Погляд

Максим Карпаш: Вкотре про енергетичне виживання

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Цілком зрозуміло, що атаки московитів ракетами й дронами на нашу енергетичну інфраструктуру були розминкою, розвідкою. Вони побачили, якої шкоди можуть завдавати. За словами нашого керівництва, пошкоджена третина інфраструктури. Івано-Франківщина вже у другій половині жовтня зазнала аварійних відключень. У людей почалася поки що тиха істерика – генератори, свічки, буржуйки й всяке таке. Вважаю, не зайвим буде вкотре нагадати читачам, як приготуватись до можливих вимкнень. Адже нас чекає марафон десь на 120 днів, коли почне теплішати. Але весна точно настане, пише Максим Карпаш у Репортері.

Максим Карпаш новини Івано-Франківська

Для початку слід зрозуміти, що росіяни вражають саме систему передачі електроенергії. По системах генерації влучання були лише незначні. Виняток – Харківська ТЕЦ. Вони намірились бити по найчутливішому місцю для нашої енергосистеми. Адже в разі масштабного ураження системи саме постачання існує ризик блекауту – масованого вимкнення в автоматичному режимі. Тоді на відновлення доведеться чекати кілька днів.

Читайте Максим Карпаш: Три крапки нового етапу війни

Саме до такого варіанту слід підготуватись усім нам. Як? Знизити споживання електроенергії наскільки це можливо. Це дозволить втримати систему від вимикання – тривалого чи короткострокового.

Отже, кілька порад:

  1. Перейдіть на LED-освітлення. Лампи розжарювання для освітлення використовують тільки 5% електроенергії, яку вони споживають – решта йде на обігрів повітря навколо. І це ті споживачі енергії, які ми часто залишаємо увімкненими без потреби.
  2. Слід взяти собі за правило не вмикати більше єдиного потужного електроприладу (пральні та посудомийні машини, праски, кавоварки, електричні обігрівачі, бойлери тощо). Порада щодо бойлерів: зменшіть температуру підігріву води аж до 50 градусів. Ті потужні електроприлади, які можна перевести на споживання на ніч – обов’язково зробіть це. Згодяться вбудовані таймери, розумні розетки й часові реле.
  3. Якщо йдеться про багатоквартирні будинки, то подбайте про облаштування та належне використання вхідного тамбуру, пари дверей на вході – так буде тепліше всім. Також «пройдіться» по вікнах і дверях. Якщо можете собі дозволити, то замініть, якщо ні – ущільнюйте, конопатьте, заклеюйте.
  4. Ліхтарики та радіоприймачі на акумуляторах та батарейках, свічки та сірники, запас їжі на кілька днів, аптечка. Це все має бути готовим, перевіреним, зібраним і перебувати в доступі.
  5. Бензинові та дизельні генератори. Зараз їх практично неможливо купити, то, мабуть, і не треба, якщо ви мешканець багатоповерхівки. Увімкнені 2-3 генератори у типовому франківському будинку створюватимуть такий шум, що цього ніхто не потерпить. На додачу взагалі не зрозуміло, де тримати запас палива для цих пристроїв і як поповнювати. Адже за тривалих вимкнень АЗС також не працюватимуть.
  6. Привчіться тримати свої пристрої зарядженими, заведіть по одному павербанку на кожного користувача мобільного пристрою. Якщо кошти дозволяють, можна купити чи самому зібрати систему резервного живлення на базі автомобільного акумулятора та інвертора. Для забезпечення живлення газового котла в оселі варто подбати про блок живлення, що видаватиме так званий «чистий синус».
  7. Цього сезону слід подбати про безпеку. Ризики іскріння, загоряння та ураження струмом цьогоріч високі як ніколи. Отже, вогнегасники, нагадування про заходи безпеки, пожежогасіння будуть дуже доречними.

Читайте Максим Карпаш: Чи заправить сонце танк

Але все буде добре й весна обов’язково настане!

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.