Авто

Буксир любить плавність

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У хорошого та завбачливого водія в автомобілі, крім обов’язкових аптечки, вогнегасника, запаски та знака аварійної зупинки, завжди знайдеться й буксирувальний трос. Особливо актуальним цей інвентар стає взимку, коли неприємності на дорогах трапляються значно частіше.

Окремим розділом

У правилах дорожнього руху буксируванню присвячений окремий розділ 23. Юридично буксирування є трьох видів: гнучке та жорстке зчеплення, а також способом часткового навантаження машини на платформу або спеціальне опорне пристосування.

«Є кілька основних правил буксирування, — розповідає старший інспектор зі зв’язків з громадськістю обласного ДАІ Костянтин Кулак. — По-перше, на машині, яка здійснює буксирування, має горіти ближнє світло фар. По-друге, на буксирувальному автомобілі треба включити аварійні світлові сигнали. Крім того, швидкість буксирування не повинна перевищувати 50 км/год».

Правила нормують навіть дистанцію між машинами. Жорстке зчеплення має бути не дов­шим, ніж чотири метри. Гнучке — чотири-шість метрів, але через кожен метр на тросі мають висіти сигнальні щитки або прапорці з червоними та білими смугами.

При гнучкому зчепленні в авто, яке тягнуть, мають бути справні гальма і рульове керування, при жорсткому зчепленні — рульове керування. В обох цих випадках за кермом безпомічної машини повинен сидіти водій, в салоні можуть знаходитися пасажири (але це стосується лише легковиків). Якщо ж машину буксирують частковим навантаженням, то в її салоні не може бути нікого.

Буксирування заборонене:

в ожеледь на гірських трасах;
на гнучкому зчепленні в ожеледь або на гірських трасах;
якщо фактична маса машини з несправними гальмами перевищує половину маси автомобіля, що тягне;
якщо загальна довжина зчеп­лених машин перевищує 22 метри (маршрутних автомобілів — 30 метрів);
не можна буксирувати більше одного автомобіля або машину з причепом;
не можна буксирувати автобусом.

Троси бувають різні

Найчастіше легкові авто буксирують на гнучкому зчепленні, тобто тросом. Цей корисний предмет має бути надійним і справним. Дуже не рекомендується використовувати троси з надривами та тріщинами. Ці слабкі місця обов’язково підведуть у критичній ситуації.

Добре себе зарекомендували стрічкові троси з цільними крюками (без зварних з’єднувальних кілець). Металеві троси при розриві можуть серйозно пошкодити авто, а то й вирвати провушину.

Нині фахівці радять троси з нейлону. Цей матеріал дуже міцний та еластичний. До того ж, такий трос не займає багато місця в багажнику. Коли купуєте троси, зверніть увагу на клямку. Карабіни (сережка і гак) мають бути сталевими кованими. Розрізнити кований сталевий гак від литого з легкого сплаву можна за вагою — перший важить близько півкілограма, а легкосплавний — 100-150 грамів.

Головне – плавність рухів

Кріпити трос найкраще по діагоналі: правий задній кут машини, що буксирує — лівий передній кут автомобіля, який тягнуть. Це пом’якшить ривки на дорозі. Водіям слід домовитися про швидкість пересування та те, як вони між собою спілкуватимуться — сигнали клаксонів, мигання фарами тощо.

Головне правило — не поспішати та робити все плавно. Це стосується і рушання з місця, і гальмування. Коли водій переднього авто збирається гальмувати, треба попередити про це заднього. Можна кілька разів легенько натиснути на гальма, ввімкнувши стоп-сигнали. Трос має бути постійно натягнутим, щоб не було ривків. За цим повинен слідкувати «задній» водій. Також, якщо попереду підйом, краще переключитися на нижчу передачу перед ним, а не під час підйому. Знову ж таки, щоб не було ривків.

Платформа має габарити

Якщо жорстким зчепленням переважно користуються водії вантажівок, то ще один поширений метод буксирування легкових авто — часткове навантаження. Час від часу в області можна зустріти машину, що тягне за собою двоколісний візок, за який передніми колесами зачепили ще одне авто. Такий спосіб зручний тим, що не потребує додаткової категорії водійського посвідчення, як це вимагає їзда з лафетом.

Частковим навантаженням свою бойову машину на гонки тягне франківський гонщик та автомеханік Юрій Лепьохін. «Важливою є конструкція самої платформи, — говорить він. — Колеса мають розміщуватися по центру осі так, щоб не підіймати зад машині, яка тягне платформу. Також дуже добре, якщо візок має поворотну платформу. У крутих поворотах тоді значно легше».

Передні колеса машини, яку тягнуть, на візку треба міцно зафіксувати ременями зі спеціальними затискачами. Водій має постійно пам’ятати про габарити, не робити ризикованих маневрів чи обгонів, бо візок сам по собі є ширшим за його авто. Крім того, через бокові дзеркала треба постійно слідкувати за машиною, яку тягнуть, чи тримаються ремені на її колесах. І звісно ж, гальмувати треба поступово та завчасно, адже одна машина стримує вагу двох.

Наостанок бажаємо, щоб у вас якомога рідше ставалися негаразди, через які треба буксирувати автомобіль. Щасливої дороги!

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.