Культура

Абетка Івано-Франківська. Літеру Є представляють євреї

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«Репортер» продовжує публікувати Івано-Франківську абетку. Вона побачила світ на День міста – ще 7 травня 2022 року. Втім, через війну презентація пройшла майже непоміченою. На полиці книгарень видання теж не потрапило, бо його дарували офіційним делегаціям. А шкода ж, адже абетка гідна, аби її побачили читачі… Отже, нині – літера Є, тобто – євреї. Історично так склалося, що Станиславів часів Польщі та Австрії був більше єврейським містом, пише краєзнавець Іван Бондарев.

Абетка Івано-Франківська – євреї

Британський мандрівник ХІХ століття Едмунд Спенсер назвав наше місто «Новим Єрусалимом, столицею жидів». Певна рація в його словах була, адже тогочасний Станиславів важко було назвати австрійським, польським чи українським. Половину його населення становили представники народу Ізраїлевого, які тримали у своїх руках 90% місцевого бізнесу.

Читайте: Забута історія. Франківців знайомлять з єврейською спадщиною міста, щоб зберегти її для майбутніх поколінь

На початках Потоцькі намагались селити євреїв в межах однієї дільниці, але дуже швидко вони розселились по всьому місту. На світанку ХХ століття 70% міської нерухомості належали юдеям. Пізніше, за Другої Речі Посполитої, коли вулиці поперейменовували на честь польських героїв та королів, євреї жартували: «Ваші вулиці – наші кам’яниці».

Отже, сучасний центр Івано-Франківська це здебільшого єврейська культурна спадщина. Тому ми присвячуємо їм літеру «Є».

Більше про історію євреїв Станиславова є тут: Історія знищеної громади

Іван Бондарев

Читайте: Абетка Івано-Франківська. Літера Е – «Ельдорадо»

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.