Акцент Газета

Подяка буває різною. Як франківці готуються до Дня вчителя

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Традиційно в першу неділю жовтня вчителі відзначають своє професійне свято. Школярі вітають педагогів напередодні – у п’ятницю. Тема подарунків вчителям завжди викликала багато дискусій. вчителя

Тож «Репортер» вирішив розібратись: це спосіб батьків подякувати педагогам з невеликою зарплатою чи ганебна традиція, яка прищеплює дітям толерантність до корупції?

Три категорії

Аби зібрати якнайбільше думок, ми вирішили провести опитування у Facebook. Поставили просте запитання: скільки ви готові витратити на подарунок вчителю, і що це має бути за подарунок? В результаті отримали купу обурливих коментарів і навіть звинувачення у закликах до корупції. Але не тільки…

Отже, франківці, як з’ясувалося, умовно діляться на три категорії. Одні кричать, що вітати вчителів взагалі не варто, бо то корупція. Другі кажуть, квіти й цукерки мусять бути, бо це подяка. Треті – мовчки здають гроші на подарунки, бо ж так заведено.

«Ми будемо дарувати квіти, каву і коробку цукерок. Це особисто, а загально від класу – ніхто нічого не хоче купувати. Ніхто не здає гроші. Вважаю, вчитель заслуговує на маленький, хоча б простий подарунок. То не є хабарем, бо нервів йде дуже багато на дітей», – говорить Йордана Якимечко.

Треба дякувати. У Франківську почали відзначати День вчителя (ФОТО)

«Не потрібно дороговартісних подарунків. Хіба вчителі вимагають? А от на повагу і хоча б на привітальну листівку, повірте, будь-який вчитель заслуговує! Те,що вчителі роблять для наших чад – набагато цінніше, ніж нам здається», – каже Оксана Гах.

За булінг у школах штрафуватимуть учнів і вчителів

«Подарунок для вчителя від класу – це пережитки «совка». Також потрібно враховувати і те, що в класах є діти з різних сімей. Для деяких навіть незначна сума не є зайвою», – переконана Лідія Ідак.

А от у школі № 17, та й не тільки в ній, квітами і цукерками батьки вирішили не обмежуватись.

«У нашому класі батьківський комітет вирішив збирати по 100 гривень з учня, – розповідає Марія Загурська. – Особисто я ці гроші здавати не буду. Для дитячих заходів я здам без проб­лем, та коли стоїть питання про подарунки і збори грошей такого масштабу – пас».

У Франківську вчителів інформатики вчили робототехніки (ФОТО)

Невмирущий «совок»

Хоча більшість франківців у соцмережах активно виступає проти дорогих подарунків, на практиці воно геть по-іншому. А корінь зла – батьківські комітети, які роками збирають гроші на «привітання» вчителів. Аргументи в них вічні – низькі зарплати освітян і стресова робота.

«Дуже часто в наших школах вчителів вітають батьки, а діти взагалі не в курсі, що то за свято, – говорить голова громадської організації «Мами Прикарпаття» Мар’яна Вершиніна. – Відверто кажучи, батьківські комітети самі ініціюють збір коштів на подарунки вчителям. Але в різних школах і садках це відбувається по-різному. Десь обмежуються букетом квітів і коробкою цукерок, а десь це переростає в купівлю подарункових сертифікатів у спа-салони, фітнес-клуби, ювелірні магазини. Особисто я вважаю, що квіти та листівки від дітей – це коректні подарунки».

Криваві малюнки — кривавий напад. Чому восьмикласник з Калуша поранив ножицями вчительку (ВІДЕО)

Якщо батьківський комітет «ручний», то вчитель може ненав’язливо натякнути, який подарунок хотів би отримати, голові комітету, а той вже донесе побажання класного керівника до інших.

Замовлення іноді бувають й досить вартісними. Також не рідкість вручення конверту із певною сумою грошей. Зміст конверту залежить від «елітності» школи, про це всі знають але воліють не розповідати подробиць.

Однак, за словами Вершиніної, вчителі інколи відмовляються від подарунків і не приймають навіть квіти.

«В першу чергу департамент освіти має проводити інформаційну роботу з батьками і пояснювати, що дарувати дорогі подарунки просто неетично, – говорить Мар’яна Вершиніна. – Насправді вчителя можна привітати теплим словом, написаним твором, власноруч зробленою листівкою. Тобто це має бути щось таке, аби вчитель розумів, що цей подарунок – результат його роботи. Та, на жаль, трапляються випадки, коли вчителі самі ініціюють собі свято, а потім кажуть: «А що такого? Ми просто попросили, аби нам принесли торт, каву і квіти. Це ж день вчителя —це нормально». Так не повинно бути».

Вчителі-пенсіонери працюватимуть за контрактом (ВІДЕО)

«Коли я був головою ради батьківського самоврядування, я був категорично проти матеріальних подарунків, – каже голова Асоціації піклувальних рад Івано-Франківська Петро Хмельовський. – В першу чергу це радянський підхід, який принижує вчителя. По-друге, батьки не мають міри. Одні дарують книжку, а інші – скидаються на щось дуже дороге. Без сумніву, вчителя потрібно вітати, бо це людина, з якою проводиш більшість свого часу. І робити це, думаю, мали б самі діти, зробивши подарунок своїми руками, який би залишився вчителю на пам’ять. Щодо батьків, то від них достатньо подяки і букету квітів. Але не всі це розуміють. А ще є батьки, які не мають де діти гроші і хочуть випендритися перед вчителем, аби він краще ставився до їхньої дитини».

Головне – повага

На щастя, більшість сучасних вчителів теж не в захваті від одарювань. Для них є образливим та принизливим цей «аукціон батьківської щедрості». Деякі з них навіть заздалегідь повідомляють батьків, що ані подарунків, ані «законвертованих» грошей не приймають.

«Всі цукерки, що мені раптом з якогось дива принесуть батьки чи діти, я в ту ж мить розпаковую і ми разом їх споживаємо, – розповідає вчитель гімназії № 1 Володимир Половський. – Листівки-вітання складаю на полицю, через місяць-два – в ящик. Квіти, що рідко буває, ставлю у вазу чи несу до пам’ятника Шевченку. Гроші не приймаю, «носії» – в довічний бан, без наслідків для дитини. А загалом, що заважає купити букетик і привітати вчительку просто так? І квіти у не святкові дні – дешевші».

На Прикарпатті вчителька біля школи побила однокласницю на очах у її дітей

«Якщо маєте бажання привітати педагога, то можете це зробити за допомогою теплих слів, – каже вчителька школи № 13 Неля Курліщук. – Створюючи ситуації, де вчитель виглядає хабарником, ви принижуєте його. Так, я погоджуюсь з тим, що люди є різні, і це не залежить від фаху. Комусь подобається матеріальна увага, проте не всім…. Не треба витрачати гроші, якщо ви цього не хочете. Будьте грамотні у сімейному бюджеті! І тоді не буде дивних закидів. Повірте, діти – найважливіше, що ми маємо, потрібно думати про їхнє майбутнє. А ми, вчителі, будем вдячні за усмішку та хорошу співпрацю у вихованні наших школяриків».

З юридичної точки зору забороняти дарунки некоректно, бо це є сфера особистих відносин.

Але й змушувати здавати гроші на подарунок вчителю ніхто не має права. Навіть якщо більшість батьків зголосилися придбати разом подарунок, а меншість проти, то голові батьківського комітету слід пам’ятати – примусове стягнення грошей кваліфікується вже як вимагання і навіть підпадає під статтю 189 Кримінального кодексу.

У Франківську в Католицькій школі учні з вчителями влаштували танцювальне шоу (ФОТО)

І в будь-якому разі вчителям потрібно знати, що вони не можуть приймати подарунки, вартість яких перевищує прожитковий мінімум (1700 грн). А сумарна вартість подарунків за рік не має бути більшою, ніж подвійний прожитковий мінімум.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Comments are closed.