Соціум Статті

Убитих множимо на десять: для чого та як на Прикарпатті відстрілюють тварин

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У 2020 році на Прикарпатті мисливці відстріляли близько 50 тисяч тварин.

Не завжди це відбувалося саме в сезон полювання і не завжди задля скорочення популяції. Під кулю потрапляли й олені благородні, і червонокнижні птахи, пише Репортер. Прикарпатті

На науковому підґрунті

«Прикарпаття у плані відстрілу тварин і мисливства не відрізняється від інших областей України, – говорить голова громадської організації «Еко-Галич» Володимир Бучко. – Найподібніша картина буде в принципі у всіх регіонах Карпат. Стосовно статистики, я завжди скептично до цього ставився, бо сам колишній мисливець. Знаю, що люди подають фіктивні дані про кількість відстріляних тварин, кількість популяції і все заради власної вигоди. Цифри можуть бути як завищені, так і занижені. А проконт­ролювати відстріл практично неможливо».

В Європі, за словами Бучка, тварин вбивають в десятки разів більше. Якщо у нас, наприклад, за рік застрелили 20-30 оленів благородних, то у світі ця цифра може коливатися в районі декількох тисяч. Але на це є причини.

«Усе ведеться на науковому підґрунті, а мисливське господарство на дуже високому рівні, – каже еколог. – Туди вкладаються великі гроші, все офіційно, відповідно відстріл приносить великий прибуток. М’ясо дикої тварини можна купити у звичайних магазинах, чого в нас, на жаль, немає. Зате «на чорну» дичину продають, а браконьєрство процвітає повним ходом. Коли пишуть, що застрелили 15 оленів, то цю цифру спокійно можна помножити на 10. І це тільки те, що стосується копитних. А мені, як орнітологу, окремо болить ситуація з птахами».

У Червону книгу Прикарпаття занесені 14 видів птахів. З них 13 – це мисливський вид, тобто на них немає заборони при відстрілі. У списку також є один вид голубів.

Читайте: Кажанячий випускний. Як франківців вчили не боятися маленьких бетменів (ФОТО)

«Цього року відстріляли декілька тисяч голубів, і я ніколи не повірю, що серед них не було жодного рідкісного, – каже Бучко. – Справа навіть не у відповідальності мисливців, а в низькому рівні їхніх знань щодо того чи іншого виду тварин. І така ситуація в цілій Україні. За життя жодного разу не чув, наприклад, щоб відкривали якісь кримінальні справи за відстріл червонокнижних качок. А якщо окремо говорити про те, як рахують тварин в угіддях, то це повний совок і радянські методи. Мисливці збираються, разом йдуть, наприклад, на ставок і «на око» рахують качок. Таким самим методом ходять полями й рахують зайців, орієнтуються часто тільки за слідами. Ну і пишуть тільки те, що змогли нарахувати».

Забагато, каже Бучко, вписати в статистику не можуть. А впишуть замало – для мисливців не відкриють сезон полювання. Нюансів є багато і не менше тих, хто хоче на цьому нажитися.

Читайте: Мисливці полюють, активісти протестують. На Прикарпатті почався сезон полювання

«Інколи полювання є гуманним, бо, наприклад, старому оленю легше померти від кулі в серце й не мучитися, ніж годинами терпіти роздирання вовків, – каже еколог. – Окрема тема – це скорочення популяції. Це потрібно робити, щоб у певній фауні не було впливу та домінації одного виду тварин над іншим. Наприклад, коли в Англії була сильна епідемія сказу лисиць, то їх там травили газом по норах. Це, звісно, не гуманно, але хто в нас буде займатись їх лікуванням чи усиплянням? Ці всі питання складні, а мисливці стріляють тварин заради розваги, якихось трофеїв, і ніхто не задумується над тим, що той чи інший вид може просто зникнути».

Мисливство – як забава

«На полювання ще з дитинства мене всюди разом з лісниками тягав тато, – говорить Андрій, мешканець Надвірної (прізвища просив не називати). – Відтоді щороку, практично щомісяця, ми збираємось на легенький відстріл, а коли офіційно відкривається сезон полювання, то йдемо на більшу здобич. Зазвичай ходимо на кабана або козулю. В колі мисливців є такий собі кодекс. Одне з правил – ніколи не хвалитися здобиччю, тобто вагою, а якщо це олень – то зізнаватися, що вбив його не в сезон – не можна взагалі».

За словами Андрія, років п’ять тому його тато з другом удвох пішли на полювання, планували на кабана. Але вгледіли оленя, що підійшов до однієї з кормушок. Чоловік не втримався і вбив тварину. Здобич запхали у стодолу, а потім планували потрошити.

 

«Але хтось побачив, як вони його везли, і через якийсь час до нас додому прийшли усі лісники, – каже чоловік. – Довелося з усіма ділитися, а після того на тата тримали зуб ще довший час. Бо, якщо на полювання йдуть усі, то без винятку».

На полювання, за його словами, беруть і собак. У їхній сім’ї це двоє фінських гончаків – Рей та Альфі. Їх виховували від маленьких, і ці пси жодного разу не пропустили похід до лісу.

«Собаки на полюванні дуже помічні, бо навіть беруть слід за вітром – взимку, а в інші пори року ідеально можуть вислідити по запаху та легко знаходять заячі нори, – говорить Андрій. – Ми з татом, наприклад, не в сезон полювання ходимо тільки на зайців, лисиць. Та й робимо тільки так, аби не забувати вміння постріляти. А от наші друзі без розбору стріляють усе, що на очі попадеться. Коли вже восени наступає сезон, то беремо ліцензії на відстріл, хоч це, відверто, ніхто не перевіряє».

Для полювання мисливцю необхідно отримати ліцензію саме під час настання мисливського сезону. Цей документ видається на відстріл обмеженої кількості тварин і дозволяє полювання на хутрову дичину, зокрема лисицю та вовка, повідомляє керівниця пресслужби обласного управління лісового та мисливського господарства Ірина Бабій.

Читайте також: Рятівники костелу в Городенці стали людьми тижня в «Репортері»

Вартість ліцензії за одну голову коштує від 200 до 8000 грн. Усе залежить від тварини, на яку полюють, та її віку.

* * *

Як йдеться в оприлюдненій інформації Держстату, на Прикарпатті за 2020 рік найбільше вполювали пернатої дичини. Таких нарахували 46 715 особин. Серед них найбільше відстріляли голубів – 15 251, диких качок – 13 970, лисок – 7 129 та перепілок – 4755. Окрім цього, торік вполювали 3 041 хутрового звіра: 2331 зайця-русака, 682 лисиці, 15 лисиць кам’яних і 13 вовків.

Також вбили 347 копитних тварин. Серед них найбільше козуль – 223, кабанів – 116. Окрім цього, вполювали вісім оленів благородних.

Автор: Богдан Мисюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.