпрокуратура заявила про випадки фальсифікації результатів, тоді ж провели обшук та вилучили обладнання як у всеукраїнському центрі, так і у франківському регіональному. А минулого тижня слідчі з Києва прийшли з обшуком до будинку директора Франківського РЦОЯО Богдана Томенчука. Які докази шукають, чому саме франківський центр є таким важливим та чи виживе після цієї історії ЗНО?

IMG_0240

– Пане Богдане, що шукали у вашому будинку?

– Спектр був дуже широкий, їх цікавила техніка, за допомогою якої можна було б впливати на результати, гроші, які я отримав… Причому в ухвалі суду це було прописано як доконаний факт – що я це зробив, тепер треба лиш знай­ти докази причетності мене та моїх рідних до впливу на результати.

До теми. Четверта година обшуку в помешканні Богдана Томенчука у Франківську (ФОТО, ВІДЕО)

– Того ж дня був обшук у вашого сина Богдана, він яким чином причетний до ЗНО?

– Мій син працював у системі ЗНО і можу зараз відверто сказати, що якби не він і ще кілька людей, то система ЗНО виглядала б дуже по-печерному. Це люди своїм розумом зробили надсучасну систему управління інформацією. Тривалий час Івано-Франківський центр забезпечував захист і зберігання інформації всеукраїнського ЦОЯО. У нас єдиних, на жаль, була створена відповідна база та умови. Ми відповідали за те, аби система «не лягла», а безперебійно функціонувала, і аби туди не залізли хакери. Доступу до самої інформації ми не мали ніколи. Це було надійно запаролено на програмному рівні самим всеукраїнським центром. До нашої роботи претензій не могло бути однозначно. Якщо сталося те, що вважається, хтось до чогось проник, то це питання можна було вирішити за дві години.

– Яким чином?

– Кажуть, що нібито було втручання з боку окремих працівників УЦОЯО у базу оцінок для їх спотворення на користь 23 абітурієнтів, і це при виставлених 880 000 оцінок.

До теми. Після обшуку у домі Томенчука у Франківську у відставку подав директор центру оцінювання якості освіти.

От, ви приходите до українського центру і кажете – у нас є список із 23 чоловік, дайте, будь ласка, їхні оцінки, які показує ваша система. Нема питань – 30 секунд і все. А тепер покажіть, де ці роботи опрацьовувалися? Наступний крок – ідете до директора того регіонального центру, хай він знайде ці роботи, порівнюєте результат і паперовий варіант. Але тільки електрон­на система УЦОЯО знає, як і де знайти ці бланки, бо вони зашифровані штрих-кодами і «розкидані» швидше за все по всіх регіональних центрах. Що робиться натомість?

До теми. Журналісти підтримують Томенчука – “Je suis – ЗНО”

Приходять, в тому числі й до нас, обшук був від восьмої ранку до третьої ночі, надвір нікого не випускали, я ледь впросив, аби вагітну співробітницю додому пустили, і вилучають сервери. Система вмирає, центри стають незрячими, паперові бланки як доказ правоти чи злочину знайти вже неможливо. Вони думають – а, це ж у Франківську робилося, то давайте змусимо Франківськ, аби вони це оживили. А ми цього зробити не можемо, тож починають пресувати нас. Починають давити на мого сина і на тих хлопців, які з ним забезпечували захист інформації. За всі роки жодного разу захист пробитий не був. Якщо було проникнення, то лиш за рахунок того, що знали пароль. Хлопців кличуть на допит, мене кличуть. Богдан після другого допиту приїхав і каже – я вас уже три роки прошу відпустити мене, а зараз пишу заяву, якщо не підпишете, я подам до суду за порушення трудового законодавства.

– ЗНО-2016 буде?

– Буде, тільки не таким, яким могло б бути. Тут стоїть питання техніки і програмного забезпечення. Фактично 40 % роботи є, в тому сенсі, що відомі алгоритми. Бо тоді ми йшли наосліп, не знали, які програми пот­рібні і т. д. Якщо зараз, не знаю де, знайдуть гроші…

До теми. “Нічого не знайшли”, – Богдан Томенчук про обшук, який у його домі провели київські слідчі.

Хлопці зробили таку потужну систему на голому ентузіазмі, при зарплаті 2 тис. грн. Я прикидав, що тільки саме програмне забезпечення мало б коштувати мільйонів 40…

Коротко – ЗНО-2016 буде, але по якості втратить.

– Після обшуків у вас повторну заяву на звільнення написав директор центру Ігор Лікарчук, сам рушій цієї системи. Як гадаєте, він може передумати?

– Тут ситуація не зміниться, він прийняв остаточне рішення. Якби я таке заявив, то теж стояв би на своєму.

До теми.Діамантові” правоохоронці не пройдуть! ЗНО переможе!”, – колектив ІФРЦОЯО про обшук у Томенчука

– А ви що думаєте робити?

– Я для себе ще рішення остаточного не прийняв, я не можу з цієї ситуації вискочити, не отримавши всіх відповідей.

– Нині є багато версій, чому взагалі взялися за систему ЗНО, ваша яка?

– Так ситуація лягає в будь-яку схему – знищити ЗНО і т. д. Але думаю, що це все ситуативно: десь хтось сказав чи анонімка прийшла, що можна «порішати» зі ЗНО, а в нас всюди боряться з корупцією. Я не знаю, чи «порішали», але списочок склали, все – старт дано, ідемо шукати. Але я вам казав, що це можна було вирішити за дві години, а потім сказати – такий-то і такий сидітиме стільки-то і стільки за те-то і те. А з цього зробили два місяці терору, зараз ніхто не сидить, всі на нервах, в душу наплювали…

До теми

У понеділок, 21 вересня, Богдан Томенчук-молодший зробив заяву про тиск з боку слідства:

«На другий день після обшуку 21 липня до мене почали надходити дзвінки від правоохоронців з вимогою «відновити базу» та погрозами затримати, якщо я цього не зроблю. Аргументи, що мені фізично бракує конкретного обладнання і спеціаліста з УЦОЯО, ігнорувались. Бо «на них тиснуть згори». Головний слідчий, члени слідчої групи і, мабуть, ще хтось думають, що я можу і повинен, але не хочу відновити роботу сервісів УЦОЯО. Те, що я двічі під відеозапис на допиті аргументовано відповів, чому я не можу негайно і самостійно відновити роботу всіх сервісів УЦОЯО, сприйнялось як відмова сприяння їх безтурботному слідству. Один із учасників слідчої групи на допиті при слідчому Абакумову О. Ю. прямим текстом погрожував відкриттям проти мене особисто кримінальної справи через відмову помогти їм».

Про тиск з боку слідства заявив і ІТ-підприємець Володимир Вакарєв, сервер якого в рамках відповідного договору забезпечував захист інформації.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.