Бренд жіночого одягу Framiore існує у Франківську з 2018 року. З перших місяців роботи він почав завойовувати серця жінок на виставках України та Європи. Локальне виробництво зі свідомим підходом та власною філософією крок за кроком йде до великих цілей. Коли в країну прийшла велика війна, взялися закривати потреби військових. Нині бренд потрохи повертається до представництва України в Європі.
Засновниця бренду Framiore Наталя Найда розповіла Репортеру, як виробництво жіночого одягу показує світу, що українці не лише боронять свободу, а й роблять якісний конкурентний продукт.
Купувати, аби закохатися
Колекції Framiore натхненні етнічною мусульманською меншиною уйгурами, в’єтнамською народністю хмонги та модернізмом. А ще щоразу, купуючи річ з карпатської колекції, клієнти допомагають висадити п’ять дерев.
Це однотонні сорочки, штани, сукні, спідниці, футболки, светри з простими силуетами та оригінальним кроєм. Їх можна носити як на щодень, так і для особливих подій.
Наші речі дуже прості. Ніде не написано, що вони коштують кілька тисяч гривень. Звично, якщо жінка купує дорогу річ відомого бренду, то платить гроші за логотип, який вказує на бренд і на вартість, – говорить Наталя Найда. – У нашому випадку на сукні не буде жодної впізнаваної бірки. Але це супер зручний одяг, приємний до тіла. Він для жінки, яка вдягається для себе і кайфує від себе.
Думаю, за десятки років силует Framiore буде впізнаватися чи тканиною чи стилем. І для людей це теж стане ознакою приналежності до якогось клубу. Але це про виховання споживача.
Читайте також: Оля та її кози. Як колишня донеччанка допомагає переселенцям у Лисці (ФОТО)
Бренд Framiore націлений на сталість і свідоме споживання. На виробництві використовують дорогі сертифіковані матеріали, які переробляються. Речі шиють під замовлення, а кількість колекцій – далека від світу швидкої моди.
Кожен виробник сам приймає рішення, що для нього означає бути сталим: скоротити кількість викидів, відходів, менше споживати світла чи використовувати світло лише від сонячних панелей, – каже Наталя Найда. – Мені хочеться до 2025 року перевести виробництво Framoire лише на сонячну енергію. Але для цього спершу треба виміряти, що ми робимо зараз – скільки викидів є, скільки використовуємо світла, який карбоновий слід залишаємо. Таке дослідження коштує дорого.
Хоча серед клієнток бренду є як українки, так і жінки з усього світу, переважають все ж європейки. Зокрема й через те, що тема сталості їм є ближчою. Ще одним фактором, чому не так багато українок обирають Framiore, є ціна.
Звичайно, поки сталість буде коштувати дорожче, люди обиратимуть не її. Тому ще одним нашим завданням є зробити її доступною. У Європі спеціальні державні програми покривають частину собівартості. Так держава спонукає сталі бренди продовжувати бути сталими, бо це важко й дорого, – розповідає засновниця бренду. – Якщо половину вартості покриває фонд, то я можу продати сукню не за 7000 грн, а за 3500. Таким чином ми виховуємо покупця. Люди мають купувати, аби закохатись у ці речі.
Просто, зручно, свідомо
Жінка Framiore – це свідома жінка, яка вдягається для себе. Вона читає етикетку не тільки, купуючи продукти в магазині, а й дивиться на етикетку на одязі. Нашому бренду цікаво виховувати спільноту саме таких жінок. Нині завдяки підтримці експертизи, менторства через європейські гранти та конкурси ми співтворимо цю історію свідомого споживання, – говорить Наталя Найда.
Нині вона з командою працює над можливістю створення на сайті Framiore конструктора. З його допомогою жінка могла б сконструювати свою ідеальну базову річ – білу сорочку, чорні штани чи класичну сукню. Зокрема, обрати тканину, комір, планшетку, рукави, довжину. Змодельована таким чином річ буде на 10-15 євро дорожчою.
Ми почали досліджувати, чого хоче жінка Framiore. Перша потреба є простою – жінка хоче платтячко, в якому вона виглядатиме і почуватиметься красивою. Друга потреба – аби було зручно, – говорить Наталя. – Ти сама дизайниш сорочку. Конструктор показує, що в тебе вийшло. І коли створюєш річ під себе, ти емоційно стаєш ближчою до неї. Тоді і ймовірність відмови від замовлення буде мінімальною.
До теми: Далеко від дому. Як українки у Європі рятуються від війни (ФОТО)
Наталя Найда пояснює, що через звичку закордонних клієнтів замовити – поміряти – повернути, українським брендам складно продавати за кордон через власні сайти, не маючи там складу. Доставка за кордон займає час і коштує недешево. А при поверненні замовлення, потрібно оплатити й зворотну доставку. У такому разі заробляє хіба фірма-перевізник.
Я радію кожній жінці, яка замовляє у нас з Європи. Я перечитую ці замовлення і радію, що всі зірки зійшлися, – каже Наталя Найда. – Робити класний продукт – це must. Робити його свідомо і притомно – це теж must. Але тепер треба робити його ще й цікаво та інтерактивно. Бо ж одягу у світі повно. Але ми можемо створити новий досвід. Це не про частку ринку, це про сотні одиниць в місяць, але це те, що лягає на нашу концепцію.
Розробка і впровадження такого інструменту вимагає нових фахівців у команді, нових компетенцій, а разом з цим і значних інвестицій. Аби знайти інвесторів і привезти гроші у Франківськ, Наталя Найда мала їхати на міжнародну конференцію SXSW 2022 в Остіні (Техас, США).
Framiore відібрали до складу національної делегації з-поміж 70 українських стартапів. Але через початок повномасштабного вторгнення Наталя Найда відмовилася від поїздки.
Ми будемо шукати інвестиції. Головне тут – правильно оцінити свої сили й дати на це достатньо часу. Framiore для мене не про гроші й це точно не те, що можу собі дозволити. Це наш свідомий вибір, – каже Найда. – Вірю, що наше життя роблять маленькі щоденні кроки. Мене надихає мудрість фермера, який не візьме більше землі, ніж може обробити. Мені подобається так будувати компанію, коли мені не треба забагато.
Підтримка і зв’язки
У перший тиждень війни, оговтавшись від першого шоку, команда Framiore повернулася на виробництво, аби шити спальники для військових. Так без упину пропрацювали місяць. Розкрій та матеріали роздали невеликим місцевим цехам, які теж долучилися до роботи. Приходили допомагати й кияни-переселенці зі швейним досвідом.
Завдяки людям, які купували одяг Framiore, аби просто підтримати бренд, була можливість закупити матеріали.
Більшість наших клієнток, коли почалася війна, просто писали листи підтримки: ми сподіваємося, що з вами і з вашими рідними все добре, ми з вами. Вони замовляли речі і писали в коментарях: відправите, коли матимете можливість, або – відшивати нічого не потрібно. Так вони підтримували те, що ми шиємо військовим спальники. Не організації чи уряди, а прості жінки пам’ятали про нас і купували наші речі, – розповідає Наталя Найда. – Ті зв’язки, що вибудувалися за ці роки у компанії Framiore з європейським ринком, стали зараз дуже видимими. Це ще одна складова нашого бренду. Я не усвідомлювала до кінця, наскільки важливим для України є брати участь у виставках, показувати, який продукт ми можемо створювати. І, напевно, має статися щось таке, як війна, на жаль, щоб усе невидиме стало видимим.
Нині до Framiore почали надходити запити від нових партнерів з-за кордону, які хочуть продавити одяг бренду у своїх містах. Відтак Наталя з командою взялися за організацію участі у pop-up (тимчасових) магазинах з українськими брендами в Парижі, Берліні, Амстердамі, Лондоні та Нью-Йорку.
Читайте також: І освітити, і приготувати. Як у Франківську жінки роблять окопні свічки для фронту (ФОТО)
Зараз Україна має фантастичну репутацію сміливого і спроможного народу. Крім того, стало модно підтримувати українське, підтримувати економіку країни, що бореться за свободу, – говорить Наталя Найда.
Наразі 80% потужностей бренду зайняті виробництвом речей для армії. Це пошиття спальників, аптечок і футболок. Але команда вирішила удвічі зменшити ці об’єми та повернутися до пошиття бренду Framiore.
Ми не великий цех, що закриває значні потреби передової. Ми – одні з тих, хто може робити іншу роботу для України з більшою користю. Нам просто треба прийняти це рішення, – каже Найда. – Ми чотири роки працювали над тим, щоб український продукт у Європі зайняв своє місце. І зараз буде неправильно не намагатися продавати. Мусимо зробити так, щоб наша економіка працювала. Я розумію, що не нашими силами. Але ми є частиною тих змін, які відбуваються.
Comments are closed.