При купівлі автомобіля перед водієм постає вибір, з яким типом коробки передач (далі — КП) обрати автівку? Якщо раніше можна були лише два варіанти — механіка чи автомат — то наразі їх додалось: «варіатор», «робот» і «супер-робот». Зупинимось коротко на кожному з них.
Почнемо з механіки. МКПП (механічна коробка перемикання передач) — і нині найбільш розповсюджений тип. До беззаперечних плюсів відносяться: простота, надійність, висока ремонтопридатність, великий ресурс, низькі витрати палива, можливість ручного керування при всіх режимах руху. Єдиний недолік криється у площині комфорту — водієві постійно треба смикати важіль, що особливо дратує в заторах. Тому в останні роки водії все частіше обирають автомобілі з автоматичними коробками.
АКПП (класична автоматична коробка перемикання передач) — складається з двох основних модулів. Це гідротрансформатор, що замінює щеплення, та планетарний редуктор — цей замінює механічну коробку. Переваги: висока надійність, комфорт, можливість ручного перемикання, різні режими (спорт, зимовий, економічний). До недоліків віднесемо вартість самого авто — бюджетна модель з «автоматом» дорожча за таку саму «механіку» приблизно на 1,5 тис. доларів. Крім того, більші витрати пального, а також відносно слабка динаміка — «автомат» реагує з коротким запізненням. Крім того, вагомим мінусом є неможливість запустити двигун з толкача.
CVT — варіатор або безступінчата коробка передач. У цьому виді КП передаточне число змінюється плавно, на відміну від двох попередніх варіантів. До плюсів CVT, порівняно з класичною АКПП, відносять економічність, меншу вагу, рівень комфорту, кращі динамічні показники — адже двигун з «варіатором» постійно працює на обертах з максимальним крутним моментом. Але й недоліків назбиралося чимало: окремі конструкції мають проблеми з надійністю та ресурсом, CVT просто катастрофічно боїться пробуксовування коліс, є обмеження з величини крутного моменту, тому на потужні двигуни їх просто не ставлять.
На сьогодні всі основні світові виробники оснащують свої авто РКПП — роботизованими коробками, встановлюючи їх на всю лінійку моделей від малого до преміум класу. Піонером масового застосування «робота» з 2003 року є німецький концерн VAG.
«Робот» є проміжною ланкою — за конструкцією це «механіка», з управління — «автомат». Це найдешевший різновид автоматичних коробок, який характеризується низькими витратами пального порівняно з АКПП та CVT. Основними недоліками є: відносно великий час перемикання передач (авто трохи задумливе), що призводить до ривків і провалів у динаміці; проблеми при русі під «горку» (наприклад, з місця почати рух вгору доволі важко); швидкий перегрів щеплення в заторах.
У рекламі переваги автоматичної коробки демонстрували за допомогою доміно…
Подолання недоліків «робота» виробники знайшли у преселективній (preselection, англ. — попередній вибір) коробці із подвійним щепленням, яке забезпечує передачу крутного моменту без переривання потужності. Побутова назва — «супер-робот». Цей тип прийшов з автоспорту.
Ця коробка має два щеплення. Крутний момент передається на колеса по одному із них, а друге вже налаштоване на «свою» передачу. Висока швидкість перемикання (наприклад, Volkwagen з коробкою DSG — 0,2 сек., а BMW з DCT M Drivelogic — 0,1 сек.) та безперервна передача крутного моменту дозволяє досягти кращої динаміки та економії палива. До переваг віднесемо і м’якість перемикання, компактність, адаптивність під стиль водія. Недоліків у «супер-робота» лише два: висока вартість (ця коробка удвічі дорожча за звичайний «робот») і збільшена енергозатратність.
Загалом, якщо ви не маєте наміру ганяти по бездоріжжю, то купуйте авто з варіантом АКПП. Однак у разі придбання б\в автомобіля з автоматичної коробкою необхідно фахово її продіагностувати, адже ремонт обійдеться в чималу копійчину. А от механічна виправдовує себе при купівлі бюджетної автівки та якщо водій звик до «ручки». А от якщо про економію вам не йдеться — «супер-робот».
Вибір за вами.
Comments are closed.