Гроші

Мікрокредити по-новому: як в Україні змінилася процедура видачі мікропозик

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У третьому кварталі 2020 року відмічаються дві зміни в українському законодавстві про мікрокредитування. З 15 вересня мікрофінансовий ринок розширив список типів договорів, які підпадають під дію Закону України «Про споживче кредитування».

7 жовтня президент України Володимир Олександрович Зеленський підписав законопроект № 891-ІХ, який посилює вимоги до ведення діяльності мікрофінансових організацій. Ці поправки набудуть чинності вже з 1 січня 2021 року.

До прийняття такого рішення владу підштовхнула зростаюча популярність МФО. Експерти Сredit-10 в Україні відзначають, що більше 390 тисяч українців є постійними клієнтами мікрофінансових організацій. Багато з них мають мінімум по три заборгованості. Це пояснюється тим, що в МФО взяти невеликий кредит простіше, ніж в банках. У деяких випадках клієнти відкривають 40 одноразових кредитів.

Нововведення направлені на впорядкування видачі мікропозик, зниження проблемних боргів і полегшення боргового навантаження на клієнтів. Які зміни відбулися? Експерти credit-10.com розібралися в цьому питанні.

Чесна реклама

Новий закон зобов’язує МФО розкривати реальну вартість позики до 30 днів на суми менші мінімальної зарплати (5000 грн). Раніше на такі суми це правило не поширювалося.

Тепер всі мікрофінансові організації зобов’язані відразу розкривати річну відсоткову ставку за позикою, щоб клієнт заздалегідь розумів, скільки йому доведеться заплатити зверху позиченої суми. Наприклад, 1,7% в день – 605,2% річних.

Ця зміна також торкнулося мікрокредітних організацій, що видають позики під 0 і 0,01%. Такі умови, як правило, пропонують в якості акції і на короткий термін до 30 днів. Продовження кредиту відбувається на стандартних умовах.

Неповне інформування клієнтів за умовами кредитування і незрозумілі правила надання послуг нерідко призводять до того, що клієнти виявляються повинні непідйомні суми. Тепер такі позики не можна позиціонувати, як безпроцентні.

Зміни при укладенні договору

Нові правила зобов’язують кредитора пред’являти кредитний паспорт, якщо сума позики перевищує мінімальну заробітну плату. Обов’язкові положення в договорі:

  • процентну ставку;
  • вартість додаткових і супутніх послуг (при наявності);
  • графік погашення позики;
  • відомості про простроченнях, штрафи і санкції.

Також обов’язком кредитора є передача даних по позиках і змін по ним як мінімум в одне Бюро Кредитних Історій. І робити це потрібно не пізніше ніж через 2 дні після змін. При цьому клієнти повинні надавати МФО доступ до кредитної історії.

Пункт про прострочення

Раніше нарахування пені активізувалося з першого дня прострочення. Нарахування збільшували суму позики в десятки разів. Крім пені діють одноразові штрафи, які досягають 50% від суми позики. З вступом закону в силу, пеня не буде перевищувати суму позики в кілька разів. Навіть в тому випадку, якщо клієнт вже погодився з підвищенням пені.

До чого готуватися: прогнози

За даними fakty.com.ua, безвідсотковий кредит – єдина можливість МФО утриматися на плаву в умовах пандемії коронавируса. Існує думка, що в зв’язку з новими обмеженнями дрібні фінустанови припинять існування. Пережити нововведення вдасться тільки великим гравцям.

При цьому фахівці фінансової сфери підкреслюють, що новий закон благотворно вплине на добробут позичальників. За рахунок розкриття реальних умов позики скоротиться кількість помилкових операцій. Також передбачається підвищення колективної свідомості і споживачі перестануть брати позики на непотрібні речі.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.