Люди Фото

У Франківську презентували антологію українських письменників Донбасу

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У Прикарпатському університеті, в читальному залі імені Богдана Гаврилишина відбулась презентація антології українських письменників Донбасу – «Порода».

Книга вийшла друком у видавництві «Легенда» за підтримки МФ «Відродження». Під одною палітуркою вона зібрала 63 авторів Донбасу, які тут народилися чи працювали.

Франківськ став 15 містом, де презентували книгу. До слова, вона стала однією з 10 сенсацій Форуму видавців 2017, повідомляє “Репортер”.

За словами керіваника проекту та автора ідеї Станіслава Федорчука, ця книга деякою мірою є просвітницьким проектом, бо люди нічого не знають про український Донбас. Адже тут були і є свої українські письменники, митці, художники та військові.

«Російська пропаганда нав’язувала, що Донбас – це земля Росії і там ніколи не було українців, української культури й літератури, – говорить Федорчук. – Це простір дикого поля, де нічого не відбувалося пов’язаного з Україною. Але готуючи книгу до друку, під цю палітурку потрапило 63 автори. Як на мене – достатньо багато. І це лише автори ХХ і ХХІ століття».

До теми: Тиждень біля війни. Як франківці з Донбасом знайомилися (ФОТО)

Серед авторів багато сучасних відомих письменників, яких не асоціюють з Донбасом. Наприклад, Сергія Жадана чи Ірен Роздобудько. Також серед авторів п’ять лауреатів Шевченківської премії і два домінанти – Володимир Рафієнко та Емма Андієвська. Є два іноземні автори.

Назва антології «Порода» має подвійне значення. Це результат того, що залишається після видобутку вугілля, з чого складають терикон. З іншого боку – приналежність до певного роду, до певної категорії людей.

До теми: У Франківську презентують графічну новелу про війну на Донбасі та окупацію Криму “Перехрестя”

«Під цією палітуркою дуже незвичайні люди, – говорить Федорчук. – Представлено різні покоління та різні голоси. Ми мусимо визнати ось такий факт – був і є український Донбас. Але таким вам його ніколи не показували в телевізорі. А якщо ви й бачили, то не вірили власним очам. На Донеччині є українські музиканти, письменники, художники, військові – все як у всіх. Так, зрозуміло, що не в тих кількостях і пропорціях».

Упорядники книги наголошують, що їм було принципово видати таку книгу й нагадати, що майже всі ці автори були вимушені покинути власні домівки й стати вигнанцями. Хтось досі лишився на окупованих територіях.

Микита Григоров, один з упорядників видання, розповів про Ігоря Козловського – відомого вченого, філософа, релігієзнавця та поета, який вже другий рік перебуває в полоні бойовиків.

«Говорю про нього на кожній презентації, – каже Григоров. – Чим більше про Козловського знатимуть, то десь на ментальному рівні помоляться, пошлють йому позитивну емоцію, думку підтримки. Може це вплине на звільнення 70-річного чоловіка. Перемовини про його обмін дуже складні. Бойовикам вигідно тримати таких інтелектуальних людей».

презентація письменників Донбасу

Окремої теми заслуговує й ілюстрація до обкладинки – «Скіф та Амазонка». Це робота відомого скульптора та художника з Горлівки – Петра Антипа. Робота дуже символічна.

«Він завжди мав активну громадянську позицію, – говорить Станіслав Федорчук. – Коли почалась війна, його сина взяли в полон. Хтось впізнав і допоміг втекти, мовляв, як дізнаються хто його батько, то присилатимуть йому його по сантиметрах. Нині Антип почав життя заново під Києвом».

За словами Федорчука, вони будуть змагатися, аби Антипа висунули на Шевченківську премію. Також була ідея видати й альбом художників Донбасу. Багато з них теж пережили полон.

У Франківську презентація проходила за підтримки громадської організації «Родина Кольпінга на Прикарпатті» спільно з ГО «Українська народна рада Донеччини та Луганщини».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.