Гроші Статті

Зарплата гріє не всіх. Скільки отримують франківці та коли буде більше

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Можна довго говорити про натхнення й кохання, але про гроші не думають, напевно, лише діти багатіїв, пише “Репортер“.

Решті те все болить – і робота, і зарплата. То як із цим на Прикарпатті?

На пошті платять найменше

В обласному управлінні статистики кажуть, що середня зарплата у Івано-Франківській області нижча, ніж в середньому по Україні. Так, у липні цього року на Прикарпатті нарахували 9 499 грн, в Україні – 10 971. Втім, є галузі, де ми випереджаємо інші області.

«Розрахунок рівня оплати праці здійснюється по підприємствах, установах, організаціях області та їхніх відокремлених підрозділах із кількістю найманих працівників 10 і більше осіб, – говорить перша заступниця начальника управління Юлія Макар. – За цим показником у липні 2019 року Івано-Франківська область посіла 12 місце по Україні. І хоча заробітна плата на підприємствах області є нижчою, ніж в середньому по державі, але вона у 2,3 раза перевищує рівень мінімальної заробітної плати – 4173 грн».

Найвищі зарплати на Прикарпатті – у сфері державного управління й оборони, обов’язкового соціального страхування (більше 14600 грн у липні). Трохи менше заробляють працівники сфери транспорту (13895 грн) і в сільському господарстві (13624 грн). Далі – промисловість, виробництво гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції. Там зарплата у 2,6 раза більше, ніж в середньому по області. Також високі заробітки у добувній промисловості і роздробленні кар’єрів, виробництві хімічних речовин.

Це зламає бюджет малого міста, – очільники прикарпатських громад не хочуть повертати гроші державі

«Найнижчі нарахування заробітної плати в області – у сфері пош­тової та кур’єрської діяльності – 51 % від середнього показника по області, наданні інших видів послуг – 53 %, – каже Юлія Макар. – Водночас, заробітна плата у галузі сільського господарства – 13624 грн – в області є на 38 % вищою, ніж в середньому по Україні. А от у сфері інформаційних технологій рівень оплати праці є у 2,1 раза нижчим, ніж в середньому по державі».

Порівняно з минулим роком зарплата на Прикарпатті зросла на 16,9 %. Але не всюди. За словами Юлії Макар, у будівництві вона впала, порівняно з липнем минулого року, на 10,4 %.

За даними статистики, прикарпатські вчителі у липні отримали майже 7900 грн. Це менше за середній рівень. Якщо порівнювати з початком року, то сума зросла на 100-300 грн, як і в охороні здоров’я та наданні соціальної допомоги. Хоч там у липні середня зарплата була ще менша – трохи більше 6600 грн.

Війна з конвертами

За словами начальника управління держпраці в Івано-Франківській області Ігоря Росипайла, ставки у бюджетній сфері однакові всюди, різниця може бути хіба у преміях та надбавках. Хоч на сьогодні максимальний розмір премії теж прописаний у законі: не більше 30 % до посадового окладу.

«Зарплата у сфері сільського господарства на Прикарпатті більша, ніж в багатьох інших областях, бо у нас є багато потужних підприємств з іноземними інвестиціями. Там намагаються платити більше, щоб працівник залишався тут, а не їхав за кордон, – каже Ігор Росипайло. – А в будівельній галузі зарплата лиш трохи вища від мінімальної. Хоч ми розуміємо, що насправді це не зовсім відповідає дійсності. Тому перше завдання, яке стоїть перед нами, – легалізація трудових відносин».

Проблема нелегальних працівників хоч і зменшилася за останні роки, але не зникла. Це саме і з зарплатами в конвертах.

«На Прикарпатті уже немає фірм, де сидить лише керівник і бухгалтер, а фірма будує багатоповерхівку, – говорить Росипайло. – І надалі будемо переконувати роботодавців легалізувати працівників та їхню зарплату, хто буде проти – застосуємо санкції. Але й сама людина має розуміти, якщо вона працює нелегально, то втрачає всі соціальні гарантії, які дає держава, втрачає право на відпустку, лікарняний. Керівник може звільнити, не дати зарплату…».

Інша проблема – заборгованість. Найгірша ситуація – у медиків. Так, за словами Ігоря Росипайла, працівники у лікарнях Бурштина, Богородчан, Солотвина, Верховини, Рогатина, Тлумача, Яблунева ще не отримали грошей за липень.

Проєкти, гроші, прозорість. Чому у Франківську бракує інвесторів

«Нам ніхто не скаржився, в управління статистики звіти не подавали, з районної адміністрації щомісяця пишуть «заборгованість відсутня». Департамент теж цієї інформації нам не надав, – каже Ігор Росипайло. – Зараз лікарні перекваліфіковуються у некомерційні підприємства, деякі люди звільняються, тож їм треба виплатити всі кошти, які не були передбачені у бюджеті. По інших галузях такої ситуації немає».

За словами Росипайла, Івано-Франківська ОДА має прийняти рішення, звідки виділити гроші на зарплати медикам – з обласного чи районних бюджетів або з держсубвенції.

Кінець сезону студентів

На одному з популярних ресурсів пошуку роботи Work.ua середня зарплата, яку обіцяють – 9000 грн. Втім, є кілька захмарних пропозицій, аж до 150 тисяч для адміністратора ресторану, чи 90 тисяч – для зубного техніка. Хороші гроші пропонують логістам-диспетчерам, водіям-міжнародникам, менеджерам зі збуту, програмістам. Понад 10 тис грн обіцяють перекладачам, кухарям, експедиторам. Десь 6-8 тис грн пропонують за роботу бухгалтера, касира, вантажника. Втім, те, що пишуть в інтернеті, ще не свідчить, що працівник дійсно отримуватиме саме стільки – усе вирішить співбесіда.

У Франківську працівників шукають з лупою. Чому людям не потрібна робота?

Андрій Сав’юк – співвласник мануфактури Kafee Kultur в Івано-Франківську. Разом з партнером Віктором вони працюють у партнерстві, працівників не наймають. Для деяких послуг, наприклад, ремонту кавоварок, доставки продукції, залучають сторонніх працівників.

«Аутсорсинг допомагає, тому що я готовий платити за ці послуги 4-5 тис грн у місяць, а працівники на таке не йдуть, – каже Андрій Сав’юк. – Загалом, зарплата у сегменті сфери послуг – 7 тис грн плюс чайові».

За словами Андрія, у ресторанах зараз відплив сезонних робітників – студентів, тому працівників бракує. До того ж, персоналу стає важливим бренд роботодавця, управлінські якості керівництва та наскільки робота цікава, тому будь-хто на роботу не прийде.

Покращення?

Кабмін прогнозує зростання мінімальної зарплати у 2020 році, до 4723 грн. За прогнозами міністерства фінансів на три роки, у 2021 році очікується 5 003 грн мінімальної зарплати, а у 2022 році – 5 290 грн. Віцепрем’єр-міністр заявив, що мінімальна зарплата у 2020 році мала б бути не менше, ніж 6500.

Окремо обіцяють зростання зарплат для держслужбовців – на 30 %. Про це сказав голова Національного агентства України з питань державної служби Костянтин Ващенко. А освітянам ще старий уряд обіцяв «підйом» від 20 % до 70 % у новому році. Колишній міністр освіти Лілія Гриневич наголосила, що особливий акцент зроб­лять на підвищенні оплати праці молодих вчителів, дошкільників і майстрів виробничого навчання у закладах профосвіти.

Ціна плаває. Скільки франківці тепер платитимуть за газ і від чого це залежить

Втім, чи справді зростуть зарплати, буде видно у новому бюджеті. А тим часом дорожчають харчі. В Асоціації виробників молока повідомили, що ціни на молочні продукти вже зросли у серпні та надалі зростатимуть у вересні. Загалом від початку року «молочний кошик» українців подорожчав на 16 %. За оцінками голови Союзу українського селянства Івана Томича, хліб восени теж може подорожчати – на 20-23 %.

Автор: Ольга Романська

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.