Світ

Firefly Aerospace допоможе Northrop Grumman з модернізацією ракети-носія

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Американська воєнно-промислова корпорація Northrop Grumman хоче розробити нову версію ракети-носія Antares. Цей апарат доставляє на орбіту космічний вантажний корабель Cygnus. Зміни пов’язані з необхідністю заміни російських двигунів РД-181, з постачанням яких наразі виникла проблема. Компанія бажає модернізувати ракету, щоб усунути залежність від подібних ситуацій в майбутньому. Також у планах створення повністю нового носія середнього класу. У реалізації задач має допомогти приватна космічна фірма Firefly Aerospace.

Firefly Aerospace допоможе Northrop Grumman з модернізацією ракети-носія
Ракета-носій Antares (Фото: Northrop Grumman)

Чому виникла потреба в новому двигуні?

Двигуни РД-181 використовуються у першій ступені «Антаресу» з 2015 року. Вони замінили киснево-гасові пристрої AJ-26 виробництва Aerojet, якими ракета-носій була обладнана спочатку. РД-181 виготовляють на російському підприємстві «НВО Енергомаш». До речі, збірку першої ступені «Антаресу» виконували спеціалісти конструкторського бюро «Південне» (Дніпро).

Головною причиною збою постачання двигунів РД-181 стало бажання Росії помститися американцям за технологічні та фінансові санкції, введені у зв’язку з війною в Україні. У червні колишній керівник «Роскосмосу» Дмитро Рогозін заявив, що в США наразі залишилося тільки 4 одиниці такого обладнання. Цього запасу вистачить рівно на два запуски Cygnus. У зв’язку з тим, що NASA планує активно використовувати вантажний корабель у різних космічних програмах, питання заміщення стало особливо гострим. Зокрема, РФ повідомила, що виходить з проєкту корекції орбіти МКС після 2024 року, а єдиною альтернативою Cygnus на даному етапі є російські кораблі «Прогрес МС».

У таких умовах пошук двигуна, здатного замінити РД-181, стає життєвою необхідністю. За словами віце-президента компанії Скотта Лера, переобладнання першої ступені «Антарес» — це лише перший крок. Мета — створення абсолютно нової ракети-носія, здатної доставляти космічні кораблі та інші корисні вантажі на низьку орбіту. На жаль, Northrop Grumman поки що відмовляється і від послуг КБ «Південне».

Співпраця Northrop Grumman з Firefly Aerospace

8 серпня на офіційному сайті Northrop Grumman з’явилася новина про початок співпраці з приватною космічною компанією Firefly Aerospace. Остання відома створенням легкої ракети-носія Alpha, що вже пройшла усі наземні іспити та навіть випробувальний запуск. Для оновленого «Антаресу 330» планується використати двигуни Miranda, а також технологію композитів Firefly.

Після модернізації маса першого ступеня значно збільшиться. Важливим фактором вибору стало те, що двигуни Miranda працюють на тому ж паливі, яке використовується для РД-181. Завдяки цьому відпадає потреба у серйозній модернізації стартового майданчика. Своєю чергою Northrop Grumman передасть FA програмне забезпечення, авіоніку, двигун Castor 30XL та інше перевірене обладнання.

Після підписання угоди сторони виказали задоволення майбутнім співробітництвом. Тимчасовий гендиректор Firefly Пітер Шумахер заявив про те, що його компанія дуже рада можливості співпрацювати з американським піонером приватного космосу. Він підкреслив, що завдяки такому партнерству FA розраховує вийти на якісно новий рівень і досягти усіх поставлених перед проєктом цілей. Скотт Лер своєю чергою зазначив, що модернізація «Антаресу» життєво необхідна для виконання поточних контрактів Northrop Grumman, та виказав впевненість в успіху подальшого співробітництва.

Про Northrop Grumman

Northrop Grumman — воєнно-промислова компанія, заснована в 1994 році. Вона утворилася в результаті злиття корпорацій Northrop та Grumman. Перша — це американський авіабудівник, який з 1939 року виконував різноманітні військові замовлення. Серед відомих проєктів можна згадати будівництво бомбардувальника B-2 Spirit та винищувача P-61 Black Widow. Grumman — ще більш давня авіабудівельна компанія, історія якої почалася в 1929 році.

У травні 2019 року NG була відібрана NASA для участі у місячній програмі «Артеміда». Її головним завданням є розробка та виробництво космічних апаратів, здатних забезпечити доставлення та висадку вантажів на Місяць. Також компанія займається системним проєктуванням, створенням приладів, датчиків, наземних та орбітальних станцій, революційних транспортних засобів.

Про Firefly Aerospace

Firefly Aerospace — компанія, історія успіху якої напряму пов’язана з Україною, а точніше, з конкретною людиною, на ім’я Макс Поляков. Саме цей бізнесмен, що народився в Запоріжжі, свого часу повірив у майже провалений проєкт та фактично подарував йому нове життя. Космічний старпап Firefly Space Systems була заснована у січні 2014 року та вже у 2017-му оголосила про банкрутство і виставила активи на продаж. Після приходу Полякова компанію повністю перезапустили, об’єднали з EOS Launcher та дали їй теперішню назву.

Усього за декілька років, під керівництвом Максима Полякова та з оновленою командою, Firefly пройшла стрімкий шлях від аутсайдера до одного з найбільш перспективних гравців приватного космічного ринку США. Свідченнями цьому є розробка фактично з нуля ракети Alpha, перший пробний пуск якої відбувся вже через 4 роки після початку робіт, низка угод з NASA та відомими космічними компаніями. В той час у Дніпрі працював дослідницький офіс компанії, де в тому числі українські спеціалісти здійснювали розробки вузлів двигуна та ракети-носія, вдосконалювали технологічні процеси. Поєднання інтелектуального потенціалу та розробок України та США і дозволило побудувати Alpha у рекордні для космічної галузі строки.

Вже відбувся перший пробний запуск ракети-носія Alpha, у подальших планах організація регулярних рейсів та створення більш потужної моделі Firefly Beta. Організація уклала низку угод з NASA та іншими відомими компаніями. На жаль, подальші успіхи FIrefly відбуватимуться уже без участі Максима Полякова, який на початку 2022 року продав компанію. Наразі підприємець активно допомагає українській армії.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.