Гроші Статті

Дорожня пісня про гроші. Хто, коли і за скільки відремонтує дороги на Прикарпатті (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Усе частіше жителі Прикарпаття виходять на акції протесту, вимагаючи ремонту доріг. Місцеві чиновники розводять руками – бракує грошей, а Служба автомобільних доріг звітує – робота робиться. То коли будуть дороги?

Кажуть, буде краще

Якщо вірити свіжим дослід­женням Всесвітнього економічного форуму (The World Economic Forum), українські дороги входять у десятку найгірших доріг світу. У рейтингу із 137 країн – Україна посіла 130 місце. Гірші за українські тільки автошляхи у Парагваї, Ємені, Гвінеї, Мадагаскарі, Гаїті, Демократичній Республіці Конго і Мавританії.

Після оприлюднення такого дослідження в Мінінфраструктури поспішили повідомити: «Опуб­лікований рейтинг якості доріг базується на даних 2016 року. У дослідженні не враховано результати проведення ремонтів 2017 – початку 2018 року». А ще запевнили, що ситуація з дорогами в Україні кардинально зміниться у найближчі п’ять років, бо ж реформа…

До теми: Гроші в асфальт. Які дороги у Франківську закінчать ремонтувати цього року

Автомобільні шляхи загального користування в Україні діляться на дороги державного та місцевого значення. Раніше ними опікувалися обласні Служби автомобільних доріг (САД), які напряму підпорядковуються Укравтодору. Та з 1 січня 2018 дороги місцевого значення передали на баланс облдержадміністрацій.

Зокрема, Івано-Франківській ОДА передали 3117 км доріг, а разом з тим 278,9 млн грн субвенції Державного дорожнього фонду на їх ремонт. Та за словами голови Івано-Франківської ОДА Олега Гончарука, цієї суми замало. Тільки на експлуатаційне утримання доріг місцевого значення передбачили 78,9 млн грн (понад 32 млн грн вже витратили). Ще 40 млн одразу пішло на повернення боргів з минулого року.

80 млн грн планували направити на середній ремонт автошляхів місцевого значення. Стільки ж – на поточний дрібний ремонт. Та лише в першому півріччі 2018 року дрібний ремонт доріг обійшовся у понад 55,5 млн грн. З них найбільше – 11 млн грн – перепало Верховинському району. 10,5 млн грн виділили на латання доріг Надвірнянщини, 5,9 млн грн отримав Рожнятівський район, 5,1 млн грн – Косівський. Приблизно однакову суму отримали Калуський, Коломийський і Тисменицький райони – по 4,5 млн грн. На Городенківський виділили 3 млн грн, на Богородчанський – майже 2,5 млн. У Долинський район на ремонт доріг пішло трохи більше 800 тис грн, а найменше отримали дороги Снятинщини – 437 тисяч.

Окрім того, як повідомив директор департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА Володимир Рачкевич, нині ремонту потребують 80 % прикарпатських мостів. Грошей дорожнього фонду, скоріш за все, на їх ремонт не вистачить, а область такі витрати не потягне. Тож місцеві депутати направили звернення до Кабміну та Верховної Ради з проханням збільшити обсяг державної субвенції на ремонт і утримання доріг.

Кошти освоює ПБС

За словами Олега Гончарука, дороги місцевого значення не ремонтувалися понад 20 років і тому потребують значних капіталовкладень. Наразі в переліку найбільш проблемних ділянок – 385 км. А ремонт одного кіломет­ра коштує понад 3 млн грн. Проте нині значно більше коштів витрачається на автошляхи загального користування державного значення – вони у пріоритеті. У 2018 році на ремонт таких доріг область отримала 446,2 млн грн.

Так, 11 червня, САД уклав договір з ТОВ ПБС на поточний середній ремонт п’яти ділянок дороги загального користування державного значення Н-10 Стрий-Мамалига. Роботи, на які передбачили 280,9 млн грн, мають бути завершені до 31 грудня 2019 року. Ще одну ділянку цієї ж автомагістралі ПБС мусить відремонтувати до кінця цього року. Договір на 9,3 млн грн уклали 2 липня.

Дорогу Н-10 Стрий-Мамалига почали робити ще у 2015 році. Кошти на неї виділяють з державного бюджету за програмою «Розвиток дорожнього господарства областей української частини Карпатського єврорегіону». Загалом у 2015-2017 роках робіт виконали на 692,2 млн грн.

То теми: Свій до свого по міське. Хто виграє найбільше тендерів у Франківську

Також ПБС взялася за ремонт моста дороги загального користування державного значення Р-24 Татарів-Кам’янець-Подільський. Вартість робіт – 26,9 млн грн.

Окрім того, ПБС проводить поточний середній ремонт за 81 млн грн на дорозі Р-62 Криворівня-Чернівці, поточний середній ремонт дороги Н-09 Мукачеве-Львів за 307,6 млн грн і поточний середній ремонт на дорозі Т-09-05 Делятин-Раківчик за 51 млн грн.

За даними інтерактивної карти Укравтодору, в селі Драгомирчани нині будують міст за 28,2 млн грн, а також капітально ремонтують міст в селі Солотвин на дорозі Богородчани-Гута – за 2,9 млн грн.

До слова, за останні два роки всі тендери САД на капітальний та поточний середній ремонт доріг області вигравала саме компанія ТОВ ПБС. За даними інформаційної платформи YouControl, компанія ПБС у 2016 році через державні тендери освоїла майже 5 млрд грн, а у 2017 році – майже 4 млрд грн.

Укравтодор собі знає

На сьогодні якість ремонту і будівництво доріг контролює Укравтодор – через свої структурні підрозділи. Зокрема, з 2002 року контроль і моніторинг якості доріг проводить ДП «Науково-технічний центр Дорожній контроль якості» на замовлення Укравтодору та обласних САП.

За даними, опублікованими в системі публічних закупівель ProZorro, у 2017 році «Дорожній контроль якості» отримав понад 8 млн грн від Укравтодору на контроль об’єктів в областях. Ще 10,5 млн грн підприємству заплатили обласні служби автомобільних доріг за надані їм послуги.

Відтак виходить, що Укравто­дор платить своєму ж підприємству за перевірку самого себе, а «Дорожній контроль» надає платні послуги тим, кого потім перевіряє.

Щоправда, з 2017 року конт­роль ремонтних робіт почали передавати незалежним інженерам-консультантам за системою FIDIC. Однак перевірка об’єкту на відповідність стандартам якості здійснюється тільки при введенні його в експлуатацію. А в експлуатацію вводяться лише об’єкти капітального ремонту та реконструкції. А 89 % контрактів укладаються на дрібний і середній ремонт…

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.