Газета Люди

Уродженці Станиславова. Орест-Іван Корчак-Городиський – історик, американський громадський діяч

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
За весь час існування міста в ньому народилося багато яскравих особистостей.

Багатьох із них доля розсіяла по всьому світу, але Станиславів назав­жди лишився для них рідним, пише Репортер.

Орест-Іван Корчак-Городиський (1918-2014)

Український історик, політичний і громадський діяч у США.

Орест-Іван Корчак-Городиський народився у Станиславові 15 липня 1918 року в родині залізничника. У 1928 році закінчив народну школу імені Маркіяна Шашкевича, а в 1937 – українську гімназію.

Брав активну участь у діяльності «Студентської громади», «Сокола», «Просвіти». За належність до ОУН разом з іншими пат­ріотами у 1939 році його заарештували поляки. Перебував у в’язниці в Бережанах, звідки втік під час нападу німецьких військ. Учителював на Лемківщині, був сек­ретарем української гімназії в Ярославі.

У червні 1941 його мобілізували до німецької армії, до грудня 1943 служив перекладачем. З німцями дійшов до Одеси. Тоді же затоваришував з відомим українським письменником і поетом Освальдом Бурггардом (Юрієм Кленом).

Потім повернувся до Станиславова, служив у Волинському легіоні самооборони у складі Першої української дивізії «Галичина». Потрапив у полон до англійців, перебував у таборі для військовополонених у Ріміні (Італія). Тут видавав щоденник «Життя в таборі».

Легенди Станиславова. На чому погорів поручик

У вересні 1946 року разом з кількома полоненими перейшов два кордони і потрапив до Мюнхена. Тут на історичному факультеті Українського вільного університету вивчав історію та географію, здобув ступінь магістра філософії.

У 1950 році Орест-Іван Корчак-Городиський переїздить до Чикаго (США), бере активну участь у житті діаспори.

Орест Корчак – співорганізатор музею і Першої станиці Братства колишніх вояків дивізії «Галичина», перший голова Крайової управи, один із засновників у Чикаго Українського національного музею. Активний діяч Пласту. Нагороджений пластовим орденом Святого Юрія в сріблі та Лицарським хрестом.

Крім того, Орест-Іван Корчак-Городиський – автор близько 150 історичних досліджень з новітньої історії України, дописів про служителів церкви і українських патріотів, зокрема монографії «Іван Васильович Турчин – особистий приятель Президента Лінкольна» (1971). Брав участь у виданні «Альманаху Станиславівської землі» (1975-1985).

Значну частину книг та матеріалів передав до бібліотек Івано-Франківська, Львова та інших міст.

Легенди Станиславова. Як вихрестили бургомістра (ФОТО)

Також Орест Корчак був членом Союзу українських філателістів і нумізматів у США. Зібрав значну колекцію, отримував нагороди на багатьох виставках.

Помер Орест-Іван Корчак-Городиський 30 березня 2014 року. Похований на цвинтарі Святого Миколая у Чикаго.

Автор: Роман Діда

Матеріал підготовлений з різних історичних джерел

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Comments are closed.