Зараз по всій Україні тривають Шевченківські дні. Вони традиційно відбуваються до дня народження і дня смерті Тараса Шевченка – 9 й 10 березня.
У Франківську за ці дні його встигли згадати не раз: як і «незлим, тихим словом», так, на жаль, і хуліганством, пише Репортер.
В місті 207 річницю з дня народження Кобзаря вшанували покладанням квітів і декламацією віршів поета. Через пандемію заходи відбулися практично без глядачів. Втім, усіх охочих запросили читати вірші Шевченка онлайн і поширювати в соцмережах. До флешмобу долучилися і атовці, й родини загиблих воїнів, і громадські діячі, і звичайні користувачі Facebook.
До слова, Шевченка читали не лише українці, а й іноземні студенти медуніверситету. Четверо майбутніх медиків з Камеруну, Польщі та Нігерії записали відео, де вони у вишиванках читають «Заповіт». Вірш декламували українською, німецькою, польською, англійською, французькою. На фоні звучала музика цимбаліста з Ворохти Петра Сказківа, який нещодавно помер від раку.
Також у подарунок Франківську надіслали відео представники його міст-побратимів. Кобзаря декламували у польських Любліні та Рибніці, португальському Лісабоні, Стершенському районі в Молдові, ізраїльському Тель-Авіві, литовському Тракаї, румунському Бая Маре і грузинському Руставі.
Читали Шевченка і священники Івано-Франківської архієпархії УГКЦ. На відео група отців спершу співає покладений на музику твір поета «Думи мої». Потім до них приєднуються й інші священники, які декламують актуальний і нині вірш Кобзаря «Розрита могила».
А студенти університету короля Данила з друзями записали проєкт під хештегом #КобзарХХІ. Хлопці придумали мелодію на вірш «Думи мої, думи мої», самі зробили аранжування і змонтували відео. Кліп знімали на території палацу Потоцьких. До студентів долучився ще й бандурист, якого ті зустріли на стометрівці. Він на відео у балаклаві – як символі сучасних борців за Україну на Майдані.
Відео майбутні випускники спеціальності «Музичне мистецтво» виклали у ТікТок. Працювали над ним два дні. Кажуть, хотіли по-новому подивитися на творчість Кобзаря.
Втім, не всі новини позитивні. Зранку у п’ятницю, 5 березня, до поліції надійшло повідомлення, що в селі Підпечери Івано-Франківської територіальної громади вночі хтось пошкодив погруддя Тараса Шевченка. З бюста зняли голову і поставили поруч. Наступного дня поліцейські затримали винуватців – двох 18-річних місцевих хлопців. На хуліганів відкрили кримінальне провадження.
Все ж, це лише ложка дьогтю. А загалом, читання віршів Тараса Шевченка, як і кілька тижнів тому – Лесі Українки, точно не пошкодить патріотичному духові. Бо твори Кобзаря залишаються дуже актуальними й нині.
Comments are closed.