Погляд Статті

Максим Карпаш: Український Ілон Маск

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Я купив книгу про Ілона Маска на Amazon ще у 2016 році англійською мовою, коли почав цікавитись темою електромобілів та інших технологічних рішень. Книга відверто компліментарна, але там багато цікавих деталей про його життя.

Цими днями, після легендарного пуску першого комерційного пілотованого космічного корабля Crew Dragon, чую дискусію, чому в Україні нема свого Ілона Маска, коли він може з’явитись і чи може взагалі. І тут уже можна сказати: Маск – яскраве відображення національних умов і сімейних обставин, пише “Репортер“.

Ось кілька важливих деталей. Його дідусь по лінії матері – невтомний пілот-аматор, якого з Канади у якийсь момент «занесло» у Південну Африку. Його космічні проєкти – це точно від дідуся, вже не кажучи про захоплення аеронавтикою.

Його мати після народження у ПАР стала там моделлю з ранніх років і зараз є консультантом з харчування. Нестримна тяга до краси й шику у хорошому сенсі слова – від мами. Згадаймо екстер’єр та інтер’єр автомобілів Tesla, відправка автомобіля в космос і т. д.

Батько – інженер-будівельник. Вчив його з братом як класти цеглу та електропроводку, як проєктувати. До речі, у підлітковому віці вони з братом обрали жити з ним, а не з мамою, коли батьки розлучились.

Максим Карпаш: Відмітка в паспорті ІКЕА

Особисте життя – те саме. Ілон Маск уже в четвертому чи п’ятому шлюбі та є батьком шістьох дітей – їх було троє у своїх батьків.

Тепер про освіту – почав у дуже хорошому канадському університеті Квінс, перевівся в Пенсильванський одразу на дві програми (фізика й бізнес), успішно завершив. В аспірантуру пішов у Стенфорд – прикладна фізика та матеріалознавство, правда, покинув майже одразу, бо почав власний бізнес. Але повірте, лише вступ в аспірантуру в такий виш уже значить багато.

Тепер про національні умови. Основні ключі для успіху таких як Ілон Маск й багатьох інших лежать у трьох місцях. Перше – це суди, у яких після належного оголошення про ідею чи конкретне рішення ти можеш бути впевненим у захисті своїх прав. Друге – це суспільство, в якому ти маєш купу варіантів персональної реалізації: пробувати, падати, вставати й рухатись далі. Навіть більше, після поразки тебе визнаватимуть сильнішим і ти дійсно будеш таким. Третє – це родина, яка подорожує, змінює місця проживання та роботи, експериментує у межах дозволеного і толерує ті ж поразки. Родина, яка є толерантною до реального світу, що є розмаїтим за кольором шкіри та релігією, змінними соціальними ролями й функціями, споживчим за формою і філософським за змістом.

Не хочу зловтішатись про те, як Ілон Маск «взув» Росію, що практично зупинила пуски ракет, бо успішні старти стали винятками, чи як «Боїнг» котиться у технологічну та фінансову безодню. Скажу тільки, що він це заслужив у стилі сера Вінстона Черчилля – йти від однієї поразки до іншої. Аби упевнитись, просто погугліть, скільки невдач було під час пусків ракет серії Falcon. Маска ще називають майстром з невдач.

Максим Карпаш: Плани на літо

Насправді Україні не так далеко до клубу розвинених країн. Ми досі належимо до нечисельного гуртка держав з космічними технологіями, наші молоді люди й далі дивляться на зірки з надією, а діти ще з більшою силою мріють про космічні подорожі…

Піду в «Нову Енергію», у віртуальну реальність, поблукаю там у космосі. Ви також приходьте!

Автор: Максим Карпаш, професор ІФНТУНГ
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.