Не дивуйтеся, але одним із найпопулярніших видів спорту у Івано-Франківську є таеквон-до.
Варіацій і версій цього єдиноборства в місті багато. Тренуються спортсмени й у приміських селах. Ціни не кусаються, а десь заняття проводять і безкоштовно. Лишається тільки вибрати, пише Репортер.
Нюансів купа
«Загалом таеквон-до поділяється на два види – спорт і бойове мистецтво, – розповідає голова ГО «Асоціація спортсменів Таеквон-До І. Т. Ф. в Івано-Франківській області» Андрій Данищук. – Перше – це спаринги та заняття, а друге – здача на пояси та підвищення розряду. У Франківську є три осередки ITF (International Taekwondo Federation). Окрім версії ITF, є ще WTF (World Taekwondo Federation). Ця версія входить до списку олімпійських видів спорту й відрізняється від ITF лише тим, що дозволені удари в голову. Часто, коли говорять саме про неї, то називають «тхеквондо». І то лише в Україні. У світі такого немає – є тільки таеквон-до».
Читайте: “Ми це любимо”: як футбол допомагає ветеранам АТО продовжувати жити далі (ФОТО)
За словами Данищука, їхній осередок розвивається у Франківську з 2016 року. На базі секції по цілому місту тренуються понад 200 людей.
«Тренерів є шестеро і на кожного щотижня припадає по кілька занять у різних місцях, – каже Андрій. – Але крім того, ми займаємося з дітьми ще й на території Івано-Франківської ОТГ, тобто у приміських селах – Павлівці, Березівці. Направду, між осередками ITF ведеться жорстка конкуренція. Кожен старається розвивати свою версію. Кожен робить це по-різному. Ми намагаємось не відставати, проводимо обласні турніри, наприклад, учора у нас була атестація. Це в більшій мірі те, що стосується таеквон-до як бойового мистецтва. Також в нашій організації є грандмайстер Віктор Потернак, що має восьмий дан. Він президент Національної Федерації Таеквон-до І.Т.Ф. України, людина, яка 1992 році разом із Міністерством молоді та спорту України зареєстрували новий вид спорту Таеквон-до І.Т.Ф.».
Процес для всіх видів таеквон-до однаковий. Дитина чи дорослий готує певний комплекс вправ, які треба демонструвати. Враховується техніка виконання, розтяжка, а на кожен пояс вправи складнішають. Наприкінці ще іспит на теоретичні знання.
«У цьому спорті є 10 кольорових поясів і 9 чорних, – пояснює Андрій Данищук. – Чорні пояси, як і в багатьох інших видах єдиноборств, розділяються на дани. Видавати кольорові має право комісія на місці. У нас є сертифікати міжнародного рівня. З чорними поясами трохи складніше. Наприклад, у мене чорний пояс четвертого дану і я міжнародний інструктор – здавав на нього у Польщі. Тобто, я можу приймати здачу поясів до другого дану. Шостий дан – до третього і т. д. Людина, яка має останній дан, дев’ятий вважається гранд-майстром. В Україні таких ще нема. Також є різниця у віці. Наприклад, чорний пояс заборонено давати дітям до 12 років. Загалом нюансів – купа».
Таеквон-до у Франківську має непоганий попит, каже Данищук. В їхньому осередку тренуються і діти від п’яти років, і ветерани за 45.
У приміських селах заняття коштують 300 грн за місяць, 2-3 тренування на тиждень. В місті ціна – 500 грн. Головний спортзал працює у Пасічній – Галицька, 80 А. Якщо є бажання уточнити деталі, телефони: 099 208 94 46, 095 531 88 83.
Найближче до збірної
«Осередок ми відкрили у місті, але ним не обмежувались, адже був попит, – говорить голова Івано-Франківської філії Національної федерації Таеквон-До ITF України Олександр Дмитрув. – Нині проходять заняття і у приміських селах – Підлужжі, Хриплині, Микитинцях, Загвізді. У Франківську маємо для тренувань до 10 приміщень й на цьому зупинятися не будемо. Точну цифру сказати не можу, але загалом у нас займається близько 350-400 людей, починаючи від дітей віком чотири роки».
Відкрилися вони ще у 2013 році. За словами Дмитрува, у місті ціни на заняття 400-500 грн. Тренери дивляться на статус людини, сімейний стан, фінансові можливості. Для атовців є знижки. Микитинці й Загвіздя тренується на безкоштовній основі.
«В мене чорний пояс четвертого дану, я інструктор міжнародного рівня, – розповідає Олександр Дмитрув. – У січні цього року їздив до Камбоджі, проводив майстер-клас спільно зі спортсменами з Китаю, 17 днів тренував їхню збірну. Наш осередок – єдиний у Івано-Франківську, що має угоди про співпрацю зі збірною України з таеквон-до. Ми беремо участь у міжнародних турнірах, чемпіонатах світу. У нас є звання, розряди, виховуємо і майстрів міжнародного класу. От, лише недавно один із моїх вихованців став майстром спорту України. Наголошую на тому, що ми – офіційна організація, з нами співпрацює МОН України, а також Міністерство молоді та спорту. З громадськими організаціями нас плутати не треба».
Якщо спортсмен з осередку віком від 11 до 13 років потрапляє на змагання європейського рівня, то федерація виділяє кошти на дорогу туди й назад. Членам національної збірної оплачують усе разом із проживанням. Також федерація шиє для них кімоно, видає амуніцію.
Читайте: Перемоги пахнуть потом. На Прикарпатті відкрили єдиний в Україні музей спорту (ФОТО)
Зараз в осередку займаються з дотриманням карантинних вимог, групами до 10 людей. Якщо дозволяє погода, тренуються на свіжому повітрі. Записатися в осередок можна за номерами: 066 389 53 50, 099 427 78 22.
Ми – чемпіони
«Таеквон-до у місті розвивається з початку дев’яностих, – каже голова ГО «Івано-Франківський обласний осередок Всеукраїнського союзу Таеквон-До» Олег Соловей. – Я був першим і єдиним тренером з цього виду корейського єдиноборства у Івано-Франківську. На сьогодні у нас тренується понад 1000 людей, які займаються таеквон-до по цілій області. З них десь 80 % – саме в місті. Маємо понад 20 тренерів, які працюють у 37 залах. За статистикою, ми є лідерами в цілій Україні. На всіх чемпіонатах України, кубках франківські спортсмени займають переважно перші місця, з великим відривом. Особисто я виховав п’ять чемпіонів світу і 11 чемпіонів Європи – усі з нашого міста. Пишатися є чим».
За словами Олега Солов’я, він заслужений тренер України з таеквон-до, володар шостого дану. У Франківську є чотири людини, які мають четвертий дан. З другим і третім, звісно, більше.
«Ми дуже цінуємо цей вид спорту, поважаємо традиції, тому до нас на навчання приїжджає багато іноземців, – говорить Соловей. – Тренування проводжу разом з дружиною – Катериною Соловей. Вона заслужений майстер спорту, п’ятиразова чемпіонка світу, 11 разів вигравала чемпіонат Європи. Наш син також пішов по стопах батьків. Ми не обмежуємося Франківськом, майстер-класи проводимо по цілому світу. Наприклад, недавно їздили в Аргентину. В нашому осередку народжуються чемпіони!».
Під час карантину в осередку не тренувалися. За словами Олега Солов’я, з 1 червня усе відновили.
«Сьогодні наші тренери проводять заняття на вулиці, бо в нас практично всі зали – це школи, а там нині тренуватися заборонено, – пояснює Соловей. – Спеціалізованих залів у нас є лише три. Тому з цим трохи складно, тим більше треба дотримуватись дистанції і ділити людей на групи до десяти. У нас фіксована ціна за місячні заняття, умовно, членський внесок – 500 грн».
Офіс осередку працює на Тичини, 8А. Відповіді на всі запитання можна отримати за телефоном: 050 642 53 07.
Comments are closed.