Культура

«Волове око». У Городенці ідентифікували автентичну жіночу сорочку

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Днями у місті відбувся форум «Городенківська міська сорочка в історичному контексті». Він зібрав чимало гостей, які цікавляться українською старовиною. Адже, коли ринок пропонує чимало вишиванок, ідентифікація саме автентичної сорочки – це подія.

Читайте: У трембітаря: як Микола Ілюк у Верховині береже старовинну музику та гуцульський побут

«Волове око». У Городенці ідентифікували автентичну жіночу сорочку

Передувала форуму клопітка пошукова робота. Дев’ять місяців тому вишивальниця, їмость Людмила Вонсуль побачила у Глушкові, в колекції Галини Гафійчук, цікаву сорочку. Вона висіла собі скромно в музеї. А вишивальниця Галина Дідич, вдова Героя України Сергія Дідича та керуюча справами Городенківської громади, дала пані Людмилі уставки незшитої сорочки.

По них майстриня пізніше й розшифрувала узір «Волове око», який став ідентифікатором городенківської міської сорочки.

Читайте: Городенка збирає інтелігенцію. На Покутті відновили столітню традицію чаювання (ФОТО)

Організаторка та ідейна натхненниця форуму Людмила Вонсуль

Як каже Людмила Вонсуль, якось їй запропонували на один із етнозаходів одягнути городенківську сорочку. Тоді майстриня й зрозуміла, що не знає, як насправді та виглядала. Відтоді почалися пошуки, поїздки до музеїв та експертів, перегляд давніх фото й вишитих орнаментів.

І коли вперто взялися за справу, з Божої ласки загадковий клубок почав розмотуватися, – розповідає пані Людмила.

Читайте: Таємниці храмів Городенківщини: про що мовчать церкви

Мешканка Городенки Ольга Дідик, працівниця «Карітасу» й викладачка професійного ліцею, принесла сорочку своєї прапрабабусі Параски Підвербецької (крім цієї, вдалося відшукати ще дві). І на ній, як виявилося, був ідентичний узір уставок до музейної сорочки Галини Гафійчук та уставок Галини Дідич.

Відтак допоміг і засновник городенківського музею «Скарби Покуття» Любомир Легенюк. Він приніс цікаве фото «Союзу Українок» за 1938 рік, де жінки були з подібними візерунками.

«Волове око». У Городенці ідентифікували жіночу сорочку

Крім того, ідентифікації городенківської міської сорочки допомогли фото з колекції письменниці, дослідниці історії української діаспори в Північній Америці Усті Стефанчук, давня подушечка працівниці Городенківської міської бібліотеки Марії Сороки, а також старі світлини.

Так з’ясували, що головний орнамент називається – «Волове око».

Узір “Волове око”

Цю назву Людмила Вонсуль знайшла в коломийському музеї Гуцульщини й Покуття, де є уставки, датовані 1900 роком.

Це дуже давня сорочка, – розповідає Людмила Вонсуль. – Я сміливо кажу, що це XIX століття. На цей період припадає перша хвиля еміграції галичан до Канади. І за іронією долі більшість автентичних городенківських сорочок цього періоду є саме в Канаді. Що цікаво, вона була притаманна на трьох кутах міста – Фільварковому, Монкуті й Котиківці. За дослідженням зразків була помітна цікава тенденція. Орнамент манжетів, горловини й пазухи вишиванки не повторюються, вони у всіх сорочках різні, а уставка на рукавах – незмінна.

Для кращого представлення городенківської сорочки організатори створили фотосесію. Моделями стали учасниці гуртка вишивання – Надія Левицька, Ольга Дідик та Олександра Дубовицька.

Наразі в Городенці діє гурток вишивання, де 25 активісток відтворюють старовинні сорочки. Відтворили й три городенківських, дев’ять – у процесі завершення. За словами пані Людмили, на гуртку зібралася класна компанія. Мають чимало планів, зокрема відтворити й давню городенківську чоловічу сорочку.

Маю надію і щиро вірю, що буде нова гілка вишивальниць. Адже дуже хочу, щоб наша городенківська сорочка жила та й загалом популяризація автентики набирала все більших обертів, – каже Людмила Вонсуль.

Авторка: Юлія Марцінів

Читайте: Опільська вишивка минулого. Як прикарпатці берегли родинні обереги

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.