Історія Газета

Почесні громадяни Станиславова/Івано-Франківська. Ян Матейко

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
«Репортер» продовжує нову рубрику – «Почесні громадяни міста» (Станиславова, Станіслава, Івано-Франківська). Інформацію ми збирали із різних джерел: архівів, книг, тематичних сайтів.

Минулого разу ми розповідали про Отто Гауснера. Нині в нашій рубриці – один із найвідоміших польських художників – Ян Матейко.

Ян Алоїзій Матейко (1838-1893) – визначний польський живописець. Автор багатьох картин на історичну тематику. Його творчістю у молоді роки захоплювався письменник Богдан Лепкий.

Ян Матейко народився 24 червня 1838 року у Кракові, в родині Францішека Ксаверія Матейка – етнічного чеха, приватного вчителя музики. Ян був дев’ятою дитиною у сім’ї з одинадцяти дітей. Маленьким Матейко ріс у своєї тітки Анни Замойської.

Батько наполягав на музичній кар’єрі сина, але Ян хотів малювати, і в 1852 році батько віддав його до Краківської Академії красних мистецтв. Малював хлопець багато, мав тисячі ескізів.

Читайте: Легенди Станиславова. Як торговці на виставці у Парижі призи повигравали

Тоді ж Ян Матейко захворів на одне око, але це не завадило йому бути найталановитішим учнем Академії. А вивчення старовини та пам’яток культури стало справою життя. Крім того, щоб не бідувати, Матейко постійно шукав додаткову роботу.

Після закінчення Краківської Академії в 1858 році він два роки навчається в Мюнхені, а також у Відні, відтак повертається до Кракова.

Саме у Кракові з’являються перші портрети пензля Яна Матейка. Але основна тема його творчості – це патріотизм. Він – автор численних картин на істо­ричну тематику.

Читайте: Легенди Станиславова. Інспектор цнотливості

Є в художника і ряд картин, дотичних до історії України: «Стефан Баторій під Псковом», «Грюнвальдська битва», «Ян Собеський під Віднем», «Вернигора» та «Богдан Хмельницький з Тугай-беєм під Львовом».

З 1873 року і до кінця життя Ян Матейко очолював Краківську Академію мистецтв.

У січні 1883-го магістрат Станиславова надав йому звання Почесного громадянина міста. Також Матейко – Почесний громадянин Кракова, Перемишля, Львова, Стрия та Бережан.

Помер художник 1 листопада 1893 року у Кракові.

Його твори нині зберігаються у Польщі, США, Ватикані, Хорватії, Угорщині та Італії. Є дві картини і в Україні – у Львові. У Варшаві та Кракові встановлені йому пам’ятники. У Івано-Франківську, Львові та Стрию є вулиці які носять його ім’я.

Роман Діда. Матеріал підготовлений із різних історичних джерел

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Comments are closed.