У вівторок, 12 лютого, у культурно-мистецькому центрі «Є», відбулася презентація найдавнішої міської хроніки. Вона присвячена вступу до міста радянських військ у липні 1944 року.
Відкрив презентацію пластун Тарас Зень, завдяки енергії та наполегливості якого відео потрапило до глядачів. Він повідав про пошуки фільму, листування з російським архівом і знайдення стрічки у фондах нашого ж краєзнавчого музею. Нагадаємо, що спочатку було організовано збір коштів на викуп копії фільму з Москви. Всю суму (3700 грн.) вдалося зібрати завдяки добровільним пожертвам людей, небайдужих до історії свого міста. Тарас Зень подякував усім жертводавцям, повернув гроші та подарував кожному спеціально виготовлений до презентації магніт.
Наступним слово взяв директор краєзнавчого музею Ярослав Штиркало. Через відсутність спеціальної апаратури музей довший час не мав змоги демонструвати цей фільм, сказав він. Але після оцифрування, яке пластуни замовили на кіностудії ім. Довженка, стрічка отримала нове життя. За словами Ярослава Штиркала, у фондах музею є ще багато цікавих експонатів з минулого Станиславова, проте кінострічок, на жаль, більше нема.
Кілька слів про історію створення стрічки та її шлях до Івано-Франківська повідав краєзнавець Іван Бондарев. Потім у залі вимкнули світло та розпочалась демонстрація. Час від часу оператор робив стоп-кадр і Бондарев коментував події на екрані.
Глядачі побачили пошматований пам’ятник Адаму Міцкевичу, який німці здали у пункт прийому металобрухту. Сплеск емоцій викликала підірвана ратуша та пошкоджений вибухом міській поштамт. Багато кадрів із зруйнованими мостами через Бистриці. Цінним джерелом інформації є аерозйомка сучасних вулиць Коновальця, Марійкі Підгірянки, Дністровської….
Між тим багато джерел стверджують, що є й давніші фільми зі Станиславовом. Залишається знайти їх в архівах.
Відео з каналу YouTube Мирослава Бойчука.
Comments are closed.