Афіша

У Франківську відкрили виставку “Комунізм=Рашизм” (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У четвер, 27 квітня, у центрі Івано-Франківська відкрили виставку “Комунізм=Рашизм”.

Її мета – показати паралелі між звірствами радянської влади та сучасної російської армії, пише Репортер.

У Франківську відкрили виставку "Комунізм=Рашизм"
Виставку відкрили на вулиці Дмитра Вітовського

Всього на вулиці Дмитра Вітовського (між скверами Адама Міцкевича й Руської трійці) розмістили вісім стендів. На них – 15 історій. З одного боку історія українською, з іншого – англійською. Розробив виставку Галузевий державний архів Українського інституту національної пам’яті.

Ідея виставки народилась у перші місяці війни у 2022 році. Як тільки почали надходити перші повідомлення з Бучі, Ірпеня про звірства, які там чинили російські військові, ми – історики, фахівці в царині документів репресивних органів – не могли не помітити відкритих паралелей між цими діями й тим, що чинила комуністична влада у 1930 роках і після Другої світової війни, – розповідає завідувачка відділу галузевого національного архіву Українського інститут національної пам’яті Світлана Старовойт.

Світлана Старовой, Інститут національної пам'яті
Виставку у Франківську представила Світлана Старовойт

Практично всі герої виставки трагічно загинули від рук росіян – тодішніх чи теперішніх. Єдиний, хто вижив, – мер Мелітополя Іван Федоров.

Ще один стенд присвячений українській художниці, шестидесятниці Любові Панченко. Вона жила в Ірпені, – розповідає Світлана Старовойт. – Після обстрілу сусід прийшов її провідати і знайшов її в дуже поганому стані – бо вона самотня людина, яка не мала доступу до продуктів, підтримки. Після деокупації її перевезли в лікарню, але врятувати не вдалося. Вона залишила після себе цікаву художню спадщину, тому ми вирішили присвятити їй один зі стендів.

Любов Панченко, виставка Франківськ
Одна з історій присвячена художниці Любові Панченко

Виставку вперше презентували на Михайлівській площі у червні 2022 року. Після Києва стенди помандрували містами України, починаючи з Чернігова й області. Івано-Франківськ – двадцяте місто, де представили виставку. Далі вона помандрує або по області – в Калуш чи Коломию – або в сусідні регіони.

Історія повторюється

За словами директора музею національно-визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослава Коретчука, історія повторюється, і важливо не забувати, на що здатний північно-східний сусід України.

Як історик скажу: я знаходжу десятки паралелей, – каже Ярослав Коретчук. – Візьмемо події в Бучі й нашу околицю Дем’янів Лаз – це розстріли мирних людей, яких вбили лише за те, що вони хотіли жити у власній державі – або за синьо-жовтий прапор вдома. Ми обрали це місце – найбільш прохідну частину центру, щоб якомога більше мешканців побачили виставку й задумалися.

Виставку про рашизм відкрили у Франківську

Юлія Івасюта, студентка другого курсу історичного факультету ПНУ, каже: не могла не прийти на виставку, адже саме пише курсову роботу на схожу тему.

Треба, щоб люди пам’ятали катів свого народу, жахи, які вони принесли, – говорить Юлія Івасюта. – На виставці представлені архівні документи, тож дуже добре, що франківці можуть ознайомитися з ними хоча б у такій формі. Дуже важливо, що зараз ця тема піднімається і люди можуть побачити, що історія – циклічна.

Виставка пробуде в Івано-Франківську до 16 травня.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.