Історія

Ланцюг Злуки. 34 роки тому до 3 млн українців від Франківська до Києва взялися за руки на знак єдності

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
21 січня 1990 року від 500 тисяч до 3 мільйонів українців з усіх куточків країни взялися за руки, утворивши «живий ланцюг» від Франківська до Києва — символ єдності українського народу.

Акція проходила напередодні однієї з найважливіших дат в історії країни – Акта Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки 1919 року, який об’єднав усі українські землі в єдину соборну державу, пише НВ.

Франківська, живий ланцюг

1990 року жителі тоді ще радянської України зібралися на вулицях міст під синьо-жовтими прапорами і гаслами за незалежність. Серед них – «Україна без суверенітету – Україна без майбутнього», навіть не дивлячись на ризик переслідування з боку режиму. Тоді український національний прапор знаходився під забороною.

До теми: Гастролі, гімн і прапори. Чому совіти боялися Галицького молодого театру (ФОТО)

Одними з організаторів «живого ланцюга» виступили дисидент і колишній політв’язень Богдан Горинь разом зі своїм братом Михайлом.

“Ідея з’явилася після “ланцюга Єднання”, проведеного в республіках Балтії: Литві, Латвії та Естонії, який показав радянському режимові їхню єдність. Крім того, у вересні 1989 року з моєї ініціативи ми організували “ланцюг смутку” у Львові, до 50-річчя введення радянських військ в Галичину», – розповів він в інтерв’ю Радіо Свобода.

Ланцюг починався в Івано-Франківську від Центрального народного дому (колишньої резиденції парламенту ЗУНР і місця ухвалення Акту Злуки). Йшов через Стрий (звідси йшло його відгалуження на Закарпаття), Львів, Тернопіль, Рівне, Житомир до Києва.

Початок ланцюга в Івано-Франківську зумовлений тим, що саме Івано-Франківськ (тодішній Станіславів) у 1919 році був столицею ЗУНР. «Українська хвиля» простягалася на близько 700 кілометрів.

Франківська, живий ланцюг

Через рік і 11 місяців, 26 грудня 1991-го, Радянський Союз припинив своє існування, а Україна отримала довгоочікувану незалежність. Після цього в країні неодноразово повторювали «ланцюги єдності» – меншого масштабу, але зі збереженням ідей соборності та солідарності.

Нагадаємо, 22 січня 2022 року, сотні франківців, попри погану погоду, зібралися біля будівлі готелю «Дністер». Вони сформували символічний живий ланцюг єдності до колишнього готелю «Київ». Активісти громадської організації «Кам’яниця Австрія», а також інші небайдужі франківці прийшли на символічну акцію, аби згадати ці дві історичні події. А заодно нагадати владі та забудовнику про руйнацію історичної пам’ятки – готелю «Дністер».

У 2023 році, франківці побачили наслідки так званої “реставрації” готелю “Дністер” в Івано-Франківську. За цими паперами готель отримав два зайвих поверхи й годинникову вежу. А поза проєктом – ще й засклену колонаду з вулиці Шевченка.
Влітку 2023 року кілька сотень франківців зібралися під стінами готелю на “екскурсійну подорож” уздовж історичної будівлі готелю “Дністер”, щоб вкотре стати на її захист. Вимагали у власників – родини Бойко – повернути будинку його первісний вигляд і звільнити колонаду від скла. Власники готелю «Дністер» відмовилися звільняти колонаду, мовляв, на ситуацію “вплинула війна”.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.