Газета Погляд

Максим Карпаш: Відмітка в паспорті ІКЕА

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулого тижня у багатьох ЗМІ пройшла новина про старт офіційного українського сайту ІКЕА. На жаль, окрім повідомлень окремих користувачів соцмереж у стилі «Нарешті!», серйоз­ної публічної дискусії з цього приводу я не бачив.

А шкода, бо відкриття ІКЕА в Україні – подія знакова, десь на рівні з відкриттям McDonald’s, пише Максим Карпаш у Репортері.

Багато хто чув про індекс БігМака, який порівнює купівельну спроможність у різних країнах через вартість бургера. Та значно менше люду чули про індекс ІКЕА. Він складніший і визначає вартість ведення бізнесу у тій чи іншій країні через податки, логістичні та інші витрати. Вираховуючи індекс ІКЕА, беруть близько 30 товарів з каталогу компанії – від двоспального ліжка до кухонного посуду – і порівнюють їхню вартість.

Останніми роками найдорожчими, за індексом ІКЕА, є Австралія, Японія та Росія. І якщо перші дві – через високий рівень життя, то третя – головним чином через адміністративне засилля та корупцію. Найдешевші – Польща, Румунія, США, тепер, сподіваюсь, там буде Україна. На сьогодні ціни в Україні на товари ІКЕА приблизно на 10 % вищі, ніж у Польщі. Але це все одно дешевше, ніж замовляти у посередників.

Чому Україні добре, що на її ринок вийшла компанія ІКЕА? Очевидною вигодою є те, що зросте конкуренція, адже іншим виробникам доведеться боротись ціною та якістю. Крім того, для частини українських підприємств це море можливостей – вони можуть долучитись до деяких компаній, які вже роками виробляють комплектуючі для ІКЕА.

Максим Карпаш: Івано-Франківськ – місто студентів

Інша перевага – це присутність в Україні компанії, що є легендарним лідером у сфері сталого розвитку й корпоративної соціальної відповідальності – від звання одного з найкращих роботодавців до реалізації планів з переходу на відновні джерела енергії. Наприклад, у 2019 році ІКЕА відзвітувала, що у своїй діяльності виробила більше електроенергії з відновних джерел, ніж спожила, – це вже хороший приклад для всіх.

Також серед несподіваних вигод від ІКЕА я вбачаю стимули для внутрішньої мобільності: тепер будь-хто зможе спокійно переїхати в інше місто й за кілька днів (а за правильної організації – за славнозвісний один день) облаштувати порожнє житло.

ІКЕА також несе із собою унікальний ДНК-код, який я б назвав мистецтвом досконалості. Це легко ілюструють слова засновника компанії Інґвара Кампрада: «Спроектувати стіл вартістю 1000 доларів є легкою справою, а ось спроектувати хороший та функційний стіл вартістю 50 доларів можуть лише найкращі». Практично на всіх продуктах ІКЕА є імена дизайнерів, сподіваюсь, там скоро будуть і українські прізвища.

Прикарпаття шукає енергію. Чому на Франківщині треба забути про міні ГЕС

І нарешті про те, що найближче до нас – це просто гарно й цікаво. У нас вдома достатньо багато меблів та речей від ІКЕА – їх збирання для дорослих і дітей завжди перетворюється на успішний квест «збери сам», яке схоже на спільне приготування їжі – разом ви створюєте те, чим будете користуватися роками.

Не сприймайте це за рекламу, від мене ІКЕА її не потребує. Хочу нагадати, що поява цієї компанії на ринку – це майже символ, це те, що наші західні сусіди зробили одразу після «євроремонту». І поки Україна не пускала її до себе, то в багатьох наших домівках і головах жив пострадянський ампір у всій його жорстокості. І це той випадок, коли краще пізно, ніж ніколи.

Максим Карпаш, професор ІФНТУНГ
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні