Історія

Наш бронепотяг

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Сьогодні на нашому вокзалі можна побачити лише пасажирські й товарні состави. А 70 років тому місто мало цілий бронепотяг. Він належав 77 станіславському полку НКВС і через це мав 77-й номер. Напевне, це був самий нефартовий бронепотяг в історії.

Зробили його у 1919 році білогвардійці Денікіна, вони ж охрестили його «Добровольцем». Після розгрому білих бронепотяг різко «червоніє» та міняє назву на «Пам’яті Шаумяна і Джапарідзе» – на честь страчених бакинських комісарів. Уже в 1920 році його захопили поляки, які спочатку нарекли панцирник «Кресовим Стрільцем», а потім «Першим маршалом» – на честь Юзефа Пілсудського.

У 1939 році «Перший маршал» знову захопили совіти. Товариші Шаумян і Джапарідзе тоді вже були неактуальні, через що потяг отримав скромну назву БЕПО 77. У перші дні війни військові залізничники збили два німецьких літаки та зруйнували Хриплинський міст. 7 липня бронепотяг був оточений німцями в районі Копичинців. Екіпаж підірвав його та з боєм пробився до своїх. Але німецькі інженери відновили потяг, поєднали його із ще одним радянським трофеєм і створили броньованого монстра – Panzerzug 10.

У липні 1944-го німці виокремили колишнього «Першого маршала» у бронепотяг Panzerzug 11. Його бойовий шлях закінчився 13 січня 1945 року під Кельцями (Польща). Тоді бронепотяг вчергове оточили, але цього разу вже радянські війська. Екіпаж, із вродженою німецькою пунк­туальністю, настільки якісно знищив свій транспортний засіб, що совіти навіть не бралися до його відновлення.

Фото з фондів музею «Герої Дніпра»

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.