Погляд

Максим Карпаш: СОР28 – чого чекати від конференції в Дубаї

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

СОР28 – чи не вперше в українському публічному дискурсі за межами вузької спільноти фахівців обговорюють цьогорічну кліматичну конференцію в Дубаї (ОАЕ). СОР – скорочення від Climate Conferences of the Parties. Конференція під егідою ООН відбувається щороку з 1995-го. Право на участь мають усі члени ООН-підписанти Рамкової угоди щодо зміни клімату (UNFCC). Навіть уряд Ватикану має у цій угоді статус спостерігача, пише Максим Карпаш у Репортері.

Максим Карпаш: СОР28 – чого чекати від конференції в Дубаї

Після СОР21, яка пройшла 2015 у Парижі, ці зустрічі є приводом, аби оцінити прогрес у скороченні викидів парникових газів, похвалитись інвестиціями у «зелені» технології. Також це «момент істини» для політиків чи громадських діячів тощо.

Читайте Максим Карпаш: Що таке «зроби сам» у багатоповерхівці

Військовим тлом для цьогорічної конференції є війни в Україні та секторі Газа. А соціальним – свідчення метеорологів про те, що 2023 рік був найгарячішим і в сенсі температури. Дискусійним є й вибір головуючого заходу. СОР28 приймає Дубай, а отже і головує на конференції Султан Ахмед Аль Джабер, голова правління державної нафтової компанії, що є вельми суперечливим. А його твердження, що відмова від нафти й газу поверне людство «в печери», не залишає сумнівів щодо позиції ОАЕ у цьому питанні.

Глобальний «порядок денний» двотижневої СОР28 містить чотири пункти.

Енергетичний перехід

  • Коаліція із понад 60 держав, очолена США та ЄС, планує потроїти зусилля з глобального виробництва відновлювальної енергетики до 2030 року, максимально скоротити викиди парникових газів, розширити використання водню, запроваджувати технології уловлювання та зберігання вуглецю.

Кліматичні фінанси

  • Нестача фінансування продовжує бути основним бар’єром для кліматичних заходів. Минулого року учасники СОР27 у Єгипті домовились звести до нетто-нуля викиди парникових газів до 2050 року. За оцінками ООН, досягнення такої абмітної цілі потребуватиме від 4 до 6 трильйонів доларів щороку. Для порівняння у першій половині 2023 року цей показник становив 358 млрд доларів.

Адаптація до змін клімату та стійкість

  • Розбудова кліматичної стійкості та систем сталого розвитку в країнах із нижчими рівнями доходів задля подолання втрати біорізноманіття чи запровадження методів сталого фермерства є серед першочергових зон інвестування у рамках Фонду втрат та пошкоджень чи Паризької кліматичної угоди.

Інклюзивність

  • Вже у СОР27 в Єгипті був запроваджений статус «молодіжного посланця» задля посилення голосу молоді у кліматичній дискусії. А цьогоріч на конференцію також запросили представників острівних націй і країн з низькими доходами.

Читайте Максим Карпаш: Лист святому Миколаю 2023

Щиро сподіваюсь, що весь цей пафос, який посилюється гучними іменами учасників та делегатів, буде перетворений у конкретні заходи та реалістичні рішення.

Задля посилення розуміння можливих наслідків наведу числа з кліматичного прогнозу до 2049 року, якщо все буде приблизно так, як іде зараз.

Моделювання показує, що у державах температури зміняться так: Україна (+1,7), рф (+5,9), Польща (+3,6), Німеччина (+4,3), Австралія (+10,8), США (+3,3), Канада (+5,2).

Найгарячіше в Африці: Ефіопія (+13,6), ЦАР (+12,8), Судан (+9,1).

Впаде температура в Омані (-3,5), на Кубі (-5,7), в Ісландії (-3,2).

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.