Погляд

Василь Іваночко: «Маю претензії до наших письменників»

Google+PinterestLinkedInTumblr

– Пане Василю, як криза вплинула на видавництво книг?– Скажу з точки зору видавця – в мене колись була своя друкарня, та зараз не вигідно її тримати. Замовлень мало і сусід-ні друкарні, щоб втриматися на плаву, скидають ціну, навіть у порівнянні із докризовим періодом. Лиш би друкувати, рухатися. Люди потрапили в халепу і в один момент стали вдвічі біднішими. Це відбивається і на книжках загалом.

– Що зараз хочуть читачі?

– На всякий товар є свій покупець. Звісно, краще продається легка література. Бо ж скільки у нас, в Івано-Франківську, є інтелектуалів – 100 чи 200… Я б дуже хотів помилятися. Але в основному люди шукають максимально доступну для них літературу.

– Що зараз видаєте?

– Працюю із серією «Моє місто». Ми доробляємо уже 29 книжку – «Єзуїти в Станиславові» і, якщо все буде нормально, до Дня незалежності має вийти уже 30 книг.

– Яка книга з цієї серії користується найбільшим попитом?

– Найуспішнішою стала книжка «200 вулиць Івано-Франківська». Її просто шалено розкуповують. Чогось схожого за весь час кризи я не бачив. Ми швидше продаємо, ніж виготовляємо.

– А художня література?

– Ця краєзнавча серія трохи відсунула мене від художньої літератури. Бо це зовсім інше коло спілкування, авторів і так далі. Хоча саме художня література – то моя центральна тема.

– Все ж ви багато років працювали саме з нею, які проекти вважаєте знаковими?

– Річ у тому, що у видавництві художньої літератури є своя специфіка – має бути паровозик, який тягтиме інші вагони. Коли я починав займатися цим, було легко. Я жив у Франківську, розглянувся навколо – Андрухович. Ми тоді видали його «Перверзію». Він і був таким паровозиком. Потім дійшли до Іздрика. Далі не було кого брати, взяли Прохаська. Коли я запропонував йому зробити книжку в серії, він дуже здивувався, сказав, що не може писати на замовлення. Він тоді вів на ТРК «Вежа» ряд передач, ми відібрали кращі і зробили книжку «FM Галинина». Вона мала шалений успіх і до тепер продається. А Прохасько тоді на хвилі піднесення написав свої «Непрості».

– А як зараз з такими паровозиками?

– Тут я маю претензії до наших письменників. Так, надворі криза, але їм же від курсу долара не залежиться – пишеться краще чи гірше. Очікував, що вони як нормальні порядні громадяни мали б бути з людьми, підтримати їх і дати той продукт, який їм треба. На жаль, письменники піддалися кризовим настроям – ходять такі нещасні. Вважаю, що за оці три роки кризи не було жодної книги-події в Україні.

– То що, у Франківську нема з ким працювати?

– Звісно, є. У нас є зо два десятки цікавих людей – такої концентрації навіть у Львові немає. Та не буду їх називати, щоб когось не забути.

– А молодь пише?

– Проблема у тому, що ніхто не вчиться писати. Немає планок, до яких би вони тягнулися. Для прикладу, той же Юрій Андрухович вчився у Москві. Зараз туди на навчання ніхто не їде. А рівень наших ВНЗ взагалі нижче плінтуса. Ні в кого немає мети зробити доброго професіонала. Вони перетворилися у бізнесові структури, де заробляють гроші. Щораз менше стає людей, яких можна було б беззаперечно видавати. Наведу такий приклад – приходить наш редактор Ярослав Довган і каже: щось у цьому тексті є, але ж автор елементарного не знає, за ним треба переписувати всю книжку. І це проблема – велика проблема.

– Та все ж, щось плануєте найближчим часом видати з худож-ньої літератури?

– От Тарас Прохасько обіцяє дописати свою книжку «Люна». Обкладинку я ще років п’ять тому видрукував. Якщо ні – то зробимо подарункову книжку з текстів Прохаська. Буде вона трохи більшого формату, називатиметься «Бо таке».

– Колись ви організовували зустрічі з письменниками, чому припинили?

– Бо ці зустрічі просто не мали успіху. Запрошу я когось цікавого, а прийде п’ятеро людей. Незручно і мені, і тому письменнику, і не хочеться вже той вечір робити. Крім того, щоб людина прихала з Києва чи Харкова, треба вкласти гроші.

– А що ви самі зараз читаєте?

– Переважно літературу по роботі. У неділю читав спогади дивізійника Мулика «Дух, що тіло рве до бою» – книжку, яку хочу допомогти видати.

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.