Авто

Від гужового транспорту до міжпланетних перельотів: історія вантажоперевезень

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

pulson16-jpg-750x0-q85-crop

Коріння вантажних перевезень лежать в глибокій давнині. Незважаючи на свою довгу історію, постійне вдосконалення і технологічне зростання, основні риси вантажоперевезень залишилися незмінними донині. Без цього найважливішого способу комунікації, обміну і торгівлі жодна цивілізація, держава, регіон не змогли б удосконалювати і розвивати свою економіку.

Етапи становлення вантажоперевезень

alfatrans20042019

Довгий час люди користувалися подобою торбинок або заплічних сумок, а для більших предметів (свіжедобутого м’яса або зрубаних дерев) застосовували спосіб волочіння. Поступово з’являлися домашні тварини, які також активно використовувалися для переміщення різних вантажів.

Значний ривок був зроблений в результаті появи колеса. В’ючний транспорт при цьому став користуватися величезним попитом, в тому числі за рахунок наявності возів, карет і інших транспортних засобів, для яких була потрібна тяглова сила.

За допомогою торгових караванів доставлялися вантажі через території величезної кількості держав. Населенням Єгипту, Персії, Риму була пророблена велика робота з розвитку системи доставки товарів і поштових відправлень. Зокрема, владою Римської імперії були впорядковані всі маршрути, які раніше існували хаотично. Це дозволило отримати значну економію коштів і часу.

Торговими перевезеннями, які були вперше офіційно задокументовані, стали маршрути уздовж Середземноморського узбережжя. Саме в Фінікії були добре розвинені сухопутні і морські перевезення.

Але найвідомішим маршрутом, який увійшов в історію, став Шовковий шлях – з Китаю в країни Європи і Азії. Саме завдяки йому відбувся розвиток економіки не тільки окремих держав, але й цілих континентів. У цих торгових відносинах брали участь Індія, Іран, Римська імперія, Візантія, Арабський халіфат і багато інших країн.

У 15-му столітті з’явилися багатомісні карети, диліжанси, запряжені кіньми. Їх використовували для перевезень і вантажів, і пасажирів. Цей винахід ліг в основу створення поштових станцій – сьогодні їх називали б “хабами”.

Але найбільш значимий перелом стався в 19-м столітті, завдяки винаходу парового двигуна. До цього часу вже існували залізниці і системи каналів, де використовувалася кінна тяга. Поява парових машин дозволила не просто збільшити вантажообіг між регіонами, а вивести їх на якісно інший рівень. Колії стали будувати повсюдно, що зробило вантажоперевезення усередині континенту максимально доступними.

Ті ж доставки вантажу морем з Китаю стали здійснюватися за небачено короткий час, завдяки масовому будівництву вантажних суден з паровими двигунами. Цьому транспорту не були страшні відстані і капризи погоди.

Нарешті, був винайдений двигун внутрішнього згоряння і автомобіль. Стали доступні найвіддаленіші райони, крім того, з’явилася можливість формування повноцінних ланцюжків доставки. А коли з’явився літак, виник окремий напрям – вантажоперевезення по повітрю.

Сучасні особливості

У минулому столітті сфера вантажоперевезень удосконалювалася, розвивалися способи обробки вантажів, доставки, складування та ін. Розроблялися економні транспортно-логістичні схеми, вигідні як для клієнтів, так і для власників транспортних компаній.

Існуючі сьогодні технології максимально оперативні, доступні, ефективні. У цьому бізнесі задіяно величезну кількість компаній – від тих, хто перевозить меблі з однієї вулиці на іншу, до тих, хто займається доставкою посилок з Китаю морем, або з Австралії – по повітрю. І доставка товару до конкретної людини, і перевезення продукції величезної компанії з одного континенту на інший – все це тісно пов’язано між собою особливим підходом, розвиненою мережею, практичними способами вантажоперевезень.

Людству властиво не зупинятися на досягнутому. Хтозна – якщо від доставки туші мамонта в печеру до будівництва автобанів між державами пройшло безліч століть, то, можливо, до міжпланетних перевезень – рукою подати!

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.