Люди

Подорож і гроші – як заощаджувати і витрачати? 10 правил мандрівника

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Зазвичай усіх найбільше цікавлять гроші. Де їх взяти, як планувати бюджет подорожі та як витрачати у заморських країнах, розповідає на ВВС Софія Вовк, журналіст і мандрівниця.

Далі – її пряма мова.

Одразу скажу – гроші на мене одного дня не звалились, мої батьки – не мільйонери, заможного спонсора не маю і в лотереях я нічого не вигравала. Тож що я робила?

Ключове, що варто розуміти. Часто, коли люди рахують витрати на тривалу мандрівку, вони просто множать на невідомо скільки свій бюджет традиційної закордонної відпустки. Сума на півроку виходить астрономічна. Але ця калькуляція апріорі помилкова.

Так, витратити раз чи двічі на рік кілька тисяч доларів за 10-тиденний олінклюзів чи тижневу поїздку в якусь країну – це нормально.

Після відпустки знову щось заробиш. Коли ж ти подорожуєш місяцями і роками, тисячі доларів тобі вистачить надовго. Місяців на два-три, залежить від стилю мандрівки, який ти обираєш. Життя у мандрах не таке вже й дороге, як всі звикли думати. Тож, маючи в скарбничці 3-5 тисяч доларів, можна сміливо вирушати у пошуках пригод.

Отже, як готувалась до подорожі я.

До теми: Канари з рюкзаком: як за 200 євро на два тижні відпочити на Тенеріфе

Правило 1. Заощаджувати

Перестати жити від зарплати до зарплати і реально переглянути свої витрати. Навіть 10% від місячного прибутку у скарбничку – це вже перший крок. Просто порахуйте скільки в тиждень витрачаєте на каву в кафешках, щось солоденьке, п’ятничні посиденьки в пабах і т.д. Від цього всього можна запросто відмовитись. Ще й здоровіші будете.

Привчіть себе відкладати гроші не на “чорний день”, як це робили наші батьки і дідусі з бабусями, а на мрію. Тоді в скарбничку гроші охочіше будуть надходити.

Правило 2. Чітко визначити старт подорожі

План, який звучить приблизно як “можливо наступного року” – це не план. Він не спрацює. Продумайте дедлайн – з конкретною датою вильоту, а ще краще з придбаним квитком на літак. І назад дороги не буде. Зі своїм дедлайном я визначилась за 9 місяців до старту, квиток придбала за 4 місяці до вильоту.

Правило 3. Купувати лише те, що знадобиться в подорожі

Останній рік перед стартом я фактично не витрачала грошей на нові речі. Доношувала все, що було. А було, як у кожної дівчини, з добрячим надлишком. Тож купувала лише те, що потім зі мною і поїхало в подорож.

Легка мембранна куртка (о, я її обожнюю!), спортивні футболки тільки з якісних тканин, одяг для трекінгу, зручне взуття. Так, такі речі коштують дорожче, але в подорожі вони потрібні в єдиному екземплярі, ще й служитимуть не один рік.

Правило 4. Влаштувати розпродаж (роздаровування) непотрібних речей

Я продавала нові речі, які так і не дочекалися, поки я їм приділю увагу. Решту роздала я або моя дорога родина. Знаю іноземців, які навіть розпродавали меблі чи кухонне приладдя. Все, аби було з чим подорожувати.

Правило 5. Накопичувати тільки в надійній валюті

На гривні не розраховуйте. За кордоном це – просто сувенір. Ось тут мушу подякувати одному мудрому чоловікові на ім’я Богдан, який просто забирав в мене гривневу готівку, сам це все конвертував, а потім озвучував скільки я вже маю на мрію.

Правило 6. Відкрийте кілька рахунків у різних банках

З нашими банками всяке трапляється, тож аби не сталося оказії, коли ти за тисячі кілометрів від дому – краще мати варіанти. Картки варто робити різних платіжних систем – я використовую і Visa, і Mastercard. Наявність кількох карток – це ще й безпека у випадку, якщо втратите якусь з них.

Правило 7. Продумати складну систему використання своїх грошей

Скажу чесно – я доступу до своїх фінансів не маю. До повної суми, маю на увазі. Для цього в мене є фінансовий директор та головний бухгалтер (так я жартома називаю одну чудову парочку), які з України контролюють мій бюджет і, коли мені потрібні гроші, просто закидають їх на картку.

Переваг такого рішення кілька – я не витрачаю надміру і мої кошти у безпеці.

Навіть якщо в подорожі щось піде не так – розкрутити мене на значні суми за тисячі кілометрів від дому нікому не вдасться.

Правило 8. Встановити собі ліміти витрат

Тут усе дуже індивідуально – комусь треба і дорогі тури в подорожі, і комфортні готелі, і ресторани. В мене бюджет-тревел, тож у місяць я витрачаю не більше 300 доларів. Фінансовий ліміт – це угода, яку ти підписуєш сама з собою. І від тебе залежить, чи дотримаєшся її. Але бюджетування тобі допоможе зрозуміти, скільки країн тобі вдасться відвідати, скільки місяців ти зможеш жити далеко від дому і т.д.

Правило 9. Ні готівці

Я не ношу і не вожу з собою тисячі доларів. У мене в кишені про всяк випадок 20-40 доларів і ще стільки ж в місцевій валюті. І сплю спокійно, і вулицями ввечері гуляти не страшно.

Правило 10. Продумати варіанти віддаленого підробітку

Хай незначного, але все ж копійка до копійки. Або пробувати заробляти дорогою. В подорожі я не женуся за чекінами, турами і дорогими розвагами. Я спланувала спокійніший ритм – приміром, десь на місяць можна орендувати житло, десь трошки поволонтерити, десь трохи попрацювати.

Це і новий досвід, і вигода для гаманця.

 

 

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.