У Словаччині, де я навчаюся в університеті, до вакцинації з самого початку поставились дуже серйозно. Які в усьому Євросоюзі. Тому, побачивши, як у Франківську людей вакцинують в «Епіцентрі», я була здивована.
І словаки, й іноземці мають можливість щепитись у будь-якому місті, де тобі зручно, незалежно від місця проживання. Але тільки в лікарні. Центрів вакцинації поза медзакладами у Словаччині нема, пише Репортер.
Можна попередньо зареєструватись онлайн або просто прийти до лікарні з паспортом. Усе відбувається під контролем поліцейських, у моєму випадку їх було шість. І це навіть додає впевненості.
Центр обладнаний добре. Територія велика, місця багато, людей – коли як. Працюють з 8.00 до 12.00, а потім з 13.00 до 15.00. Зранку зазвичай черг немає, народу більшає ближче до обіду.
Показуєш документи та йдеш до кабінету, де тебе реєструють. Потім ще кілька хвилин очікування – запрошують у кабінет щеплення. Поліція привітна, медики ввічливі. Усе відбувається доволі швидко.
Але 15 хвилин після вакцинації ти мусиш ще побути в лікарні та нікуди не йти. Якщо раптом якесь погіршення, то одразу нададуть допомогу. І потім у будь-який момент можна звернутися до центру та повідомити про погіршення стану – допоможуть.
Читайте: Тисяча за вакцинацію: банки вже почали випускати віртуальні картки для виплати. Як її отримати?
Після кожної дози вакцини дають паперове підтвердження. Також можна отримати Green Pass, але якраз із ним у мене виникла проблема. Green Pass – це як у нас електронний сертифікат у «Дії». Там є підтвердження і про перше, і про друге щеплення, а зараз вже й про третє, бо в Європі почалася хвиля третьої дози.
Отримують його за допомогою коду через офіційний сайт. І тільки після того, як лікар вніс тебе у систему. А з цим у мене сталася халепа – лікар забув записати. Тепер маю проблему, бо не можу отримати Green Pass.
У подібних ситуаціях радять телефонувати на гарячу лінію міністерства охорони здоров’я. Подзвонила – сказали звернутись у центр, де мене вакцинували, і попросити допомоги. Прийшла, а там раптом кажуть, що вони лише вакцинують, а не вносять в систему. Порекомендували писати в міністерство, додати фото паперового підтвердження щеплення. Написала кілька листів, минув місяць, чекаю відповіді.
З такою проблемою стикаються не лише іноземці, а й самі словаки. Як мені відповіли в іншій лікарні, куди я звернулася в надії, що скажуть щось інше: «Електронні скриньки переповнені, треба чекати кілька тижнів».
Читайте: Не міняє й не вбиває. Все, що ви досі не знали про вакцинацію від Covid-19
Тому люди, які жаліються на «Дію», повірте, це ще не біда – тут Україна точно попереду.
Чи багато людей вакцинується? Більше, ніж в Україні, але менше, ніж у Франції. Хоч для невакцинованих ввели максимальні обмеження. Щось як наша червона зона, але суворіше. Зараз у Словаччині діє локдаун, як і в сусідній Австрії. То тепер сертифікати чи тести перевіряють навіть на вході до супермаркетів. І не перевірити не вийде, бо то все справді добре відстежують.
Відрізняється й масковий режим. Якщо регіон потрапляє до червоної, бордової або чорної зони, то обов’язковим стає респіратор типу FFP2. За перебування у громадському місці у звичній масці, а не в ньому, можна отримати штраф. Загалом за порушення штрафують від 1000 до 1660 євро.
Президентка Словаччини Зузана Чапутова сказала: «Ми програли війну з ковідом». Вони вважають, що програли, а Україна?
У Франківську часто можна почути: «Вакцина – це особистий вибір кожного! Чому влада нас примушує?!». Та змушують у всьому світі, усіма способами, бо виявилось, що свідомих людей значно менше, ніж думали собі медики та влада.
Усе просто – суворі обмеження. Якщо вакцинований – гуляй сміливо, а як ні, то сиди вдома. Але й нині у Словаччині нещеплених приблизно 40 % населення. Першими почали вакцинуватись пенсіонери, більшість з них уже має і третю дозу. Також – люди з хронічними хворобами й ті, хто перебуває в зоні ризику. Дітей нині вакцинують з 12 років. Потрохи воно таки просувається.
А я досі чекаю Green Pass.
Авторка: Ангеліна Лісова
Фото з сайту bratislavskykraj.sk
Comments are closed.