Нейро-лінгвістичне програмування (НЛП) багато уваги приділяє емоціям людини, буквально розкладає кожну базову емоцію на елементи, роз’яснює, для чого вона нам і що з нею робити. Щоб навчити дитину керувати своїми емоціями, ви повинні самі це вміти.
Це стосується і образи. За допомогою неї наш мозок захищає нас (або думає, що захищає). Ми відчуваємо образу до людини, яка робить нам погано. У стані образи ми не хочемо цю людину ні чути, ні бачити – так мозок захищає нас від того, що робить нам боляче і неприємно, допомагаючи нам уникнути повторення болючого відчуття. Це як один із проявів інстинкту самозбереження.
До теми. Програмуємо дітей без шкоди, – поради від франківського НЛП-тренера
Інше питання, що в більшості випадків (а це 95%), нам не загрожує реальна небезпека від якоїсь людини і образа на неї стає надуманою. Ми часто ображаємося, бо ми подумали, що друг нас зневажив, або здалося, що співробітник висловився некоректно. Хоча насправді людина зовсім не хотіла нас образити.
У НЛП є така пресупозиція (припущення): «Намір будь-якої людини – позитивний». Тобто навіть якщо людина зробила вам погано, то це не було навмисно, заплановано. Мета людини, яка, як нам здалося, нас образила, була просто зробити добре собі. Але вона не знала, як зробити це іншим чином, не зачепивши ваших емоцій. Зрозумійте людину у цьому бажанні, і з почуттям легкої жалості до неї пробачте!
Щоб донести своїй дитині, яка образилась на однокласника, що ображатися не завжди доречно, розкажіть про те, що поки вона сумує і ображається, робить нудним і нецікавим тільки своє життя. Людина, на яку образились, чудово себе почуває і зовсім не страждає з цього приводу. Часто вона про образу і не підозрює.
Якщо ж усе-таки вирішили образитись, робіть це усвідомлено. Оцініть, чи дійсно людина або ситуація несуть для вас небезпеку в майбутньому? Якщо так, то образа допоможе вам більше не опинитися в небезпечній ситуації. А якщо ні, то задайте собі питання: «навіщо?», «що такого корисного я отримаю, якщо буду ображатися?». Використовуйте образу за призначенням – з неї має бути користь. Адже тепер у вас є інструкція до застосування!
Образа руйнує почуття, стосунки, змушує людину вести себе зовсім нелогічно, роками руйнує людину зсередини, як черв’ячок, і в 95% випадків шкодить тільки нам. Але вона так само необхідна у випадках, коли не варто повертатися до людини або до ситуації, яка травмує.
А якщо у вас або у ваших близьких є багаторічні образи, які руйнують вас зсередини і ніяк не можуть дати вам спокій – в НЛП є спеціальні техніки, щоб позбутись образ, або трансформувати їх в інші почуття, наприклад, в жалість або прийняття. Ці техніки потрібно проводити з фахівцем. Але такі випадки не багаточисленні, і в більшості ситуацій, ви можете впоратися самостійно.
Навіщо позбавлятися від образи?
Одна моя клієнтка 5 років не могла пробачити хлопця, у якого була закохана більше 7 років. Після того, як нарешті змогла його пробачити, сказала: «В той момент я відчула не просто душевне полегшення, я фізично відчувала, як тяжкість йде вниз. Мені здавалося, що я зараз полечу. Це не було відчуття крил, це наче земне тяжіння стало слабкішим. Мені здавалося, що я скинула мішок, з більшою вагою, ніж я сама. Не розумію, як я жила з цим тягарем 5 років? А головне – навіщо?».
А ви колись прощали?
Якщо так, то ви знаєте, як це – звільниться від тяжкості, яка постійно пригнічує, і відчувати, що ось-ось злетиш!
Одного разу я сама пробачила: здавалося, що це буде важко, а виявилося, що дуже просто. Досить усвідомлено підійти до цього, пошукати вигоди для себе, і якщо ви не знайшли вигоди, значить мозок переоцінив небезпеку, і кинувся вас захищати там, де небезпека вам не загрожувала. Подякуйте йому за турботу і відпустіть образу.
Ображатися чи прощати – залежить лише від вас. Це всього лише інструкція до застосування, а користуватися нею далі або викинути – вирішувати вам.
Ображайтеся із задоволенням, прощайте із задоволенням і не забувайте бути щасливими.
сертифікований практик інституту сучасного НЛП, тренер,
Юлія Карева
Comments are closed.