Люди Статті Фото

Тетяна Стасів: «Цього року ягоди безпечні»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Сезон ягід у розпалі. Черешні, чорниці, абрикоси – на прилавках можна знайти будь-що, але не відомо, якої якості. Холодне морозиво чи сумнівний фаст-фуд на спеці теж може перетворитись на отруту.

То чи безпечне те, що ми їмо? «Репортер» розпитав про все начальницю випробувального центру ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» Тетяну Стасів.

– Пані Тетяно, які продукти перевіряє випробувальний центр?

– Практично всі, що є у продажі. Крім того, ще й продовольчу речовину: від зернових до хліба, від соняшника до олії. Це і кондитерські вироби, багети, паніні, і готові кулінарні страви.

– Хто звертається за перевіркою?

– У першу чергу виробники, які контро­люють продукти на кожному етапі виробництва. Наприклад, спочатку перевірили якість сировини. Потім пішов технологічний процес, принесли на перевірку напівфабрикат. А далі – кінцевий продукт, чи він відповідає вимогам нормативних документів. Якщо ні, виробник з’ясовує, на якому етапі йому треба допрацювати рецептуру або технологічну схему.

Часто звертаються просто мешканці. Переважно людей цікавить перевірка питної води. Особливо ті, що мешкають у приватних будинках і мають свою свердловину. Також люди купують дорогі фільтри, тож хочуть розуміти, чи він справді діє.

Але приносять і хліб, і морозиво, і тістечка. Асортимент великий.

– Що саме перевіряєте?

– У продуктах харчування є показники безпеки й показники якості. Ми дослід­жуємо і ті, й інші. Якщо говоримо про показники якості, то це, наприклад, частка жиру в сметані чи молоці або вологість хліба. Вони не мають прямого впливу на здоров’я людини. Але, як споживач, ви можете бути незадоволені, що купили не таку продукцію, яку хотіли.

А от показники безпечності безпосередньо впливають на здоров’я. У першу чергу – мікробіологічні. Тому що продукти, які швидко псуються, – молочні, м’ясні, рибні – особливо небезпечні.

Крім того, є ще такі показники безпеки, як вміст токсичних елементів: мікотоксинів, радіонуклідів, пестицидів. Це більше стосується сезонної продукції – ягід, овочів. Зокрема, важливий вміст пестицидів. Адже сільське господарство розвивається, пестициди дозволені, їхнє використання регламентоване, але треба контролювати, чи не страждають від цього городи.

– Чи є щось небезпечне у цьогорічних ягодах?

– Ще не знаходили. Але сезон тільки розпочався. Наразі у чорниці, яку перевірили, вміст радіонуклідів і пестицидів у межах норми. Ми проводимо дослідження регулярно, тому ще подивимося в середині сезону.

Підробки смаку не мають. Хто відповість за неякісну молочку в прикарпатських школах

– А які порушення загалом знаходите в ягодах?

– Так природно створено, що чорниці мають здатність накопичувати радіонукліди. Звідки з’являється цей надлишок, важко сказати. До того ж, таку схильність з ягід мають лише чорниці. От у лісовій малині, полуницях, черешні – ніколи не буває.

До речі, гриби теж мають схильність, хоч і значно меншу, накопичувати радіонукліди. Але останні 2-3 роки ми такого не фіксували.

– А в лохині?

– Лохина зарекомендувала себе як безпечна ягода. Вона культурно вирощена, не дикоросла. Рівні показників безпеки у лохини завжди відповідають нормам. Хоч за харчовою якістю перевага надається чорницям.

– Чи можна по зовнішньому вигляду чи смаку ягід і фруктів визначити, що там є небезпечні речовини?

– На жаль, ні. Бачила репортажі, що якщо кавун має вміст нітратів, то в нього інший вигляд. Але такої залежності я не спостерігала. Не можна сказати, що ягода краща й більша, бо там більше пестицидів.

Але, у випадку з небезпечними речовинами, мова йде про стихійну торгівлю, де навряд чи хтось здає товар на дослідження. А якщо ви купуєте овочі чи фрукти на ринку, там їх контролює лабораторія Держпродспоживслужби.

– Чи збільшується за останні роки кількість пестицидів у городині?

– Ні, немає такої тенденції. Я розумію, що сільське господарство розвивається і сучасні засоби, які використовують фермери, мали б якось впливати, але такого я не бачу. По токсичних елементах, навпаки – рівень зменшився або залишився той самий.

– Чи стає більше порушень показників безпеки у продуктах влітку?

– Так, зараз маємо надзвичайну спеку, тому треба акцентувати увагу на продуктах, які можуть швидко псуватися. Це морозиво, паніні, багети – де є соус, сир, м’ясо.

Найважливіше, в яких умовах зберігається їжа, який її термін придатності. З виробництва продукт може вийти якісним. Але потім усе залежить від того, в яких умовах його транспортують, наприклад, чи везуть морозиво при мінусовій температурі. А далі – як його зберігають у торговій точці.

Чисті та не дуже. Що варто знати про стан води у річках Прикарпаття

Тому треба звертати увагу, чи холодильна камера у магазині має термометр, чи відображається там належна температура. Якщо ні, краще там не купувати.

Дуже рекомендую фрізерне або м’яке морозиво. Це таке, яке виготовляють на місці й набирають ложечкою покупцю. Ми жодного разу таке морозиво не забракували по мікробіології.

– Чи бувало, що молочні продукти не відповідали стандартам, наприклад, за вмістом жирів?

– Були випадки. Але є різні держстандарти, які дозволяють вміст рослинних жирів у морозиві. Тому, якщо споживач купує такий продукт, варто перевірити вміст, перелік інгредієнтів. Якщо там тільки натуральна сировина – молоко, вершки, то таке морозиво вважається кращої якості. Але дозволеним є морозиво з комбінованим вмістом сировини, де є вміст рослинних жирів. І ще є фруктове морозиво, заморожені соки.

Тому споживачу варто читати, що він купує. Перелік інгредієнтів має бути поданий повністю, навіть мікродози. Голов­не – щоб виробник був відповідальний і весь вміст писав на етикетці.

– Ви говорили, що приносять і готові страви. Чи були там порушення?

– До нас приносили готові упаковані страви з кафе швидкого харчування: салати, тістечка, торти. В принципі, особливих зауважень не було. Останнє забракування було по багетах і рогаликах – порушення в мікробіологічних показниках. Через спеку термін зберігання, який визначив виробник, виявився завеликим, і продукт зіпсувався.

– А солодка випічка?

– Торти й тістечка влітку теж треба купувати обачно. У них є всі умови, щоб мікроби мали сприятливе середовище. Тому в кав’ярнях треба звертати увагу, де зберігають такі солодощі, а в магазинах – на термін зберігання.

Категорично заборонено влітку купувати кондитерські вироби на стихійних ринках. Це стосується і хлібобулочних виробів, якщо там є повидло або заварні креми. Все це має зберігатися в певних умовах.

Також зараз дуже популярно купувати кондитерські вироби у приватних пекарів через інтернет. Але невідомо, в яких умовах їх виготовляли та зберігали. Тому, чи варто ризикувати здоров’ям?

Олії, сир, равлики. Які крафтові смаколики виробляють на Прикарпатті

– Як можна принести вам продукти на перевірку?

– Людина просто приходить до нас із зразком, який вона хоче перевірити. Варто перед тим зателефонувати, бо, наприклад, для відбору води є своя специфіка. Також потрібна різна кількість зразка для кожного продукту.

Наші послуги платні. Кожен мікробіо­логічний показник має свою вартість, вона різна у воді чи у ягодах. Тому варто телефонувати та узгоджувати кожен випадок.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.