Статті

Давайте перевіримо. Євроколія, концтабори, виїзд хлопців за кордон – шукаємо фейки

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«Репортер», спільно з каналом 402 і радіо «Західний полюс» продовжує проєкт «Давайте перевіримо». У рамках проєкту наші журналісти перевіряють новини, які активно обговорюють у соцмережах – правда це чи фейки.

Спочатку ми запитали франківців онлайн та на вулицях міста, що вони думають про кожну із запропонованих новин. А потім попросили експертів роз’яснити, які з них правдиві, а які ні, пише Репортер.

Давайте перевіримо. Фейки

Росія з 1 квітня буде головувати в Радбезі ООН

Перша новина спочатку здається неймовірною: після того, як країна уже понад рік веде жорстоку агресивну війну, як вона може відповідати за безпекову ситуацію у світі? Втім, на жаль, новина є правдивою. З 1 квітня російська федерація посяде місце голови в Раді безпеки ООН до 1 травня. У травні її змінить Швейцарія. А зараз, у березні, головує Мозамбік.

Читайте: Давайте перевіримо. Автобус за євро, впізнайте пораненого – де вам брешуть

Як пояснюють в Українській гельсінській спілці з прав людини, головування у Радбезі значним чином не впливає ні на що. Але сам факт, зрозуміло, викликає обурення в українців.

Серед опитаних «Репортером» у Facebook, лише 16% вирішили, що ця новина – фейк. А от на Instagram «Західного полюсу» більшість підписників вважає, що це неправда. У 402 каналу більше опитаних відповіло правильно, але розрив невеликий. Загалом, серед опитаних у соцмережах, 77% опитаних вважають новину фейковою. Серед опитаних журналістами з каналу 402 на вулиці більшість франківців також не повірили в таку інформацію.

Усе позитивне, пов’язане з росією, ми сприймаємо з недовірою, – говорить медіаексперт Олександр Гороховський. – Ми настільки звикли, що читаємо про їхні втрати, негаразди у війську, різні інтриги у владі, санкції, які душать росію все дужче і дужче. А тут бачимо, що вона буде головувати в такій потужній міжнародній структурі. Тому нам здається, що це схоже на вкид пропаганди. Ми, напевно, лише зараз знайомимося з такими нюансами: що є Радбез, є головування – цей механізм пересічним громадянам не дуже відомий.

За словами медіаексперта, скоріш за все, країна-агресор таки отримає цю роль у квітні. Можливо, будуть якісь протестні перформанси від певних країн, як от ігнорування запитів росії. Але юридично вона таки очолить інституцію.

Хлопців віком до 18 років не випускатимуть з країни

А ось ця новина є фейковою. Насправді кілька днів у мережі поширювали документ – нібито зміни до наказу від Західного регіонального управління прикордонної служби України. У псевдодокументі йдеться про наказ «обмежити виїзд за межі України неповнолітнім громадянам України чоловічої статі у віці від 15 до 18 років, за винятком виїзду для проходження лікування, на навчання в закордонні навчальні заклади та для відвідання близьких родичів, які постійно проживають в іноземних державах, за умови пред’явлення відповідних підтверджуючих документів».

Виїзд за кордон - російські фейки

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомив, що Державна прикордонна служба спростувала цю інформацію.

Підробка оформлена недбало – «документ» містить значну кількість помилок, зокрема, русизми, – кажуть у Центрі стратегічних комунікацій. – Насправді, при оформленні осіб на виїзд за кордон, прикордонники керуються постановою Кабміну №57. Обмеження щодо виїзду під час дії правового режиму воєнного стану стосуються чоловіків віком 18-60 років. Але і для цієї категорії є винятки.

Серед опитаних «Репортером» 32% правильно визначили, що ця новина є фейковою. На Instagram думки опитаних розділилися, але більшість таки обрали правильно. Мешканці на вулицях міста теж давали різні відповіді, але загалом найчастіше не велися на такі фейки.

В Івано-Франківську грають у повстанську мафію

Ця новина правдива: в Івано-Франківському обласному музеї визвольної боротьби імені Степана Бандери час від часу справді грають у «Криївку». Зіграти у повстанську мафію кличуть всіх охочих на Тарнавського, 22. Вхід – добровільний внесок на ЗСУ.

Це інтелектуальна гра, створена Молодим Народним Рухом, як українська альтернатива відомій грі «Мафія». Гру нам подарував Український інститут національної пам’яті і ми неодноразово випробували її на собі, – повідомляють у музеї.

Головні дійові особи: звичайні упівці, кум, голова СБ УПА та НКВД-исти, які прагнуть знищити упівців. Для «Криївки» розроблені спеціальні ігрові карти.

Повстанська мафія у Франківську

Більшість опитаних в інтернеті повірили в цю новину. На Facebook її назвали фейком лише 8% людей, на Instagram відрив не такий великий, але з перевагою до правильної відповіді. А ті, кого опитували на вулицях містах, навпаки, переважно засумнівалися в такій новині.

Україна збудує концентраційні табори для полонених росіян

Це – фейк і за ним стоять росіяни. Кремлівські ЗМІ та Telegram-канали масово поширили новини із заголовками «Україна збудує концентраційні табори для росіян», «Верховна Рада готує «закон» про відправку російських військових до трудових таборів». Поширилась новина і в українських групах.

Разом з новиною поширюють коротке відео з національного телемарафону, де український громадський діяч Дмитро Корчинський, розповідає, що люди з окупованих територій після їхнього звільнення повинні пройти перевірку у фільтраційних таборах. Підпис до сюжету «підтверджує», що йдеться про табори для полонених росіян.

Концтабори для полонених - російські фейки

Як розібрався Укрінформ, відео з Дмитром Корчинським взяли з його інтерв’ю проросійському каналу «112», який належав державному зраднику Віктору Медведчуку. Оригінальне відео датоване груднем 2017 року.

На старий уривок інтерв’ю наклали логотип «Єдині новини» та «1+1 марафон». Але стиль і оформлення «рухомого рядка» на темно-синьому фоні використовується в оформленні телеканалу «Рада», а не «1+1».

Звісно, на офіційному сайті Верховної Ради немає жодного законопроєкту, який запроваджував би для військовополонених росіян трудові чи концентраційні табори. Для полонених окупантів в Україні створений спеціальний табір, де вони живуть та працюють, їх годують, надають необхідну медичну допомогу. Крім того, за роботу вони навіть отримують гроші.

Пропаганда бере за основу реальні висловлювання і доповнює їх фейковими фактами. Тоді поширює: «Дивіться, в Україні говорять про концентраційні табори», – каже Олександр Гороховський. – Маніпуляція в тому, що Дмитро Корчинський – це просто громадянин, який не впливає ні на що, а вони прирівнюють його до позиції держави. Пересічним росіянам запам’ятається саме цей клікбейтний заголовок, вони не будуть розбиратися, хто такий Корчинський і за що він відповідає в Україні.

Серед опитаних «Репортером» найбільше – 35% – визначили цю новину як фейк. Так само вважає аудиторія «Західного полюсу» і каналу 402. Загалом 71,5% тих, хто голосував в інтернеті дали правильну відповідь. Перехожі в середмісті ще більше порадували критичним мисленням: майже ніхто не повівся на фейки. Кажуть: українці занадто добрі, щоб таке робити.

За словами Олександра Гороховського, вкид про концтабори розрахований на різну аудиторію.

Якщо ми говоримо про російську аудиторію, фейк закріплює картинку, що тут нацисти, фашисти, хочуть усіх повбивати, ненавидять росіян, – говорить медіаексперт. –  Якщо ми говоримо про вплив на людей на окупованих територіях, то тут дійсно є загрози. Люди там перебувають у стані «на межі»: є внутрішній тиск – «як я буду жити, коли повернусь». Тому вибити їх з емоційного балансу такими вкидами можливо. Крім того, є багато російських військових, які здаються в полон, і мобілізаційна військова машина Кремля намагається всіма можливими способами обмежити це. Тут і діє система залякування.

З Кракова до Франківська збудують євроколію

А оця новина є правдивою. Укрзалізниця справді планує збудувати кілька нових залізничних колій за європейським стандартом. Одну з них – з Кракова до Франківська, через Медику і Львів.

Аби збільшити кількість перевезень залізницею, Україна уже почала будувати першу ділянку євроколії з Рави-Руської та Гребенного. Це дозволить з’єднати Україну прямою залізничною гілкою з Варшавою. Від Рави-Руської залізниця пролягатиме до Львова.

Читайте: Херсон до і після. Журналістка Валентина Федорчук – про вісім місяців окупації та героїв міста

Більшість опитаних в Інтернеті на різних платформах правильно визначили, що новина – правдива. Так само й опитані на вулицях – майже всі вірять в майбутню євроколію і з нетерпінням її очікують.

У наступному матеріалі ми поговоримо про те, чи дійсно франківці просять назвати вулицю в Херсоні на честь Богдана Бандери та чи справді держава виплачуватиме кожному українцю по 9 тис грн.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.