Історія

У Рогатині знайшли написи в’язнів на стінах катівні НКВС (ВІДЕО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У підвалі двоповерхового будинку у Рогатині, що на Івано-Франківщині, мешканці знайшли написи, які, ймовірно, залишили колишні в’язні НКВС. Зі слів істориків, у 40-х роках XX століття в цьому домі розташовувався комісаріат.

Написи на стінах в підвалі будинку можуть свідчити про розташування там катівні НКВС. Мешканець дому Богдан Шмотолоха каже, помітив надписи, коли збивав штукатурку зі стін. З його слів, є вони лише в кімнаті при вході, пише Суспільне.

У Рогатині знайшли написи в'язнів на стінах катівні НКВС

Про те, що в цьому будинку розташовувався комісаріат, розповідає й колишній працівник місцевого історико-краєзнавчого музею Василь Сердюк. За його словами, наприкінці 1944 року, після виселення із будівлі попередніх власників, в неї зайшли представники НКВС і використовували приміщення для власних потреб. В будинку напроти, каже, тоді оселився керівник відомства.

На сьогодні в нас цей період достатньо недосліджений і він напряму пов’язаний з тим, що в нас більше згадують діяльність Романа Шухевича на Рогатинщині у 1944-1947 роках. Це було місце його безпосереднього базування, але, враховуючи, що постійно шукали Шухевича, зв’язкових, ми можемо припускати, що через цю будівлю, як мінімум з 1944 по 1948 рік, пройшли навіть не десятки — сотні людей, а, можливо, й тисячі, — розповідає Василь Сердюк.

Про знайдені написи мешканці повідомили працівникам комунального підприємства “Пам’ять”, яке займається дослідженням, пошуком та перепохованням жертв воєн, депортацій та репресій тоталітарних режимів на Прикарпатті. Зі слів керівника “Пам’яті” Василя Тимківа, дослідники спробують встановити автора, якому належать рядки на стіні.

Читайте: Мацеви під ногами. В чому суть міжрелігійного конфлікту в Коломиї (ФОТО)

У підвальних приміщеннях дійсно вдалося виявити досить цікаві читабельні написи — цілі прізвища й імена, чітко вказано в одному випадку навіть звідки людина родом. Тому нескладно дати запит в СБУ чи наш державний архів в Івано-Франківській області, з яким ми тісно співпрацюємо. Ми можемо знайти архівно-кримінальну справу і з’ясувати долю людини, яка опинилася в цих підвалах— каже Василь Тимків.

Більше дивіться у сюжеті Суспільного.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.