10 квітня у Івано-Франківську офіційно закінчився опалювальний сезон. Після зими чимало мешканців знову задумалися над встановленням «автономки». Адже тим, хто не отримує субсидій, довелося добряче витратитись на опалення.
А з 1 травня на нас чекає чергове підвищення тарифів на тепло.
Закон вводить новації
1 травня 2019 році в дію вступає новий закон «Про житлово-комунальні послуги». Там написано, що не пізніше, ніж через півроку після вступу закону в дію, українці повинні вибрати постачальника комунальних послуг і модель роботи.
Це означає, що мешканці багатоквартирних будинків отримають право самостійно обирати компанію, яка постачатиме їм воду, газ, електрику та вивозити сміття. Але по суті нічого не зміниться – людям треба буде лише переукласти договори. Жителі можуть підписати угоди самостійно або ж доручити це управителю чи ОСББ.
Також закон «Про житлово-комунальні послуги» передбачає ряд нововведень. Зокрема, вводять абонплату на комунальні послуги. Тобто, платіжка матиме дві складові: постійну (абонплата) і змінну (обсяг використаної послуги за лічильником). Навіть якщо влітку ви опаленням не користуєтесь, вносити абонплату за нього все одно доведеться. Так, це працює вже давно. Але тепер абонплата розраховується за формулою: мінімальна зарплата × 2,58 × коефіцієнт витрати. Для опалення і гарячої води коефіцієнт – 0,004, для холодної води – 0,0035, а на вивезення сміття – 0,0015.
До теми: Економити просто. Як франківцям не переплачувати за комуналку (ІНФОГРАФІКА)
Що ж стосується абонплати на газ, то її розмір «прив’язали» до потужності лічильника. Проте Національна комісія у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) ще допрацьовує методику визначення абонплати. Тому її введуть не раніше 2020 року.
Також серед нововведень закону: нарахування пені за прострочення платежів, відключення споживачів від послуг за борги, обов’язкова перевірка показників лічильників і справності обладнання, співфінансування мешканцями поточних і капітальних ремонтів систем всередині будинку. А ще комунальників обіцяють штрафувати за відключення послуг без причини.
Один за всіх
Ще одна зміна закону, на яку чекало чимало люду, стосується відключення споживачів від системи централізованого опалення. Як відомо, наприкінці грудня 2007 року вступив в дію наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства, який заборонив відключати від центрального опалення окремі квартири. Тобто від’єднатися стало можливим тільки цілим будинком. У такий спосіб минулого року від централізованого опалення в Івано-Франківську відключили шість будинків.
Новий закон справді дозволяє відмовитися від послуг централізованого опалення власникам окремих квартир. Однак і тут є свої підводні камені.
По-перше, якщо ви вирішили встановити «автономку», то маєте попередити надавача послуг про розірвання договору за два місяці. По-друге, дозвіл на відключення зможете отримати, якщо у вашому будинку не менше 50 % квартир вже перейшли на індивідуальне. В іншому випадку, відключення відбувається тільки після згоди всіх мешканців.
До теми: Для економії потрібні кредити. Як у Франківську витрачають мільйони з Європи
Для того, щоб весь будинок зміг перейти на індивідуальне опалення, потрібно звертатися в Центр надання адміністративних послуг. Та спершу:
- треба організувати збори власників квартир;
- за сім календарних днів про мету, місце та час проведення зборів повідомити надавача послуг та управителя будинку;
- скласти протокол про згоду власників квартир на відключення їхнього будинку від мереж централізованого опалення;
- створити ініціативну групу;
- написати заяву до міжвідомчої комісії, створеної при міській раді.
У цій заяві вказуються причини відключення. Водночас до неї додається копія протоколу загальних зборів мешканців щодо створення ініціативної групи та прийняття рішення про влаштування в будинку системи автономного опалення.
Після вивчення поданих документів міжвідомча комісія приймає рішення. Важливо: примусове відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир заборонене. Тож, якщо хоча б один мешканець відмовиться від відключення, то індивідуальне вам не світить.
Тарифи знову зростуть
А тим часом в Івано-Франківську готуються до підняття тарифів на комунальні послуги. Ще 1 лютого у «Івано-Франківськтеплокомуненерго» відбулося відкрите обговорення щодо коригування тарифів на теплову енергію.
Як повідомила прес-служба підприємства, коригування тарифів просто необхідне, адже з 1 травня вступить в дію нова ціна на газ для всіх категорій споживачів.
До теми: Зима тягнеться до гаманця: які рахунки за тепло чекають франківців та як зекономити
Так, з 1 січня 2019 року газ коштує 6235,51 грн / тис м куб, а скоригована ціна з 1 травня 2019 року становитиме 7184,80 грн / тис м куб (без ПДВ, транспортування та розподілу).
Також на підприємстві планують підвищити зарплату працівників. Мовляв, фонд заробітної плати включається до тарифів на теплову енергію.
«По нашому підприємству на сьогодні середньомісячна заробітна плата працівника становить 3847 грн, а після коригування з 1 травня вона становитиме 8170 грн. Це – пропозиція ліцензіата, яка виноситься на розгляд Національної комісії», – повідомили в ІФ ТКЕ.
Разом з тим на підприємстві скаржаться на ціну водопостачання та водовідведення, яка з березня становить 6,58 грн / м куб та 8,11 грн / м куб відповідно. Окрім того, збільшились витрати на виробництво теплової енергії установками, що працюють на альтернативних видах палива.
«Коли ми починали працювати на альтернативному паливі, а це були 2004-2006 роки, тоді вартість деревинної тріски була 200-300 грн / т. На сьогодні її ціна – 1250 грн / т», – пояснюють тепловики.
Отже, з 1 травня тариф на тепло для населення зросте на 30 % і становитиме 1567,72 грн / Гкал (без ПДВ). Так само на 30 % зросте тариф для бюджетних установ, які платитимуть 1609,80 грн / Гкал (без ПДВ). Для інших споживачів тариф буде 1548,54 грн / Гкал (без ПДВ), тобто на 23,3 % більше.
Comments are closed.