Культура Фото

Відчути історію на дотик. У селі Князівське на Рожнятівщині відкрили «Хату-музей» (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Днями, у селі Князівське на Рожнятівщині на шкільному подвір’ї відкрили музей старожитностей. Тут планують проводити уроки історії і розповідати дітям про те, як жили їхні предки сто років тому.

Автор проєкту – директорка Князівської гімназії Павліна Винник. Ідею створити таке приміщення у рідному селі, розповідає, виношувала у серці багато років, ще коли була вчителем української мови та літератури, пише Репортер.

Закохана у фольклор, пригадує педагог, часто у школі організовувала різноманітні куточки старовинних предметів, а згодом виникла ідея – створити повноцінне, окреме приміщення зі старожитностями.

Втілення задуму в життя довго себе чекати не змусило. І ось за декілька місяців старе приміщення на шкільному подвір’ї у якому зберігали старі парти й меблі – перетворилось у справжній музей.

До теми: Життя в музеї. Як родина Ганчуків із села Топільське ділить хату з раритетами (ФОТО)

«Довелося все розпочинати, виносити старі шкільні меблі, чистити, прибирати й робити капітальний ремонт, – розповідає Павліна Винник. – Ми повністю оновили стіни, стелю та підлогу».

Аби відвідувачі змогли сповна відчути як жили у Князівському багато років тому – всередині відтворили інтер’єр старовинної кімнати. Це справа рук жителя села та колишнього учня Князівської школи – Тараса Гошківа.

 

«Треба було під старовину робити меблі, бо старих не знайшлося, – говорить Гошків. – І колиска і ліжко, і жертка, де вішали одяг і ось цей ґраґар, так кажуть у нас на діалектній мові».

Читайте також: Партизанське село. Як совіти знищили Лецівку, а вона й нині живе (ФОТО)

Далі музей наповнювали найрізноманітнішими експонатами. Їх збирали з усього села. Активно долучався і педагогічний колектив. Шалене бажання і спільні зусилля – зробили свою справу і зараз тут – вирізьблені скрині, куделі, ромальовані мисники, каганець, ліхтарі, казанки у яких колись готували їжу, діжа, перші праски, які заряджали електроенергією із палених дров, тобто вугіллям та багато інших речей, які колись використовували жителі села Князівське у побуті. Загалом близько тьох сотень експонатів і в кожного своя історія.

«Велика дерев’яна ложка, щоправда не збережена повністю, лише частина черпачка, але вона має дуже цікаве історичне минуле, – розповідє Павліна Винник. – Цією ложкою прабабуся Тараса Гошківа кухарила на всіх весіллях у Князівському і не тільки. Цій ложці понад 100 років».

Окремий куточок – для вишиваних сорочок, рушників, чимбірів (традиційний народний одяг Рожнятівщини) та салфеток з найрізноманітнішими орнаментами. Більшість вишивок складені у скрині, а одні з кращих висять на жертці. Особливу увагу, каже Павліна Винник, заслуговують і вишиті картини.

Читайте: Відчути історію на собі. Франківськ має свій клуб військової реконструкції (ФОТО)

«Ви тільки гляньте яке тут розмаїття вишитих хрестів. Колись в кожній хаті на Покутті було обов’язком мати вдома вишитий хрест, – каже директорка гімназії. – Як правило писало під хрестом: «Хресту Твоєму поклоняємось, Владико». Також на картинах є багато соціально-побутових сюжетів, як от «Несе Галя воду».

Не можливо не помітити і ось цю полицю зі старовинними документами. Деким – понад 140 років.

«Унікальною знахідкою є карта земель нашого села і території Князівського помістя аж туди до села Іванівка, – говорить Павліна Винник. – Ця карта знайдена Павляком Юрієм у будинку його дідуся, і датована 1874 роком. Це говорить про велику цінність, практично кінець 18 століття».

На музей педагоги вже мають плани – тут проводитимуть уроки історії для учнів школи. Відчути минувшину Князівського і послухати захоплюючі розповіді про кожен експонат – може кожен бажаючий.

Для цього в музеї влаштовуватимуть екскурсії, щоправда – за попереднім записом. Відтак своїх перших відвідувачів «Хата-музей» вже прийняла. На відкриття завітали односельчани та депутати від округу. Зізнаються, результатом – приємно вражені.

«Це локація, яка зберігає пам’ять про ваше Князівське, – говорить депутат Івано-Франківскої обласної ради від Рожнятівщини та Долинщини Євгенія Бардяк. – А поки живе пам’ять про село, то і село саме також буде жити. Такі музеї мають надихати місцеве населення та молодь цінувати свою Батьківщину, а також надихають чиновників, аби вони більше звертали увагу на розвиток малих громад. Тобто справа не лише в тому, щоб ми вкладали гроші у великі міста, де є багато людей і де економіка розвивається, а саме у малі громади, де є потреба зберігати автентику, екосвідомість та цінності нашого краю».

За словами директорки Князівської гімназії Павліни Винник, музей будуть розширювати та доповнювати новими експонатами.

Авторка: Тетяна Пасічник
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.