Люди

“Бути вакцинованим – престижно і круто”, – глава МОЗ Ляшко

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У ковідні часи міністр охорони здоров’я – «рок-зірка уряду». Віктор Ляшко, як і його попередники, настільки частий гість телевізійних ток-шоу, що здавалося б, розказав уже все по кілька разів.

Однак життя щодня підкидає нові інфоприводи та нові запитання до глави МОЗ. Чи є ризик втратити партію вакцини через терміни придатності? Чи буде у нас «своя» Moderna? Які області – перші претенденти на червону зону? Коли почнуть вакцинувати дітей? Чи можна не платити зарплату вчителям, які не хочуть вакцинуватися? Чи є в держави план з ревакцинації? Коли в НСЗУ, яка витрачає сотні мільярдів бюджетних гривень на рік, нарешті з’явиться керівник? На всі ці питання міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко відповів в інтерв’ю «Слово і діло».

– За вашими словами, нові правила карантину дозволять повернутися до доковідного життя. Але ж надто багато тих, хто не хоче вакцинуватися: бізнес знову втрачатиме гроші через втрату клієнтів, діти знову пропускатимуть навчання. Чи не надто поспішна заява?

– Я кажу, що в нас з’явилася можливість, шанс, повернутися до доковідного життя. Треба зробити небагато – прийти і провакцинуватися.

Сьогодні вакцина є, доступ до вакцини є – навіть є вакцина на вибір, чого немає сьогодні в багатьох навіть європейських країнах, я не кажу вже про країни поза Європою.

Можливо, вона і передчасна для початку вересня, але вона актуальна. Ми можемо зробити колективно те, що зробили країни Європейського союзу – вони вакцинували понад 70% людей і поступово відмовляються від карантинних обмежень. Данія вже нещодавно відмовилася від карантинних обмежень, до цього – Велика Британія. Зараз інші країни потихеньку відмовляються.

Ми розпочали кампанію масової імуно-профілактики десь із п’ятимісячним запізненням, порівняно з тим, як це розпочалося у європейському регіоні. Якщо будемо продовжувати робити 3,5-4 млн щеплень на місяць, то до кінця року ми вийдемо на певні цифри. Якщо всі будуть звертатися за вакцинацією, то, в принципі, можемо досить швидко наздогнати європейські країни.

– До кінця року скільки людей вакцинуєте?

– Скільки зможемо, стільки зробимо.

– Вже не називаєте цифру?

Це тепер залежатиме від українців.

– Скільки вчителів зараз вакциновано? Хоча б першою дозою?

– Залежно, де, і залежно, як. Якщо ми беремо загально по країні, з урахуванням дитячих садків, початкової школи, шкіл, профтехучилищ і вишів – 45%.

– Це перша доза?

– Так. Але якщо ми беремо різні регіони, різні школи – є і по 93% школи, а є і по 25%.

– Чому б не дозволити проводити уроки всім школам? Просто лише тим учителям, які вже вакциновані? Навіщо обмеження у 80% вакцинованих на один навчальний заклад? Уже навіть лунають версії, що хочуть зекономити на опаленні, закривши школи та університети…

– Ніхто ні на чому не хоче зекономити – у нас весь час іде пошук компромісів.

Усі вимагали від держави зробити певні кроки, які дозволять захистити українців, подолати ковід і не «закривати» економіку. Була велика кількість шаленої критики. Тепер є можливість, є вакцина – сертифікована, європейська, визнана МОЗом, привезена – просто беріть і вакцинуйтесь! Ні – давайте ми знайдемо якийсь компроміс і придумаємо якийсь інший механізм, як працювати і не вакцинуватися. Так не буває.

Держава проінвестувала в захист українців, держава проінвестувала потенційно в економіку, закупивши вакцини. Ми говоримо про те, що є можливість захиститися – раз, запобігти наднавантаженням на систему охорони здоров’я – два, і взагалі не вплинути на економіку – три. Як це зробити? Піти і зробити щеплення.

Я не можу зрозуміти, чому ми шукаємо, як зробити так, щоб не вакцинуватись, але продовжувати працювати. Ми хитріші? Не хитріші. На жаль, природу обманути неможливо.

– Тоді можливо, треба зробити так, щоб було не вигідно не вакцинуватися? Наприклад, платити вчителям тільки за відпрацьований час – не платити тим, які не хочуть робити щеплення і переривають навчальний процес цілого навчального закладу?

– Дивіться, вже зараз невигідно не вакцинуватися.

Вакцинуватися і бути вакцинованим – це престижно. Це круто, і так повинно бути. Для мене, коли людина сидить навпроти вакцинована, це – партнер, який допомагає долати епідемію. Якщо людина не вакцинована, придумує про чіпи, про міфи – вибачте мене, коли вона потрапляє в реанімацію, вона зовсім по-інакшому говорить.

Це стосується не тільки вакцинації – це стосується, наприклад, і шкідливих звичок. Повірте, я стільки бачив людей, які говорять, що кинути курити неможливо… Але коли ці люди з інфарктами на інтенсивній терапії, чогось їх до цигарки не тягне взагалі.

Більше читайте за посиланням.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.