Війна Люди Статті

Пора вакцинуватися. Які привілеї отримають щеплені від COVID-19 прикарпатці

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«Як почуваєшся після щеплення? Сама вирішила вакцинуватися чи на роботі змусили? Думаєш, допоможе?», – закидав мене питаннями знайомий, після того, як я отримала першу дозу вакцини.

Особисто мене ніхто ні до чого не змушував – я вакцинувалася, бо сама цього хотіла. Але й не засуджую роботодавців, які просять щепитися своїх працівників. Адже від цього залежить, чи буде в країні черговий локдаун.

Вчителі не поспішають

За темпами вакцинації в Україні Івано-Франківська область пасе задніх. Станом на 14 вересня на Прикарпатті від COVID-19 повністю щепилися лише 8,17 %. Тим часом кількість хворих на коронавірус з кожним днем росте. Через це вже з наступного тижня в наше життя можуть повернутися певні обмеження. І вони ставатимуть дедалі суворішими. Щоправда, вакциновані отримають привілеї.

Наприклад, у жовтій зоні дозволили працювати школам, де 80 % персоналу мають «жовтий» чи «зелений» ковід-сертифікат. «Жовтий» – підтвердження того, що людина отримала перше щеп­лення, а «зелений» – повний курс. Якщо ж ми потрапимо в червону зону (за прогнозами це буде у листопаді), то заклади освіти працюватимуть, якщо «зелений» ковід-сертифікат матимуть 100 % працівників.

За даними обласного департаменту освіти, станом на 14 вересня на Прикарпатті вакцинувалися 34,2 % працівників навчальних закладів. Найбільше – в Дубовецькій (66 %), Івано-Франківській (60 %) та Коршівській (59 %) громадах.

Зокрема, в Івано-Франківській громаді 80 % бар’єр подолали 10 шкіл. Це – приватна школа-садок «Перша ластівка», Радчанський ліцей, ліцей № 3, Драгомирчанська гімназія, ліцей № 11, ліцей імені Пулюя, Братковецький ліцей, Угорницький, Підпечерівський та Узинська гімназія.

«Велика кількість наших вчителів пройшла вакцинацію ще до проведення зовнішнього незалежного оцінювання, – каже директорка ліцею № 3 Світлана Долгова. – На 31 серпня в нас були провакциновані двома дозами 55 педагогів. На сьогодні зі 104 працівників щепилися понад 80 %. Не вакцинувалися лише ті, що мають протипоказання – вагітні, хворі на онкологію та ті, хто наразі на лікарняному. У них є довідки про те, що сімейний лікар радить відтермінувати вакцинацію».

Втім, далеко не у всіх громадах на Прикарпатті освітяни хочуть вакцинуватися. Наприклад, у Космацькій громаді щепилося лише 5 % працівників навчальних закладів. У Дубівській та Поляницькій – по 6 %. Скоріш за все, там усі школярі з понеділка перейдуть на дистанційне навчання.

Як вплинули на працівників, які не хочуть вакцинуватися? На це питання в обласному департаменті освіти відповіді не мають. Але в уряді вже обговорюють обов’язкову вакцинацію.

«Ми не можемо вводити обов’язкову вакцинацію для конкретної людини, але ми можемо вводити обов’язок бути провакцинованими колективу навчального закладу», – сказав прем’єр Денис Шмигаль на пресконференції у Києві.

Рішення – за власником

Змінюються правила гри й для закладів культури, харчування, спортзалів. Вони зможуть працювати у жовтій зоні без обмежень, якщо щонайменше 80 % їхніх відвідувачів та персоналу матимуть «жовтий» ковід-сертифікат. Якщо заклад хоче надавати послуги всім, а не лише вакцинованим, то повинен дотримуватись правил жовтої зони карантину, які діяли раніше. Наприклад, кінотеатри, театри та інші зали закладів культури можуть бути заповнені не більше ніж на половину. А в спортзалах і фітнес-центрах – одна людина на 10 квадратних метрів.

Тут уже рішення за власником закладу: можна обслуговувати меншу кількість людей та втрачати прибуток, або ж працювати за спрощеними правилами лише для вакцинованих.

Разом з тим, якщо введуть червону зону, то, за правилами, мають закритися всі – торгові центри, кафе, ресторани, кінотеатри, ринки, фітнес-зали. Працюватимуть лише продуктові магазини, аптеки, заправки. Але цих обмежень не буде, якщо у всіх працівників та відвідувачів буде «зелений» ковід-сертифікат. Тобто навіть у червоній зоні у ресторан чи кінотеатр мають пропускати відвідувачів, якщо вони і персонал повністю вакциновані.

«Ми до такого розвитку подій готові, – розповідає співвласник піцерії «Veterano Pizza – Івано-Франківськ» Ярослав Вакалюк. – З наших працівників уже багато хто вакцинований. Щоправда, не знаю, чи дотягуємо ми до 80 %, на днях з’ясуємо. Зрештою, немає нічого страшного, якщо тиждень-два доведеться попрацювати на доставку й самовиніс. Я прекрасно розумію, коли йдеться про ковід, то обмеження мають сенс. Багато наших друзів та родичів були у важкому стані, тому це не жарти».

Звісно, каже Ярослав, звільняти невакцинованих працівників ніхто не буде. Але якщо знадобиться, і закон дозволятиме, то їх відсторонять від роботи на деякий час.

«Звільняти не потрібно, але тимчасово відсторонити – можна. Звісно, якщо законодавством це передбачено. Якщо ні, то буду шукати інші варіанти, відштовхуючись від нормативної бази – постанов уряду та рекомендацій МОЗ», – говорить Вакалюк.

Більшість проти щеплень

Нині не до кінця зрозуміла процедура перевірки сертифікатів. Наприклад, хто і як рахуватиме 80 % відвідувачів ресторанів, вакцинованих першою дозою? У МОЗ кажуть, що для цього достатньо буде пред’явити телефон з електронним ковід-сертифікатом або мати паперове свідоцтво про вакцинацію.

Також залишається питання з додатком «Дія». Зараз електрон­ний сертифікат доступний там лише після повного курсу щеплення. До того ж, наразі чимало користувачів скаржиться, що досі його не завантажили – не працює розпізнавання облич, якісь інші проблеми.

За новими правилами карантину, сертифікати в «Дії» мають з’явитися вже після першого щеплення. Поки не відомо, чи встигнуть розробники за цим рішенням.

Та навіть якщо все працюватиме ідеально, кількість вакцинованих від того не збільшиться. Так, за даними соціологічного дослідження фонду «Демократичні ініціативи» та Центру політичної соціології, 56,5 % українців не збирається вакцинуватися в найближчій перспективі. Кажуть, вакцина недостатньо надійна.

Не міняє й не вбиває. Все, що ви досі не знали про вакцинацію від Covid-19

Звісно, ніхто не має права змушувати людину вакцинуватися. Та біда в тім, що люди, які відмовляються від щеплення, ризикують не лише своїм здоров’ям, але й здоров’ям та життям своїх близьких. Тому цілком справедливо вимагати, щоб роботу, яка передбачає контакт з великою кількістю людей, виконували вакциновані працівники.

Певно, Україні пора брати приклад з Саудівської Аравії, Індонезії та Туркменістану, де вакцинація від COVID-19 є обов’язковою для дорослого населення. Та поки обирайте самі – жити повноцінним життям чи сидіти вдома під час чергового локдауну.

Авторка: Ірина Гаврилюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.