Історія Статті

Уродженці Станиславова. Ярослав-Дмитро Рубель – пластун, спортсмен, громадський діяч

Google+PinterestLinkedInTumblr
За весь час існування міста в ньому народилося багато яскравих особистостей. Багатьох із них доля розсіяла по всьому світу.

Але Станиславів назав­жди лишився для них рідним, пише Репортер.

Ярослав-Дмитро Рубель (1918-1987)

Інженер, пластун, спортсмен, громадсь­кий діяч.

Ярослав-Дмитро Рубель народився у Станиславові 20 травня 1918 року в родині будівничого-інженера Івана Рубеля.

Навчався у Станиславівській державній гімназії, яку закінчив у 1936 році. У старших класах став членом юнацького підрозділу ОУН.

Також з 1936 року в Станиславові був членом Карпатського лещатарського (лижного) клубу – громадської організації, яка об’єднувала любителів гірськолижного спорту. У 1937 переїхав до Львова, вступив там до міського лещатарського клубу, неодноразово перемагав у змаганнях з бігу на короткі дистанції.

Крім того, закінчив у Львові студії інженерії.

Ярослав Рубель був активним пластуном. У 1942 році – організатор та учасник пластового водного табору на Дністрі, поблизу Нижніва. В лютому 1943 – один з ініціаторів проведення лещатарського табору в Косові.

Уродженці Станиславова. Орест-Іван Корчак-Городиський – історик, американський громадський діяч

У 1942-1943 роках Рубель був чемпіоном Галичини з бігу на 100 та 200 метрів.

У 1944 році емігрував до Австрії, де продовжив інженерні студії у Віденській політехніці, а згодом переїхав до Німеччини – до Мюнхена. Там також брав участь у спортивних змаганнях.

У 1949 році Ярослав Рубель переїздить до США, працює інженером-будівельником. Відновляє свою діяльність у Пласті. Був членом куреня «Ватага Бурлаків», мав пластове псевдо Роб, Робусь.

Спочатку з родиною жив у Філадельфії, а відтак у Нью-Йорку.

Ярослав Рубель був вихователем і спортивним референтом у пластовій станиці «Нью-Йорк», членом Крайової пластової старшини, комендантом Свята весни на «Вовчій Тропі». За активну участь у Пласті нагороджений орденом Вічного Вогню у бронзі та сріблі.

З середини 1950-х до середини 1980-х років був задіяний у лещатарських, тенісних та плавальних змаганнях. У 1966-1971 та 1978-1983 роках – голова Карпатського лещатарського клубу.

Уродженці Станиславова. Мордехай Суркіс, ізраїльський політик

Крім того, був членом Українського Олімпійського комітету.

Помер Ярослав-Дмитро Рубель 24 жовтня 1987 року в Нью-Йорку. Похований на українському цвинтарі святого Андрія у місті Саут-Баунд-Брук, штат Нью-Джерсі.

Автор: Роман Діда

Матеріал підготовлений з різних історичних джерел

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Реклама партнерів:  

Comments are closed.