Вакцинуватися – це ще пів справи. Далі потрібен сертифікат.
Він знадобиться під час поїздки за кордон та, судячи з останніх заяв уряду, і в побуті. Чим вони відрізняються та як їх отримати – пише “Репортер“.
На паперовий треба чекати
Спочатку вакциновані в Україні могли отримати лише паперові сертифікати – на жовтому або білому папері. Такі документи видають і досі, хоч тепер їх значною мірою замінили електронні. Під час вакцинації всі дані про пацієнта реєструють в систему, у тому числі – прізвище та ім’я латиницею, як у закордонному паспорті. Далі сертифікати можна безкоштовно отримати у сімейного лікаря.
Зараз багато франківців жаліються, що доводиться довго чекати. Як пояснює директорка франківського КНП «Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги» Ольга Савчук, усе через те, що поліклініки не встигають видавати документи всім охочим.
«Люди замовляють сертифікати без потреби, у великих кількостях – до 500 на день, – говорить Савчук. – Їх виготовляють централізовано четверо людей – раніше було двоє. Але зараз у реєстратурі стоять стоси сертифікатів і їх не забирають. Бо замовляють цілими сім’ями – «най буде».
Тим, кому треба сертифікат терміново, наприклад, для виїзду за кордон, роблять одразу.
Читайте: Лікарняні в комп’ютері. Як у Франківську отримати електронний листок непрацездатності
«Нам телефонують сімейні лікарі й просять терміново зробити сертифікат, бо людина їде за кордон, – розповідає Ольга Савчук. – Якщо всі дані співпадають, тоді документ можна забрати через годину. Хоч тепер тим, хто має застосунок «Дія», переважно не треба паперового сертифікату. Є країни, які їх взагалі не приймають, бо треба електронний. Але людям важко це пояснити».
Також зараз ввели нові правила, за якими ті, що отримали першу дозу вакцини, можуть отримати так званий «жовтий» сертифікат. Він має сформуватися в «Дії». Паперово одну дозу вакцинації теж можуть підтвердити, але більшості це не потрібно.
«Сертифікат про першу дозу не видається. Видається форма № 063 / о, – говорить Савчук. – Це довгий енергоємкий процес, тож довідку бажано робити тільки тим людям, які їдуть за кордон і там будуть отримувати другу дозу. Тоді пацієнту треба буде перекладати документ, щоб за кордоном його могли ревакцинувати».
У паперовому сертифікаті про вакцинацію мають бути зазначені прізвище та ім’я як у закордонному паспорті, дата народження, стать, громадянство і номер закордонного паспорта. У кого паспортів два, то треба взяти з собою на вакцинацію той, за яким плануєте мандрувати найближчим часом – краще біометричний. У табличці вказані: назва вакцини, дата отримання двох доз, прізвище, підпис і печатка лікаря, а також, доки дійсний сертифікат. Зараз в Україні видають документи з терміном на рік. Також на папері має бути печатка медичного закладу, де робили щеплення.
У «Дії» треба терпіння
З середини серпня українці змогли завантажити електронний сертифікат у додатку «Дія». Його можна створити вже на наступний день після другої дози щеплення. Сертифікат доступний для операційних систем iOS та Android.
Від старту електронних свідоцтв і дотепер з «Дією» виникало багато проблем – сервіс важко назвати зручним. Втім, отримати їх реально, треба лише трохи терпіння.
Для початку тим, у кого ще немає застосунку «Дія», треба її завантажити в AppStore або PlayMarket. Програма безкоштовна.
Далі потрібно авторизуватися через банк, клієнтом якого ви є. Для цього програма попросить увійти в банківський додаток, ввести PIN-код на сайті або відповісти на автоматичний дзвінок. Потім треба буде придумати цифровий код для подальшого входу в систему.
Також увійти в «Дію» можна за допомогою української ID-картки або біометричного закордонного паспорта. Для цього при авторизації треба обрати зчитувач NFC (на більшості сучасних смартфонів він є), натиснути «зчитати» і сфотографувати ID-картку чи першу сторінку паспорта. Усі цифри знизу документа мають поміститися в рамку.
Далі потрібно сканувати чіп, який розміщений ззаду паспорта, на обкладинці. Для цього – прикласти паспорт з чіпом до зчитувача NFC і затримати, поки перевірка не буде пройдена. На телефонах iPhone зчитувач розміщений ззаду, а на Android може бути в різних місцях, залежно від виробника. Чохол перед тим треба зняти.
Читайте: Пора вакцинуватися. Які привілеї отримають щеплені від COVID-19 прикарпатці
Для авторизації з ID-карткою потрібно робити все те саме, тільки прикладати до смартфона треба саму картку, а не паспорт.
Незалежно, чи авторизація проходила через банк, ID або закордонний паспорт, останнім кроком буде фотоідентифікація. Для цього на екрані смартфона включиться передня камера і вас попросять розмістити обличчя у рамці, щоб вона засвітилася зеленим.
Потім зверху з’являтимуться інструкції: повернути голову праворуч чи ліворуч, нахилити голову або покліпати. Робити це треба в спокійному темпі. Програма повідомлятиме, чи все правильно. Після успішної авторизації, у Дії одразу з’являться українська ID-картка (якщо у вас звичайний паспорт старого зразка, то його не буде), закордонний біометричний паспорт (якщо такий є), картка платника податків (ідентифікаційний код). Також у програму можна завантажити свідоцтво про народження вашої дитини.
Як крутити головою
Якщо у вас уже є застосунок «Дія», щоб завантажити Covid-сертифікат, він має бути оновлений до останньої версії. Для цього його треба оновити в AppStore чи PlayMarket або ж видалити й завантажити по-новому.
Потрібна функція є у розділі «Послуги». Там треба обрати «Covid-сертифікати» – «Отримати сертифікат».
Далі потрібно підписати згоду на обробку персональних даних, тому, скоріш за все, програма вимагатиме створити «Дія-підпис». Для цього знову потрібно крутити головою. У багатьох створити підпис з першого разу не виходить, тож доводиться пробувати знову і знову. Серед порад тих, кому вдалося: треба бути без окулярів чи головного убору. Також програма може не розпізнавати обличчя, якщо відростили бороду. Робити перевірку варто при доброму освітленні, бажано денному, але не стояти проти світла. Фон повинен бути без зайвих предметів і людей.
Якщо останнє завдання – кліпнути, робіть це один раз, а не багато. Бо якщо на фото ви потрапили якраз із заплющеними очима – видасть помилку.
До речі, отримувати підписи можуть лише власники ID-карток або біометричних паспортів. Бо програма порівнює отримане зображення з фото на документі.
Щоб пройти ідентифікацію, телефон треба тримати на рівні обличчя, не надто близько – щоб воно якраз поміщалося в зелену рамку. Тим, хто носить окуляри, доводиться проходити перевірку без них. Якщо дуже погано бачите, хтось може сидіти збоку і підказувати, що робити.
Якщо просять повернути голову ліворуч чи праворуч, не потрібно її завертати повністю аж до плеча. Коло програма робить фото для перевірки, треба дивитись у камеру зверху екрану. Далі, якщо все добре, програма підтвердить створення підпису і попросить придумати п’ятизначний код, щоб у майбутньому підписувати документи.
Коли підпис створений, можна переходити до генерування самого сертифікату. Для цього знову треба проходити фотоперевірку. Якщо дотриматися тих вимог, що й для підпису, все вийде і обидва сертифікати – внутрішній та зовнішній – з’являться у системі.
Читайте: Не міняє й не вбиває. Все, що ви досі не знали про вакцинацію від Covid-19
Внутрішній сертифікат містить фото, дату народження і номер. Поки що він дійсний пів року, втім недавно уряд продовжив термін на рік. Розробники обіцяють, що незабаром у “Дії” з’явиться можливість продовжити сертифікат. Для цього додаток знову потрібно буде оновити.
Зовнішній сертифікат потрібен для виїзду за кордон. Там також вказаний термін дії, вакцина та номер закордонного паспорта. Якщо натиснути на три крапки знизу, можна прочитати повну інформацію про вакцинацію. До речі, у тих, хто отримав першу дозу вакцини Covishield, а другу – AstraZeneca іншого виробництва, у сертифікаті вказана лише друга. Там вона називається Vaxzevria – це нова європейська назва препарату, який виготовляє AstraZeneca.
Також обидва сертифікати містять QR-код, якщо на них натиснути. Саме його має зчитувати прикордонник. Згенеровані документи можна побачити й без доступу смартфона в інтернет.
Все ж багато мешканців жаліються на помилки і збої у програмі. Тому з конкретними проблемами треба звертатися на офіційну сторінку додатку «Дія» у Facebook або у чат на сайті. Там відписують і намагаються допомогти.
Що робити тим, у кого немає сучасного смартфона або ID-картки чи біометричного паспорта? У п’ятницю, 24 вересня, можливість завантажити на порталі “Дія”. Там можна скористатися будь-яким електронним підписом, який, наприклад, можна створити у банківському онлайн-сервісі й завантажити документ у форматі PDF.
Кольорові сертифікати
Минулого тижня уряд розробив нові карантинні правила. Крім іншого, ввели нові Covid-сертифікати: жовтий (про першу дозу вакцини) і зелений (про повний курс вакцинації). Жовтий і зелений – це лише назва, вона не має ніякого стосунку до забарвлення документа. Тобто, колишні паперові свідоцтва, надруковані на жовтому папері, не прирівнюються до жовтих сертифікатів, а, скоріше, до зелених, адже свідчать про повний курс вакцинації.
Чи згенерується у «Дії» новий сертифікат про повну вакцинацію, чи вже наявний буде розцінюватися як зелений – поки не ясно. У міністерстві цифрової трансформації працюють над сертифікатом про щеплення першою дозою – так званим жовтим.
Жовтий сертифікат даватиме власникам певні привілеї під час переходу області в жовту зону. Наприклад, заклади, де працівники вакциновані хоча б однією дозою, зможуть працювати без обмеження кількості відвідувачів. Це стосується і закладів освіти. А от при переході в червону зону враховуватимуться лише зелені сертифікати.
Крім того, з часом зелений сертифікат зможе підтверджувати не тільки курс вакцинації, а й негативний результат ПЛР-тесту, або те, що людина перехворіла на Covid-19 і має антитіла. Але це поки також перебуває у розробці.
Незважаючи на плутанину з документами, скоро вони точно знадобляться. У міністерстві охорони здоров’я вже анонсували послаблення карантину для вакцинованих. З четверга, 23 вересня, Україна переходить у жовту зону. Враховуючи зростання кількості хворих та госпіталізацій, лише питання часу, коли все «почервоніє». Тож Covid-документ може стати ключем до колись звичних послуг, які тепер зможуть отримати не всі.
Comments are closed.