Роман Фабрика Неподалік Монастириська на Тернопільщині відбувся Х-й Всеукраїнський фестиваль лемківської культури.
Десять років під відкритим небом гостинного Тернопілля збиралися на своє велике родинне свято лемки, русини, руснаки — уродженці зелених Бескидів, їх діти та онуки, щоб послухати лемківських пісень, пригадати своє далеке дитинство, яке до багатьох приходить у снах, зустріти колишніх сусідів і друзів, відпочити, і навіть випити кухоль холодного пива або ж погарик доброї горілки (бо кажуть, що поганої не буває).
Як і в попередні роки програма цьогорічної «Лемківської ватри» розпочиналася хід-парадом учасників, відвіданням обласного Музею лемківської культури і побуту. Поважного віку лемко Михайло Громосяк запалив ватру. З оновленої розширеної сцени гостей і учасників фестивалю привітали заступник голови Тернопільської облдержадміністрації Іван Наливайченко, заступник міністра культури і туризму України Ольга Бенч, голова об’єднання лемків Польщі Стефан Гладик, голова Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Олександр Венгринович, представники духовенства.
А потім на сцену почали виходити творчі колективи та окремі виконавці, які прибули на свято з різних куточків України, в основному з тих міст і сіл, де компактно проживають лемки.
Як ніколи, цьогоріч право відкрити святковий концерт було надано нашим краянам, народній хоровій капелі «Бескид» під орудою заслуженого працівника культури України Петра Чоловського. А потім своє мистецтво співу, музики і танцю демонстрували народний чоловічий вокальний ансамбль «Два кольори» з Тисмениці, народна хорова капела «Боян» з Бережан, дитячий фольклорний гурт «Потічок» з Калуша, відомий знавець лемківського співочого фольклору з Брошнева Ольга Зубрицька, бандуристка з Тернополя Надія Кулик, солістка з Чорткова Світлана Гарбера та багато інших. До речі, похвальне слово варто сказати про фольклорно-пісенний десант на цьогорічній ватрі, який прибув на фестиваль з Рожнятівського району. Наші краяни-лемки представили на концерті понад десять творчих колективів і окремих виконавців.
Але «Ватра» — це не тільки концерти, — пояснив голова Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Олександр Венгринович. — Це і конкурси лемківських традицій, звичаїв і побуту, і дитячий конкурс на асфальті «Гори наші», і змагання з міні-футболу і навіть конкурси для тих, хто носить «найдовшу косу».
З Молдови, з Кишинева, як і в попередні роки, прибули лемко-художник Микола Федак з дружиною-художницею Рітою. Вони привезли з собою на «Ватру» художню міні-виставку «Передгір’я Бескидів».
Киянки Теклина Чижевська та Надія Кінщак висловили думку, що цьогорічне свято більш масове, краще організовано, хоча й можна б дещо й вдосконалити. Зокрема, в розташуванні численних закладів торгівлі, швидкого харчування тощо.
Із зауваженнями погодився староста «Ватри» Михайло Тиханський. І хоч турбот у нього чимало, бо ж довелося приймати понад сім тисяч учасників і гостей, потрібно було припаркувати майже тисячу автомобілів і автобусів, забезпечити всіх водою, іншими побутовими зручностями та й за порядком слідкувати. Хоча в цій справі сумлінному старості допомагав чималий загін вартових правопорядку. Запам’ятався один міліцейський офіцер, який тримав на повідку красеня-вівчура. Ну, повірте, як справжнісінький Мухтар з відомого телесеріалу.
До всього цього слід би додати, що нині на доріжках ватряного поля появився асфальт, розширена трибуна, будується каплиця, впорядковано рух автотранспорту…
В організаторів, спонсорів, благодійників, в ентузіастів проведення лемківських фестивалів, у членів оргкомітету є ще чимало нових ідей, задумів, пропозицій щодо поліпшення діяльності щорічних фестивалів «Дзвони Лемківщини». Будемо сподіватися на їх реалізацію до наступного відкриття ХІ-го фестивалю лемківської культури у серпні 2009 року.
Comments are closed.