У середу, 13 липня, на вулиці Шопена в будинку зі 112-річною історією дерев’яні вікна замінюють на пластикові. Франківська активістка Марія Козакевич вимагає негайно припинити заміну дерев’яних вікон в сторічному будинку.
Історія вулиці Шопена, яка примикає до колишніх фортечних укріплень (зараз Валів), тобто до історичного ядра старого міста починається ще у 1900 році. Вулиця Шопена маленька — на ній лише з десяток будинків. Майже всі вони побудовані ще за Австрії. Починає вулицю будинок, якому зараз 112 років.
“Шопен, як відомо був знаменитим польським композитором і піаністом-віртуозом. Композитора поважали всі: австрійці, українці, поляки, німці й совіти, – зазначає Марія Козакевич. – За всю свою історія вулиця жодного разу не перейменовувалась. Для Івано-Франківська це рідкість! Хтось, в обличчі Івано-Франківського національного університету нафти і газу, у даний момент по-варварськи дрелить старовинні стіни, нищить автентичні дерев’яні вікна, з м’ясом видираючи їх з будинку, щоб замінити на безликі, стандартні пластикові вікна!”
Будинок за Польщі був жіночою гімназією, у роки Першої світової – шпиталем, за німецької окупації у будівлі містилась «біржа праці», а в 2011 році, в Міжнародний день звільнення в’язнів нацизму, на фасаді будинку від вулиці Валової відкрили меморіальний знак пам’яті жертв нацизму. А від 1967 року будинок став власністю університету нафти і газу, де спочатку була військова кафедра, а зараз знаходиться факультет управління галузевим і регіональним економічним розвитком.
“Далеко ж ми зайдемо з таким розвитком!!! Не шануємо те, що маємо! І так будинок, за будинком просто стираються з обличчя міста, – обурюється франківчанка. – Кажете, факультет архітектури, будівництва і туризму є вже кілька років в нафти і газу? Чого ж там вчать своїх студентів?Австріяки збудували, поляки зберегли, навіть німці і радянська влада не зруйнували! А ми встигли за незалежної України і вікна і двері на пластикові поміняти ! Прошу звернути увагу – двері коричневого кольору, а вікна білого – а де ж навіть елементарна логіка і відчуття гарномії?! Думаю, вони мали б бути притаманними такому високому вченому ступеню ?!”
“На моє переконання, 112 річний будинок який належить місту і є його окрасою потрібно зберегти у історичному вигляді, негайно припинити нищення автентичних дерев’яних вікон і їх заміну на пластикові!!! – вимагає Марія Козакевич. – Більше того, відреставрувати дерев’яні вікна у цій будівлі !!! І показати приклад іншим – місто, будинки в ньому, історична спадщина центральної частини міста – це власність всіх містян і користуватися ними потрібно з шаною!! У цивілізованих країнах вже давно заборонено замінювати дерев’яні вікна і двері! Якщо ми Європа і маємо європейські цінності – то і наші дій і вчинки мають бути відповідними!”
Comments are closed.