Люди Статті

Рятівники костелу в Городенці стали людьми тижня в «Репортері»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Цього разу «Репортер» відзначає небайдужих мешканців Городенки, а саме прихожан храму Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці. За ініціативу, розуміння та свідомість.

Люди намагаються врятувати унікальну пам’ятку архітектури та зберегти її у тому вигляді, в якому вона їм дісталась. Тобто нічого не надбудувати, не добудувати, не змінити, як це часто у нас буває з пам’ятками. Ну, хоча б згадати найсвіжіший приклад – історичну будівлю готелю «Дністер» у Франківську.

Але зараз про інше. Отож, люди, не чекаючи допомоги від влади, об’єднались і самотужки роблять те, що треба, що їм болить – рятують історію.

Адже костел у Городенці побудований у 1740-1760 роках коштом графа Миколи Потоцького. Для роботи над храмом магнат привіз італійського архітектора Бернарда Меретина. Легендарний Йоган-Георг Пінзель зробив для костелу 33 скульптури.

На подвір’ї храму і нині є корінфська колона з гербом Потоцьких, а її верх прикрашає скульптура Діви Марії роботи Пінзеля.

Читайте також: Франківський готельєр Мирослав Бойко став «людиною тижня»

На жаль, у радянські часи костел стояв пусткою і руйнувався. Громаді його повернули 19 років, тому з того часу там відправляють Літургію. Парох і прихожани своїми силами зробили невеликий ремонт всередині храму. Замінили вікна, аби будівля не руйнувалася далі. Та найголовніше – робили все так, аби не нашкодити будівлі та жодній фресці.

Минулого року люди розпочали масштабніші роботи – з перекриття даху над костелом і монастирем.

За словами одного з активістів Назара Куцика, вже вдалося перекрити 580 квадратних метрів, тобто десь половину.

«Зараз працюємо над перекриттям другої частини даху, який не завершили минулого року, бо закінчилися кошти, – говорить Куцик. – Але цьогоріч трохи наколядували і вже купили дві машини пиломатеріалів, тож хочемо продовжити. Крім даху, треба поробити водовідводи, бо води йдуть під фундамент. Роботи є дуже багато».

Читайте також: Городенка рятує костел. Як громада самотужки ремонтує давній храм (ФОТО)

Також чоловік наголошує, що йдеться не про реставрацією, а про консервацію. Днями костел відвідали реставратори з Івано-Франківська, досліджували фрески на стінах. Фахова експертиза має дати відповідь, хто автор фресок та як їх можна відновити.

«Ми працюємо з фахівцями у будь-якій сфері, не лише з фресками, – уточнює Назар Куцик. – Коли робимо дах, радимося з архітекторами. На власний розсуд нічого не робимо. Знімаємо стару черепицю з даху, відчищаємо її від бруду, грибка та ставимо назад. Нічого нового не фантазуємо. Як було – так і ставимо».

За його словами, наразі робота біля храму триває постійно. Найбільше люду збирається у понеділок. Це парафіяни храму, вони працюють на громадських засадах. Далі протягом тижня, хто коли може, то приходять на дві-три години.

«Коштами також долучаються різні люди, передають на костел, надіємося і на владу, на ОТГ, – розповідає активіст. – Того року вони допомагали нам з пиломатеріалами, а цьогоріч система змінилася, тож не знаємо, як воно буде. Але співпрацюємо з владою, з парафіянами – з усіма».

Також для допомоги храму активісти створили спеціальний сайт і заснували проєкт «1743» у мережі Facebook.

«Назва від дати початку будівництва костелу, – пояснює пан Назар Куцик. – Ми всі бачимо силу соцмережі і також на неї надіємося, що зможемо охопити більше небайдужих людей».

На Великдень у костелі проведуть звіт-виставку для парафіян і гостей Городенки. Покажуть експонати, які знайшли у крипті, серед сміття. Фрагменти ангелів, старовинні підсвічники… Приходьте, це цікаво й корисно. Завжди приємно, коли людям не все одно.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.