Авто

Водіям пропонують термін

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Днями автолюбителів вразила чергова ініціатива української міліції. МВС пропонує кожні десять років міняти водійські посвідчення. А строк дії міжнародних посвідчень взагалі обмежити трьома роками. Чим продиктована ця ідея та у що вона може обернутися?

Нещодавно міністр МВС України Анатолій Могильов заявив, що в більшості країн Євросоюзу термін дії водійських посвідчень обмежений і українським водіям теж треба видавати «права» з конкретним строком дії. «У нас же це може бути і 5, і 10, і 15, і 20 років», – сказав міністр.

Могильов посилається на положення Віденської конвенції про дорожній рух, в якій сказано, що з 29 березня 2011 року водійські посвідчення повинні мати дату, коли завершується термін їх дії. Згодом на сайті ДАІ розмістили проект постанови Кабміну, в якому вказаний строк дії водійських прав – 10 років.

Зазначимо, що Україна підписала згадану конвенцію. Тому хочеш-не-хочеш, а з 29 березня права таки повинні мати термін дії. Як випливає з проекту, «тільки для участі в міжнародному руху на території країн, що приєдналися до Конвенції». Однак ДАІ з кількома міністерствами та відомствами вирішили ввести кінцевий термін дії для всіх національних водійських посвідок.

Всенародне обговорення цього документа має тривати до 8 березня. Після цього допрацьований проект постанови передадуть до Кабміну.
За однією з версій, старі «права» будуть діяти ще 10 років з моменту набрання чинності нових правил. Мовляв, обов’язкова заміна посвідчень водіїв, отриманих до прийняття постанови, не передбачена. Вона буде проводитися поступово і за бажанням водіїв. Звісно, хотілося б, аби в кінцевій редакції цей пункт зберігся. Водночас розробники проекту попереджають, що з 29 березня їздити за кордон із без­строковими «правами» вже буде не можна.

Дійсно, як зазначають спеціалісти, в багатьох країнах Євросоюзу водійські посвідчення мають обмежений строк дії. Але в деяких державах того ж ЄС таких обмежень немає. Наприклад, у Швейцарії та Німеччині водійські посвідчення безстрокові. Обмеження строку дії можуть застосувати до конкретної людини у зв’язку з проблемами зі здоров’ям. А іспанські та італійські «права» потребують оновлення через 10 років. Але оновлення окремого – зміни фотографії, а зовсім не перездачі екзаменів з обов’язковим збором грошей. З іншого боку, скільки це буде коштувати і чи потрібно буде знову здавати екзамени, поки не ясно. Навіть автори проекту розводять руками і кажуть, що механізм досі опрацьовується.

До теми

У Росії водійські посвідчення діють 10 років. Таку норму там ввели ще у 1999 році. Для заміни «прав» у зв’язку з закінченням строку дії чи через те, що вони понищилися, потрібна заява, екзаменаційна картка водія, паспорт, фотографія, медична довідка, старе водійське посвідчення та квитанція про сплату встановлених зборів. Додаткові екзамени не потрібні.

Говорять експерти

Ігор Штогрин, заступник директора Івано-Франківської обласної автошколи Всеукраїнської спілки автомобілістів:
– Думаю, ініціатива надати водійському посвідченню строк дії є непоганою. Головне, щоб автори тієї постанови добре продумали саму процедуру її реалізації, як це буде відбуватися на практиці. Треба, щоб нововведення не створило зайвих проблем для водіїв.

Олександра Кодак, президент Прикарпатського автомобільного клубу:
– З одного боку, це добра ідея. Обов’язково треба, щоб водії час від часу проходили медогляд і подавали відповідну довідку. Це буде корисним як поновлення бази даних.

З іншого боку, якщо для отримання нового водійського посвідчення треба буде здавати новий екзамен, це може нашкодити. У такому разі можуть з’явитися нові корупційні схеми, це додасть проблем як водіям, так і ДАІ.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.