Сьогодні на нашому вокзалі можна побачити лише пасажирські й товарні состави. А 70 років тому місто мало цілий бронепотяг. Він належав 77 станіславському полку НКВС і через це мав 77-й номер. Напевне, це був самий нефартовий бронепотяг в історії.
Зробили його у 1919 році білогвардійці Денікіна, вони ж охрестили його «Добровольцем». Після розгрому білих бронепотяг різко «червоніє» та міняє назву на «Пам’яті Шаумяна і Джапарідзе» – на честь страчених бакинських комісарів. Уже в 1920 році його захопили поляки, які спочатку нарекли панцирник «Кресовим Стрільцем», а потім «Першим маршалом» – на честь Юзефа Пілсудського.
У 1939 році «Перший маршал» знову захопили совіти. Товариші Шаумян і Джапарідзе тоді вже були неактуальні, через що потяг отримав скромну назву БЕПО 77. У перші дні війни військові залізничники збили два німецьких літаки та зруйнували Хриплинський міст. 7 липня бронепотяг був оточений німцями в районі Копичинців. Екіпаж підірвав його та з боєм пробився до своїх. Але німецькі інженери відновили потяг, поєднали його із ще одним радянським трофеєм і створили броньованого монстра – Panzerzug 10.
У липні 1944-го німці виокремили колишнього «Першого маршала» у бронепотяг Panzerzug 11. Його бойовий шлях закінчився 13 січня 1945 року під Кельцями (Польща). Тоді бронепотяг вчергове оточили, але цього разу вже радянські війська. Екіпаж, із вродженою німецькою пунктуальністю, настільки якісно знищив свій транспортний засіб, що совіти навіть не бралися до його відновлення.
Фото з фондів музею «Герої Дніпра»
Comments are closed.