Статті

Вулик змістів і взаємодопомоги. Як коломияни та приїжджі об’єдналися, аби стати сильнішими (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У Коломиї вже понад пів року працює соціальна ініціатива “Вулик змістів”. Нині її переймають у Кам’янці-Бузькій на Львівщині та Хмільнику на Вінниччині. Усе почалося з бажання надати людям, що шукали прихистку від війни, гідні умови для проживання. А нині “Вулик змістів” не лише закриває базові потреби ВПО, а й залучає їх до змін у громаді, пише Репортер.

"Вулик Змістів" новини Івано-Франківська

“Люди не повинні селитися будь-де”

“Вулик змістів” – це ініціатива киянина Віталія Охріменка та коломиянок Інни Колесник і Соломії Зінець. Зародилася вона з початком російського вторгнення, коли до Коломиї почали прибувати люди, яких треба було негайно селити.

Сама  назва – не випадкова, – пояснює комунікаційниця проєкту Олена Гелетюк. – Українці схожі з бджолами – працьовиті й нікого не чіпають, доки на них не попре. Основне завдання “Вулика” – допомогти людям-бджолам, які приїжджають в нові міста через війну, знайти гідне житло і нові змісти. 

Коломиянки Інна Колесник і Соломія Зінець працювали в міському центрі з поселення переселенців. Інна – як волонтерка, Соломія – як працівниця мерії. Екстрене поселення відбувалося через координацію місцевої влади, яка розгортала центри для переселенців при школах, садочках.

“Вулик” зародився з того, що до них потрапляли люди з маленькими дітьми, жінки після пологів… Ситуації були дуже складними. Були люди, які можуть перебитися в школах, а були ті, яким негайно потрібно було кудись заселитися. І були люди, готові їх прийняти, – розповідає Олена Гелетюк.

На початку коломияни приймали переселенців у свої домівки.

Надавали як цілі помешкання, так і окремі кімнати. Згодом, коли стало зрозуміло що ця війна надовго, виявилося, що люди не готові жити з незнайомцями по кілька місяців. Почали з’являтися пропозиції оренди.

До теми: 

Нитка за ниткою. Історія про людей, кікімори та коломийський поїзд

Разом із тим приїжджали люди, готові оплачувати житло. Вони не хотіли перебиватися в спортзалі чи іншому загальному просторі. Але була складність знайти помешкання самотужки.

 Людині, яка приїхала з дітьми, кішками, собаками, валізами, не зовсім зручно бігати й шукати рієлтора. Особливо, якщо вона приїхала серед ночі чи у вихідні. Комусь треба було займатися пошуком такого житла і мати відповідну базу. Тож ми почали таку базу напрацьовувати, – розповідає Інна Колесник, співкоординаторка “Вулика”.

Волонтери поширили інформацію, що існує база, в яку можна внести своє житло та сформували таблиці з різними можливостями поселення. Нині там є близько тисячі звернень від людей за пошуком житла.

Ми намагаємося забезпечити людей гідними умовами проживання. Це включає не лише базову потребу даху над головою. Люди, які втікали від війни, мали свої домівки, жили в нормальних умовах. Вони не повинні селитися будь-де, – говорить Інна Колесник.

Житло, бізнес, інтеграція

Остаточно ідея окремої соціальної ініціативи викристалізувалася після знайомства Інни та Соломії із Віталієм Охріменком, учасником громадської спілки “Мережа правового розвитку”. Він до Коломиї переїхав з сім’єю після повномасштабного вторгнення. Проблеми із пошуком житла як ВПО відчув на собі й запропонував створити спільний проєкт, який допомагав би переселенцям не лише із житлом, а й зі змістами для життя та розвитку на новому місці.

З самого початку “Вулик змістів” задумувався саме як соціальна ініціатива, аби її могла підхопити будь-яка громадська чи приватна організація, активіст чи влада. Але грошей від влади не беруть, жодних зборів не оголошують. “Вулик” існує завдяки грантовим проєктам.

Але ми не підпорядковуємося одному донору, ГО чи фонду. І ніхто конкретно не впливає на те як нам рухатися, як соти множити, куди розвиватися. Нам було важливо зберегти таку незалежність ініціативи, – говорить Олена Гелетюк.

У Коломиї найбільшим реалізатором ініціативи “Вулик змістів” є ГО “Трикутник”. Також серед партнерів – Space UP, ДОМ 48.24, “Стан”, “Коломийський молодіжний простір” як підрозділ міської ради. Все переплітається на одній платформі.

За день-два після того, як людина знайшла гідне житло, вона приходить з наступним запитом – де знайти хороший садочок, школу, няню, лікаря, – каже Інна Колесник. – Тож ми хотіли створити комфортне місце, де можна отримати відповідь на всі ці питання. Ми почали формувати осередок для ВПО чи людей що втікають від важких обставин, де їм нададуть захист і пораду у різних напрямах.

"Вулик змістів" взявся за облаштування власного шелтеру

Можливість релокації для бізнесу надає держава. Але у “Вулику змістів” можуть роз’яснити як релокація відбувається, куди звертатися, за власний кошт це робити чи ні. А за потреби нададуть і супровід. 

Наразі ми тісно співпрацюємо із релокованими підприємцями з Краматорська, які займаються виготовленням ножів. Власник перевіз своє обладнання. Вони до нас зверталися, коли вирішили придбати тут житло. Також через “Вулик змістів” до них долучаються місцеві працівники. Це якраз і є та інтеграція ВПО, на яку спрямована діяльність “Вулика змістів, – каже Інна Колесник.

Нині у “Вулику змістів” допомагають із поселенням як до безплатного, так і до орендованого житла.

Адміністратори ініціативи працюють на гарячій лінії та приймають запити від тих, хто потребує житла, й від тих, хто готовий його надати.

Читайте також: 

Довга дорога. У Коломиї родина з Маріуполя відкрила шаурмечну (ФОТО)

Гаряча лінія створена у співпраці з місцевою владою і доступна по всій Україні. На неї можуть телефонувати й ті, хто лише планує переїзд та завчасно шукає, де можна поселитися.

Якщо в першу хвилю приїзду людей, місцеві були готові жертвувати всім, виїхати зі своєї хати, тіснитися у батьків, родичів, то так уже не є. Хоча приїжджих людей поменшало, загалом житла катастрофічно не вистачає, – каже Оленка Гелетюк.

До 24 лютого в Коломиї можна було знайти житло за 4-5 тис грн, а тепер воно обійдеться у 8-10 тис. Інна Колесник каже, що у “Вулику змістів” зокрема працюють і над тим, аби убезпечити ВПО від різних маніпуляцій щодо цін чи спекуляцій щодо знищеного майна, дискримінацій.

До теми:

Сухі супи для фронту. Як «Коломийські борщі» годують захисників та дають роботу місцевим (ФОТО)

Відстоювати свої права завжди варто. Якщо укладати договори, супроводжувати ВПО на інтерв’ю, можна протидіяти цим маніпуляціям, – говорить Інна Колесник. – Для висвітлення кричущих випадків ми навіть залучали медіа. І коли є кому їх захистити й постояти за них, то це розправляє крила і допомагає краще інтегруватися, зрозуміти, що ти не один.

 “Вулик” об’єднує потреби та можливості

Нині “Вулик змістів” має різні напрями допомоги – соти. Якщо є потреба у психологічній, юридичній підтримці, потрібна допомога з пошуком житла чи ви готові його надати, то з усіма цими питаннями можна звернутися у “Вулик змістів”. Усі запити та можливості координуються через гарячу лінію.

"Вулик змістів" гуманітарна допомога

Наприклад, є гуманітарна сота – банк меблів та техніки. Якщо виникає потреба, людина може звернутися до адміністраторів “Вулика”. Ті формують запити, передають в комунікаційний відділ, який створює публікації на Facebook, в Instagram, у місцевих волонтерських чатах у Telegram. Якщо хтось із місцевих готовий віддати чи продати необхідне – меблі, дрова, теплі пледи чи будь-що інше, теж телефонує адміністраторам.

Ми не маємо складу із мікрохвильовками й пралками. Але буває, люди готові купити за помірну суму і якщо є хтось, готовий продати за помірну суму, телефонують нашим адміністраторам, – говорить Олена Гелетюк. – Ми так холодильники шукали й іншу техніку. У нас є координатор банку меблів, який займається ще й доставлянням цього.

Банк техніки і меблів

Також у “Вулику” запустили соту працевлаштування, яка активно працює і має перші успішні кейси.

Працюють в ньому дві Олени – з Києва і Чернігова. Вони довго вивчали ринок, працювали зі спеціалістами центру зайнятості міської ради, вивчали запити місцевих підприємців, ходили до них на інтерв’ю щодо того, які є вакансії та зарплати.

У соцмережах ініціативи тепер щотижня виходить публікація з переліком актуальних вакансій. Якщо ви шукаєте роботу чи працівників, можна звернутися на гарячу лінію “Вулика”. Навіть якщо у переліку вакансій немає вашої спеціальності, можна звернутися із запитом і його спробують задовольнити. Наразі вже кілька людей знайшли роботу в рамках цієї соти. 

Окремий напрям роботи – інформування. В ефірі місцевої ТРК звучить соціальна реклама від “Вулика”, Інна Колесник ходить на телеефіри надавати юридичні консультації, де розповідає і про діяльність ініціативи.

По місту розміщені сітілайти з QR-кодами, що ведуть на анкету, яку можна заповнити, якщо ви шукаєте житло чи надаєте. На залізничному вокзалі сітілайт містить інформацію про те, куди можна звернутися, якщо ви тільки приїхали. На зупинках, в автобусах, партнерських магазинах і закладах є друковані матеріали, з яких люди можуть дізнатися базову інформацію про “Вулик змістів”.

 Ми можемо з впевненістю сказати, що люди, які пройшли через “Вулик змістів”, точно пройшли через поселення, працевлаштування, консультування телефоном з різних питань, гуманітарних зокрема. Зараз у нас працює ще напрям вакансій – люди можуть знайти й реалізувати тут себе. Навіть по новому, – каже Олена Гелетюк.

Будівництво власного притулку

Нині “Вулик змістів” взявся і до створення власного притулку, куди вже зовсім скоро зможуть поселити людей. Це – комунальне приміщення занедбаного дитячого садочка. Нині бюджет його реновації вже перевалив за 5 мільйонів.

"Вулик змістів" облаштовує колишній дитсадок для ВПО

Інна Колесник розповідає, що за обсягом робіт, це як повноцінне будівництво. У садку переплановують приміщення, замінюють вікна, встановлюють сантехніку. Планують оснастити його сучасним обладнанням. Роботи сподіваються завершити у грудні.

Якоїсь черги чи відбору на поселення не планують. Орієнтуватимуться на те, наскільки нагальною є потреба у житлі. Разом із тим, від кожного майбутнього мешканця прихистку очікують відкритості й активної залученості в життя громади.

 У шелтері люди зможуть не просто жити, а й проводити час. Ми мотивуватимемо їх інтегруватися в місцеву спільноту, аби це не було пасивне проживання. Ми хочемо залучати їх до  волонтерства, – каже Інна Колесник.

Вже нині в команді “Вулика” активно працюють ті, хто вимушено переїхали до Коломиї через війну. Наприклад, Олена Потієнко, тренерка і розробниця сервіс-дизайну, напрацьовувала з місцевим та релокованим бізнесом точки дотику і напрями роботи щодо інтеграції ВПО. Так з’явилася ідея надавати супровід під час пошуку роботи на етапах від звернення, написання резюме, проходження співбесід, надання консультацій, до виявлення потреби перекваліфікації.

Адвокатка із Харкова Людмила Третьякова долучилася до напрямку юридично-правової допомоги. Вона веде супровід в судових провадженнях. Має вже кілька кейсів.

Волонтери долучаються до організації тренінгів, заходів і на певний період теж стають частиною команди, – каже Інна. – Є база тих, хто звертається до “Вулика змістів” із певним запитом. Якщо попередньо вони погодилися долучатися, то наші адміністратори їх обдзвонюють. Стараємося напрацьовувати таку базу, бо це теж комунікація. 

"Вулик Змістів" працює в Коломиї, Хмільнику і Кам'янці Бузькій

 Нині представництва “Вулика” з’являються і в інших містах. Ініціатива вже працює також у Кам’янці-Бузькій Львівської області та Хмільнику Вінницької області. 

Впроваджують її у своїх громадах члени мережі правового розвитку.

З самого початку “Вулик змістів” задумувався саме як соціальна ініціатива, аби її міг підхопити будь-хто – організація, громадський активіст, приватна організація чи влада, хто розділяє цілі, мету і принципи “Вулика, – говорить Інна.

Авторка: Ольга Суровська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.