Фото

Конкурс «Наш лелека»: кожен птах – особливий (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Поки лелеки ще перебувають у теплих краях, вони оживають у дитячих малюнках, творах та світлинах. Лелека в польоті, на гнізді, з пташенятами – образ цього особливого птаха став центральним у дитячих роботах, які надійшли на конкурс «Наш лелека». Конкурс, оголошений ПАТ «Прикарпаттяобленерго», об’єднав дітей, які працюють в освітній програмі «Лелека». Тому кожен птах для них є справді особливим – школярі ведуть постійні спостереження за білими лелеками свого села.

Загальноукраїнська освітня програма «Лелека» – це адаптована версія польської програми «Боцян», яка була створена у 2005 році за участі Західноукраїнського орнітологічного товариства (м. Львів). Це хороший спосіб залучити дітей до охорони білого лелеки, спостереження за птахами та збору конкретної наукової інформації про стан його популяції, проведення інвентаризації гнізд, дослідження кормових територій птахів тощо. Однак з Івано-Франківської області юних учасників програми зазвичай було дуже мало. Тож прикарпатські енергетики взяли на себе зацікавити дітей до охорони довкілля.

«Така ідея виникла у нас, коли «Прикарпаттяобленерго» розпочало свою програму «Лелека», – пояснює її куратор Ольга Тишко. – Серед причин, які стають на заваді надійної передачі електроенергії, є гнізда, збудовані лелеками на опорах діючих електроліній. Молоді птахи, вилітаючи з гнізд, часто травмуються від зіткнення з електролініями, тим самим провокуючи знеструмлення цілих приєднань. Підняття гнізд на спеціальні платформи над опорами є єдиним економічно доцільним рішенням проблеми, яке використовується як в Україні, так і за кордоном. Ми розпочали монтаж платформ у 2011 році, але у нас залишалася стурбованість: чи повернуться навесні до свого гнізда лелеки після його переустановлення. Тоді виникла ідея залучити до спостереження за цими гніздами дітей».

З березня по вересень діти працювали за програмою, малювали, фотографували, писали твори. Усього на конкурс «Наш лелека» надійшли роботи більше ста дітей. Енергетики спільно з орнітологами визначили найактивніших учасників освітньої програми «Лелека» з Прикарпаття. Серед десятка навчальних закладів Івано-Франківської області, які надіслали матеріали спостережень за лелеками до Західноукраїнського орнітологічного товариства, відзначили найдостойніших. Серед переможців – ЗШ с. Бовшів Галицького р-ну (вчитель Оксана Курдидик), ЗШ с. Блюдники Галицького району (вчитель Ганна Мисів) та Зборянський навчально-виробничий комплекс Калуського району (вчитель Ярослава Скуба). Заохоченням для школярів стали відзнаки енергокомпанії – іменні сертифікати та подарунки – екосумки, блокноти та ручки, а також призи переможцям конкурсу – проектор, відеокамера та фотоапарат.

Оксана Курдидик, вчитель біології Бовшівської ЗШ І-ІІ ст.: 

«Природоохоронний дебют для учнів нашої школи відбувся навесні. Приводом став семінар для вчителів, проведений за ініціативи енергетиків на базі Галицького національного природного парку. Тоді орнітологи зі Львова розповіли нам про освітню програму «Лелека». Наталія Дзюбенко пояснила, наскільки важливою для науковців є інформація, яку збирають школярі про птахів та їхні гнізда, кормові території. Під свою опіку наші школярі взяли 5 лелечих гнізд. Діти були дуже активними. А на конкурс «Наш лелека» ми відправили цілу теку малюнків – майже сотню. Приємно, що подарунки від енергетиків отримали всі учасники – 45 учнів. Загалом Бовшів може похизуватися 13-ма лелечими домівками. Тож школярі, заохочені енергокомпанією, вже нині чекають повернення пернатих, обіцяють – наступного разу увагою охоплять усіх чорногузів».

Анна Філь учениця Блюдниківської ЗШ І-ІІІ ст.:

«Майже півроку ми пильно вивчали будні чорногузів. Наше село Блюдники в народі уже давно прозвали Лелечою столицею або лелечим селом. Адже саме тут найбільша щільність заселення цих птахів. Лише на подвір’ї школи є 9 лелечих осель. Кожна – отримала свого спостерігача. Загалом улітку ми спостерігали за 16 лелечими родинами. Щодня навідувалися до гнізд та ретельно вели хроніки пташиного життя. Потім усі записи наша вчитель Ганна Олексіївна Мисів надсилала представникам Західноукраїнського орнітологічного товариства. Вчені-екологи стверджують, що це неабияка допомога для них. Це нас радує і надихає. Мені, можна сказати, пощастило найбільше – за чорногузом можу наглядати і взимку. Цей птах прилетів до нашого села на початку грудня. Довго шукав прихистку та врешті опинився у нашій домівці». 

Ярослава Скуба, вчитель географії Зборянського НВК Калуського району:

«У нашому селі Збора гніздиться багато лелек. І думка спостерігати за ними була вже давно. Але тільки з візитом енергетиків (навесні минулого року до нас прийшов як еко-волонтер старший майстер Калуського РЕМ Назар Васильчишин) ми довідалися про освітню програму «Лелека» та приєдналися до неї. Минулого літа у ній працювало 15 наших учнів, які описали за усіма вимогами орнітологів 13 лелечих гнізд. Думаю, що цього року бажаючих спостерігати за білими лелеками у нас буде ще більше. Діти виявляють велике зацікавлення та небайдужість долею птахів. Найбільше вражень минулого літа у них залишила грозова стихія, під час якої було зруйновано одне із старих гнізд у нашому селі на вулиці Довбуша. Добре, що пташенята на той час вже досить підросли і навчилися літати. Птахи до відльоту розмістилися на стрісі сусідньої хати. А коли настав час покидати рідну землю, зробили коло над церквою і полетіли. Тепер ми написали листа у РЕМ, в якому просимо встановити платформу, щоб відновити гніздо, що не витримало негоди. Енергетики нам допоможуть І директор Калуського РЕМ Олег Тутка, вручаючи подарунки школярам, це підтвердив».


Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.