Війна Люди Статті

Хвиля вже на порозі. Реанімації прикарпатських лікарень переповнені хворими на COVID-19

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Сьогодні Івано-Франківська область – в десятці областей з найвищою смертністю від COVID-19. Лікарні заповнені важкими хворими і знову готуються розгортати додаткові ліжка. А от за темпами вакцинації Прикарпаття досі у хвості, пише Репортер.

У реанімаціях нині 50 людей, з них 13 підключені до апаратів штучної вентиляції легень. Фото Юрія Рильчука
У лікарнях стає тісно

За даними департаменту охорони здоров’я ІФ ОДА, станом на вівторок, 28 вересня, від COVID-19 лікуються 2300 прикарпатців. З них 747 перебувають в стаціонарі, а решта – під наглядом сімейних лікарів. У реанімаціях нині 50 людей, з них 13 підключені до апаратів штучної вентиляції легень. Загалом киснево залежними є 55 % пацієнтів, що лікуються стаціонарно.

«Сьогодні зберігається тенденція до зростання добової кількості осіб, в яких діаг­ностовано коронавірусну хворобу. Щодня реєструється від 80 до 200 нових випадків, – каже начальник управління організації медичної допомоги населенню та медицини катастроф Володимир Дзьомбак. – За останню добу (27 вересня) захворіла 131 особа, госпіталізовано – 51. За минулий тиждень захворіли 1165 людей, це на 20 % більше в порівнянні з позаминулим тижнем. За вересень, станом на сьогодні, захворіли 3135 людей».

За словами головного санітарного лікаря області Руслана Савчука, нині люди потрап­ляють у лікарні із середнім ступенем важкос­ті, але ближче до важкого стану.

«Цими днями ми відправили 50 зразків матеріалу пацієнтів, які мають важкі форми, на виявлення штаму «Дельта». Це пацієнти з різних територіальних громад області, – розповідає Руслан Савчук. – Цей штам передається легко і швидше майже у 2,6 раза. Тобто людина інфікує більше людей, ніж класичний штам. Ми всіляко намагаємось унеможливлювати контакти інфікованих зі здоровими, оперативно проводимо епідемрозслідуванння нових випадків. Бо чим більше виявлено контактних осіб, тим швидше їм буде надана допомога. Та, на жаль, не всі нас хочуть почути».

Читайте також: Правильно крутити головою. Як у Франківську отримати паперовий і цифровий сертифікати про вакцинацію

Зараз на Прикарпатті розгорнуті 1306 ліжок, вони заповнені на 57,2 %. Найбільше зайнято в обласній інфекційній лікарні – 79,5 %, в Івано-Франківській ЦМКЛ – 75,9 %, у Косівській ЦРЛ – 69,6 %, в Коломийській інфекційній – 69 %, та в Івано-Франківській МКЛ № 1 – 60 %. Втім, якщо кількість хворих не зменшиться, то доведеться розгортати додаткові ліжка.

«Однозначно варто очікувати на погіршення ситуації. І в першу чергу це пов’язано з тим, що люди не хочуть вакцинуватись. Той відсоток вакцинованих, який ми маємо сьогодні, не допомагає створити колективний імунітет і захиститися, – говорить Володимир Дзьомбак. – Але ми до цього готові. Перш за все будуть розгортатися ліжка в тих закладах, які приймають COVID-хворих сьогодні, їх є 11. Також в нас є два заклади в резерві. Минулого разу в нас було близько 30 лікарень, які надавали допомогу хворим на коронавірус. Вони, в принципі, теж готові».

Зокрема, у Франківську до прийому хворих на COVID-19 готують гінекологічне відділення міського пологового – якщо хворих буде ще більше.

Діти теж хворіють

Як і раніше, сьогодні на коронавірус найбільше хворіють люди віком 50-69 років (38 %) та 30-49 років (37 %). Ще 11 % інфікованих – люди від 18 до 29 років. Та дедалі більше коронавірус діагностують серед дітей.

«Все частіше ми маємо нові випадки захворювань серед дітей шкільного віку – 8-12 років. Тобто діти теж почали активно хворіти, і ми розуміємо, що COVID помолодшав», – говорить Руслан Савчук.

Головний санітарний лікар Івано-Франківської області Руслан Савчук

За словами головного лікаря обласної дитячої лікарні Тараса Мельника, на сьогодні в закладі хворих дітей на COVID-19 немає. Втім, є 50 дітей з пневмонією.

«Було підтверджено COVID-19 у двох дітей, то ми їх відправили в інфекційну лікарню, – говорить Тарас Мельник. – Наразі маємо 50 з пневмоніями – це дуже багато, відділення переповнені. В нашій пульмонології є тільки 30 ліжок, тож довелося відкрити ще два відділи. Бо переважно це випадки середньої-тяжкості та тяжкі. Діти різного віку, але здебільшого – від шести місяців до трьох років. Поки всіх лікуємо, проблем нема».

Читайте також: Пора вакцинуватися. Які привілеї отримають щеплені від COVID-19 прикарпатці

До речі, в Україні дозволено вакцинувати дітей від 12 років препаратом Comirnaty / Pfizer-BioNTech. Але перед щепленням потрібно отримати довідку у педіатра або сімейного лікаря про те, що у дитини немає протипоказів до вакцинації.

«У мене сину в цьому році буде 16 років. Він хоче вакцинуватися. Протипоказів та хронічних хвороб у нього немає, тож ми з дружиною дамо дозвіл на щеплення», – каже Руслан Савчук.

На сьогодні в Івано-Франківські області є 430 вакцинованих дітей. З них 65 вже отримали дві дози вакцини. Загалом в області провакциновані 297 488 осіб – 9,06 %. Першу дозу отримали 174 742, другу – 122 746.

З’явилась панацея?

На фоні невтішної статистики є й позитивні новини – в Україні з’явилися інноваційні ліки проти коронавірусу. Американська благодійна організація Direct Relief надіслала 60 тисяч флаконів препаратів Bamlanivimab і Etesevimab на суму в 20 млн доларів. В МОЗ повідомили, що ліки вже розвезені в регіони. Втім, в обласному департаменті це ніяк не прокоментували.

«За моєю інформацією, область буквально цими днями отримала 650 флаконів, – каже Руслан Савчук. – Зараз ліки зберігаються на складі в рекомендованих температурних умовах. Невдовзі департамент має розподілити їх по тих закладах охорони здоров’я, де є найбільша потреба. Зокрема, це обласна інфекційна лікарня та центральна міська клінічна лікарня».

За його словами, лікарні зможуть використовувати препарати відповідно до оновленого протоколу «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)». А медики отримають чітку інструкцію про те, в яких саме випадках захворювання та як правильно їх застосовувати.

Читайте також: Не міняє й не вбиває. Все, що ви досі не знали про вакцинацію від Covid-19

«Ці препарати не будуть видаватися всім, – говорить Савчук. – Є легкі форми, де можна без них обійтися, аби не навантажувати організм додатковими лікарськими речовинами. Ймовірно, їх призначатимуть пацієнтам із середнім ступенем тяжкості перебігу хвороби, особливо якщо є ризик переходу у важку форму. Але рішення прийматиме безпосередньо лікар».

Сьогодні 55 % пацієнтів, що лікуються стаціонарно, є киснево залежними. Фото Юрія Рильчука

Інноваційні ліки діють безпосередньо на вірус, каже він. Препарат зв’язується зі спайковими білками вірусу, унеможливлює його проникнення у клітину та запобігає виникненню ускладнень. Відтак, вірус нейтралізується, а одужання прискорюються.

«В будь-якому випадку, вірус циркулює в організмі тиждень-два. І чим більше в організмі є цього вірусу, тим більше він вражає органів і систем. Ліки вірус локалізують, він завдає менше шкоди для організму і процес одужання відбувається швидше», – пояснює Руслан Савчук.

Окрім того, МОЗ вже нібито розподілив по регіонах 2784 флаконів противірусного препарату «Тоцилізумаб». Втім, скільки доз надійде чи вже надійшло на Прикарпаття, в обласному департаменті охорони здоров’я не кажуть.

Авторка: Ірина Гаврилюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.