Культура Статті

Експерименти, провокації, емоції та драйв. Що Porto Franko нам готує

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Експериментів, провокацій, емоцій, драйву буде вдосталь, стане всім. І знов, як і минулого року, такого в Україні ще не бачили. Організатори розповіли «Репортеру» про головних хедлайнерів фестивалю. Porto
Музика піднімає в повітря

Головна сцена фесту, як і минулоріч, буде на площі біля драмтеатру, та працюватиме лише два дні – 15-16 червня. Виступають шість гуртів. Як каже музичний продюсер Porto Franko Олександр Балтушев, хедлайнером є кожен із них.

 

«Цьогоріч музична тема фесту крутиться навколо тріп-хопу та якісної альтернативи, де намішано багато електронних барабанів, цікавих звуків, – говорить Балтушев. – Хотілося привезти щось надсучасне по звучанню, поділитися якісним продуктом, який зараз у світовому топі».

Перший день відкриватимуть два українські гурти – Latexfauna і Pianoboy. Перші – кияни, молоді, гарячі, грають альтернативний рок. Pianoboy і Дмитра Шурова франківці знають добре, але нині гурт везе новий альбом, який публіка наживо почує вперше.

Porto Franko 2018. У Франківську, біля драмтеатру, «приземлився» гелікоптер МІ-8 (ФОТО, ВІДЕО)

Також цього дня вперше в Україні виступить гурт із Лондона All the people. Анг­лійці презентують свій дебютний альбом R Together.

Назавтра франківців чекає виступ J. Bernardt – це сольний проект музиканта з відомого бельгійського гурту Balthazar Їнте Депре. «Це теж тріп-хоп, три людини на сцені, – пояснює Балтушев. – Унікальний тембр, подача, тексти, розповіді, сама музика. Там немає живих труб, але настільки грамотно все зроблено, що ніби цілий оркестр на сцені».

Трохи каліфорнійського андеграунду буде від The Gitas з Лос-Анджелеса (США). Цікаво, що засновник гурту – Олександр Чемеров, вокаліст відомого українського колективу «Димна суміш». Не менш цікавим має бути ще один українсько-іноземний проект – сестер-близнят Анни та Софії КупрієнкоBloom twins (Лондон). У Європі їх знають добре, а свій музичний стиль сестри називають – дарк-поп.

«Це все сучасна, прогресивна музика. Вона повітряна, за емоційним станом відповідає темі фестивалю, темі повітря, – говорить музичний продюсер. – Це музика, яка буде закидати високо в небо. Вона дає можливість подумати, покайфувати і реально в якийсь момент полетіти».

У неділю, 17 червня, головна сцена перебереться в палац Потоцьких, як каже Балтушев, – у більш закритий, контрольований простір. Там влаштують безшабашне закриття фесту за участі Lirwak зі Львова, хмельницького гурту Zapaska та франківської Familia Перкалаба. Закриють фестиваль «Вагоновожатые» із Дніпра.

Щодо Потоцьких, то музики тут не бракуватиме усі дні свята. Від джазової програми біг-бенду Національного президентського оркестру та Гаста Валцінга, провокативних «Хамерман знищує віруси» з китайським хором до запальних діджеїв з Іспанії та Колумбії, яких франківці вже встигли полюбили минулоріч.

Як Aerosmith у театрі

На театральній сцені Porto Franko будуть вистави театрів з Австрії, Польщі, Литви та України. А хедлайнерами «Книга Йова» та «Чайка» литовців Еймунтаса Някрошюса та Оскараса Коршуноваса.

«Це так, як привести в Україну Aerosmith та The Rolling Stones, адже вони – такі собі легенди світового театру, – говорить куратор театральної програми Олексій Гнатковський. – Два литовці – два надвеликі режисери, які у світі іноді уникають показів на фестивалях, а у Франківську будуть! Це велике досягнення нашого фестивалю. Някрошюс і Коршуновас – законодавці ­театральної моди».

Вистава Оскараса Коршуноваса «Чайка» символічно закриває фест. Це одна з його найвідоміших вистав. За словами Гнатковського, йому поталанило бачити її вживу в Литві. Вразила цікавим прийомом, коли актори після своїх реплік не йдуть за лаш­тунки, а сідають між глядачів у залі.

«Нам допомагає консульство Литви, – говорить Гнатковський. – Знаючи про наш фестиваль, вони самі зробили для нас знижку, бо це колосальні кошти. Знаючи ситуацію в країні, вони пішли нам на поступки. І це унікально, що вони до нас приїздять».

Також поціновувачів театру чекає моновистава з Польщі «Солодка», яка повигравала чи не всі можливі театральні премії. Цікаво, що поставлена вона за твором Марії Матіос «Солодка Даруся».

«Буде Наталка Половинка з виставою «Весілля», – ще анонсує Олексій Гнатковський. – Вистава з медитативними й духов­ними наспівами. Буде дуже круто. Гратиме й наш театр – виставу «Модільяні», яку ми робили спеціально під фест. Тут поєднання художнього і театрального мистецтва. Також буде копродукція нашого театру та академічного камерного оркестру Harmonia Nobile. Будемо разом грати «На західному фронті без змін» під відкритим небом у палаці Потоцьких – це синтез теат­ру та музики».

На роботів –тільки повнолітнім

Найбільшим відкриттям чи то провокацією обіцяє стати вистава «Oh, Magic» – балет для роботів відомого австрійського хореографа Сімона Маєра.

За словами арт-директора Porto Franko Іллі Разумейка, крім повітря, в темі фестивалю – люди й машини. В цю концепцію вписується і «Oh, Magic», бо це танцівники разом із роботами. У листопаді минулого року у Відні Разумейко бачив прем’єру балету та захопився ідеєю запросити їх на Porto Franko.

«Це перформанс, який змінює уявлення про мистецтво і театр, – говорить Разумейко. – Я два дні просто не міг говорити. Дуже цікаво, містично, атмосферно. Чотири танцівники, два роботи і механічний рояль. Для когось, може, буде зажорстко, провокативно, але це дуже високе мистецтво. Вистава вже заброньована на всі круті європейські фестивалі до 2021 року і в них був один вільний день – 13 червня вони приїдуть до Франківська. Це подія для цілої України, бо вони вперше будуть у Східній Європі.

Ця вистава сучасна і проста, зрозуміла навіть для непідготовленого слухача. Режисер і хореограф дуже цікаво працюють з людським тілом. Як? То вже побачите на фестивалі. Єдине – вистава для тих, кому від 21 року».

Ще франківці зможуть почути, як звучить німецька співачка Юлія Міхель. У прямому й переносному значенні! Вона виконає перформанс, де перетвориться на саундскульптуру.

«Є спеціальні контролери, які під’єднані до її шкіри, до мозку, – пояснює Ілля Разумейко – Ці контролери зчитують нервові сигнали і перетворюють їх на музику. Ми зможемо послухати, як звучить, власне, сама співачка. В Україні вона теж буде вперше».

А також і самі франківці зможуть робити музику. Наприклад, біля драмтеатру поставлять гелікоптер МІ-8, де буде інтерактивна аудіовізуальна інсталяція від Георгія Потопальського «Рестракт». У гелікоптері встановлять веб-камери і спеціальні пристрої, які реагуватимуть на тих, хто зайде всередину, і програма видаватиме певні звуки…

І це лише частина того, що можна побачити, почути, відчути, відкрити на фестивалі Porto Franko з 13 по 17 червня. Не пропустіть.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.