Люди

6 жінок, які назавжди змінили світову науку

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Всі чули про Марію Кюрі, але в цілому роль жінок в науковому процесі звичайно недооцінюють.

Ось шість історій про жінок, без участі яких неможливо уявити собі сучасну науку, пише НВ.

Естер Ледерберг

1922-2006

США


Эстер Ледерберг / Wiki

Естер Ледерберг / Wiki

 


Жінка-вірусолог, яка допомогла чоловіку Джошуа Ледербергу в 1958 році отримати Нобелівську премію з медицини.

Роботи Ледерберг дозволили з’ясувати, що бактерії мутують випадковим чином, часом набуваючи здатність протистояти певним антибіотикам ще до зіткнення з ними.

Естер також належить честь відкриття лямбда фага — вірусу, який інтегрує себе в ДНК і залишається там, не проявляючи себе.

Вона розробила метод отримання реплік колоній бактерій за допомогою стерилізованого особливим чином вельвету.

Сесілія Пейн-Гапочкін

1900-1979

Велика Британія – США


Сесилия Пэйн-Гапочкин / Wiki

Сесілія Пейн-Гапочкін / Wiki

 


Астроном, яка першою висунула гіпотезу про те, що Сонце складається з водню і гелію.

Сесілія народилася в Англії, закінчила коледж за спеціальністю ботаніка, але випадково потрапивши на лекцію відомого фізика Артура Еддінгтона, зрозуміла, що хоче займатися вивченням космосу і зірок.

Вона переїхала в США і вивчала фізику в Гарвардському університеті. Її роботи про будову Сонця стали основоположними в сучасних уявленнях про світило.

Вона також відома тим, що разом зі своєю дослідницькою командою зробила більше мільйона фотографій змінних зірок Магелланової Хмари.

Пейн-Гапочкін стала першою жінкою в історії Гарвардського університету, що спочатку отримала звання професора, а потім і очолила власну кафедру.

До числа досягнень належить також ціле покоління студентів, що пізніше залишили слід в американській астрономії. Її учнем також був Френк Кемені, один з найвідоміших активістів і захисників прав геїв у XX столітті.

Флоренс Баском

1862-1945

США


Флоренс Баском / vix.com

Флоренс Баском / vix.com

 


Працювала в Американському географічному співтоваристві, спеціалізувалася на вивченні Плато Пьєдмонт, яке розташовується між Апалачами і атлантичним узбережжям

Баском була першою жінкою, обраною у Вищу раду американського геологічного товариства. Це сталося у 1924 році. Вона стала віце-президентом цієї спільноти в 1930 році.

Внесла неоціненний внесок у сучасну геологію, сформувавши уявлення про те, як формуються гори.

В останні роки життя викладала геологію в Брін-Мавр, в число її учнів входили багато видатних геологів США XX століття.

Рита Леві-Монтальчіні

1909-2012

Італія


Рита Леви-Монтальчини / Wiki Commons

Рита Леві-Монтальчіні / Wiki Commons

 


Їй належить честь відкриття чинників зростання нервових клітин та будови нервової системи людини в цілому.

Рита була дивовижною дівчинкою, яка змогла вмовити батька патріархального сімейства дозволити їй вивчати медицину, що було нечувано для Італії тих часів.

У часи Другої світової і правління в Італії фашистів, Рита залишила роботу в університеті і ховалася в селі у родичів, де все одно продовжувала наукові роботи з курячими ембріонами.

Після війни вона переїхала в США, де й зробила свої основні наукові відкриття, за які їй була присуджена Нобелівська премія з медицини.

Пізніше Рита повернулася в Італію і була обрана сенатором. Вона стала першим в історії нобелівським лауреатом, які дожили до 100-річного віку.

Рита Леві-Монтальчіні померла у 2012 році у себе на батьківщині в Італії у віці 103 роки.

Кетрін Джонсон

1918

США


Кэтрин Джонсон / NASA

Кетрін Джонсон / NASA

 


Жінка-математик, яка більше трьох десятиліть пропрацювала в NASA. Причому, на досить відповідальних посадах. Зокрема, саме вона займалася розрахунками для місії Mercury, яка вивела американських астронавтів у космос.

Але найбільшим досягненням чорношкірої жінки-математика став розрахунок орбіти корабля Apollo 11, який вперше доставив людей на Місяць в липні 1969 року.

Ключові розрахунки виконувалися вручну. Тоді «комп’ютерами були люди, а не машини», – сказала Джонсон в одному зі своїх пізніх інтерв’ю.

Пізніше вона згадувала, що її найняли в NASA як дослідника, проте з часом стало очевидно, що «чоловіки хотіли щоб хтось зробив усю чорнову роботу за них, поки вони думають про щось важливе».

Джонсон також була співавтором першого в історії підручника про космос.

Чен-Шунг Ву

1912 — 1997

Китай


Чен-Шунг Ву

Чен-Шунг Ву

 


Китаянка, яка переїхала до США на навчання в молодості, була учасником секретного Мангеттенського проекту. Ходять легенди про курйозний випадок, який мав місце, коли її опитували на співбесіді при прийомі в проект.

Зі зрозумілих причин військові не повідомили Ву, чим саме займається проект для якого розглядають її кандидатуру. Але вона здогадалась про те, що він стосується атомної енергії завдяки рівнянню, яке військові забули витерти з дошки в кімнаті, де проходила співбесіда.

Внесок Ву в Мангеттенський проект був досить значним. Саме вона допомогла створити спосіб збагачення урану, без якого неможливо створити атомну бомбу.

Деякі дослідники вважають, що Нобелівський комітет несправедливо проігнорував роботи Ву на тему несиметричності природи, які вона писала після Другої світової. В кінцевому підсумку, премія з фізики за ці ідеї була вручена двом ученим-чоловікам.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.